آیا تحریکات مغزی می تواند موجب کاهش وزن گردد؟

مطالعات گذشته نشان داده بودند که برخی از نواحی مغز پس از صرف غذا در افرادی که چاق هستند فعالیت کمتری را نسبت به افراد دیگر از خود نشان می دهند.

یکی از مطالعات کوچک اخیر بیان کننده آن بود که تحریک الکتریکی برخی نواحی مغز می تواند به عنوان سلاحی برای مقابله با چاقی به کار گرفته شود. همچنین انجن ملی مطالعه بر روی سلامت در آمرکا بیان نموده است که تحریک برخی نواحی در مغز نظیر قشر مغز می تواند موجب کاهش تمایل به خوردن گردد. این به معنای آن است که تحریک قشر مغز در فرد تمایل او برای دریافت کالری و خوردن غذاها و نوشیدنی های پر کالری کاهش می یابد. این موضوع می تواند موجب کاهش وزن در فرد گردد.

مارسی گلاک یکی از محققین اصلی در انجمن مطالعه بر سلامت در آمریکا اظهار داشت که: "تحریک قسمت هایی از مغز نظیر قشر آن می تواند به عنوان ابزاری برای مقابله و درمان چاقی به کار گرفته شود". به گفته این محقق آمریکایی این قسمت از مغز(قسمت قدامی قشر مغز موسوم به قسمت پیشانی) در رفتارهای خوردن نظیر تمایل برای خوردن و پاداش در برابر طعم غذا نقش دارد. 

به گفته این محقق آمریکایی محتمل است که اختلال در عملکرد این قسمت از مغز در افراد چاق موجب اختلال در رفتارهای تغذیه ای آنها شده باشد، بنابراین می توان این قسمت از مغز را هدفی برای مبارزه با چاقی تلقی نمود.

در این میان یک متخصص علم پیشگیری بیان داشته است که فرضیه تحریک نواحی مغز برای کاهش وزن، تنها فرضیه ای پوچ است.

دیوید کاتز متخصص علم پیشگیری در دانشگاه ییل(Yale university) می گوید که ما امروزه عادت کرده ایم هزینه زیادی را صرف خرید و تهیه غذاهای کم ارزش و بیهوده ای کنیم که موجب چاقی ما شده اند. حال هزینه کردن مضاعف برای درمانT آن هم از طریق تحریکات مغزی به نظر کاری بیهوده می آید.

 به هر حال بر اساس این مطالعات 9 نفر از افراد چاق به طور داوطلبانه در طرحی شرکت نمودند. این افراد برای 9 روز تحت تحریکات مغزی قرار گرفتند. این افراد پس از هر دفعه دریافت نحریکات مغزی در معرض انواع مختلفی از غذاها و نوشیدنی ها قرار گرفتند. نتیجه این بررسی نیز بیانگر این بود که این روش می تواند به عنوان نوعی روش لاغری در نظر گرفته شود. در ضمن عوارضی نیز دیده نشده است.

 به گفته گلاک هنوز ناحیه ای از مغز که بتوان آن را به عنوان عامل چاقی معرفی نمود معرفی نشده است. وی ابراز امیدوراری نمود که این تحقیقات می تواند به عنوان آغاز کننده تحقیقات گسترده تر و وسیع تری در این زمینه باشد.

دستگاه هایی که در این مطالعه مورد استفاده قرار گرفت کاملا قابل حمل بوده و می تواند در منازل نیز مورد استفاده قرار گیرد. محققین می گویند که در صورتی که مطالعات آینده این روش را مورد تأیید قرار دهند می توان این روش را به صورت غیر پژوهشی نیز مورد استفاده قرار داد.

 در این میان دکتر کاتز بیان می کند که نتایج این مطالعات جالب است ولی محیر العقول نیست چراکه طبیعی است که هر رفتاری از مغز نشأت می گیرد و ممکن است با یافتن مناطقی در مغز بتوان تمایلات افراد را در دست گرفت. اما قبل از هر کاری بهتر است ابتدا در تمایلات و رفتارهای خون تعمق کنیم. در این صورت است که می بینیم بسیاری از این رفتارها را نیز می توان بدون تحریکات مغزی اصلاح نمود.

آخرین ویرایش در 25/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید