تاثیر نوشابه انرژی زا بر فشار خون چیست؟

به گفته محققین حتی مصرف یک قوطی از نوشابه های انرژی زا می تواند موجب افزایش فشار خون و همچنین افزایش برخی هورمون ها در بدن گردد.

به گفته محققین نوشابه های انرژی زا می توانند بر فشار خون و ترشح هورمون های بدن تاثیر بگذارند. البته میزان تاثیر هر یک از آن ها متفاوت است و برخی بیشتر و برخی کمتر بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

 نوشابه های انرژی معمولا از مقادیر زیادی شکر و کافئین تشکیل شده اند. البته در ساخت هر یک از آن ها ممکن است مواد دیگری نیز به کار برده شود.

 نور اپی نفرین یکی از هورمون های اساسی بدن است که در پاسخ به شرایط استرس زا از غدد فوق کلیه در بالای کلیه ها ترشح می گردد. این هورمون علاوه بر تاثیر بر میزان هوشیاری فرد موجب تنگ شده عروق و همچنین افزایش قدرت انقباضی قلب می گردد.

بر اساس مطالعه ای که اخیرا انجام شده است، 25 فرد جوان که هیچ بیماری زمینه ای از قبیل بیماری قلبی نداشتند و دارای سنی بین 26 تا 31 سال بودند را از نظر فشار خون و سطح نور اپی نفرین خون قبل و پس از نوشیدن نوشابه انرژی زا  بررسی نمودند. نتایج نشان داد که تمامی این افراد در مدتی کمتر از 30 دقبقه دچار افزایش فشار خون و بالا رفتن سطح نوراپی نفرین خون گردیدند.

نگرانی محققین از این بابت است که اگر نوشابه های انرژی زا چنین تاثیری بر فشار خون افراد جوان می گذارد، تاثیر آن بر بیماران قلبی و مبتلا به فشار خون چگونه خواهد بود؟!

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط مدیریت خدمات بهداشت روانی و سوء مصرف مواد (SAMHSA ) نشان داده شده است که  تعداد مراجعه کنندگان به بخش اورژانس بیمارستان های آمریکا به دلیل استفاده از نوشابه های انرژی زا در سال های بین 2007 الی 2011 دو برابر شده و از 10 هزار نفر به 21 هزار نفر رسیده است.

نوشابه های انرژی زا حاوی مقادیر بالایی از کافئین می باشند و بسیاری از این علایم نیز به دلیل همین میزان کافئین می باشد. بر اساس داده ها نوشابه های انرژی زا حاوی مقداری بیش از 5 لیوان قهوه می باشند.

 نکته ای که باید بدان توجه داشت این است که این نوشابه ها در اکثر فروشگاه ها و سوپرمارکت ها وجود دارد و افراد می توانند روزانه تعداد زیادی از این نوشیدنی ها را مصرف نمایند. به عبارتی هیچ آماری از چگونگی و نحوه مصرف این محصولات در دست نمی باشد.

به گفته محققین این مطالعه کوچک نمی تواند مطرح کننده آن باشد که نباید از این نوشابه ها استفاده نمود اما این نکته حائز اهمیت است که بیماران قلبی و مبتلا به فشار خون باید از مصرف چنین محصولاتی بپرهیزند. محققین می گویند گرچه ممکن است علایم نوشابه های انرژی زا در جوانان قابل مشاهده نباشد اما این نوشیدنی ها به سالمندان و بیماران قلبی به هیچ وجه توصیه نمی گردد.

به گفته محققین پزشکان نیز باید به بیماران خود توصیه نمایند که از مصرف هر گونه نوشابه انرژی زا بپرهیزند. همچنین پزشکان باید مصرف نوشیدنی های انرژی را به عنوان یکی از علل فشار خون در بیماران خود تلقی کرده و مصرف آن ها را در بیماران خود جستجو نمایند.

آخرین ویرایش در 25/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید