تاثیر الکل بر سلامت قلب چیست؟

مطالعه ای نشان داده است که مصرف زیاد الکل احتمال نارسایی قلب را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. این احتمال در افرادی که به مصرف الکل اعتیاد دارند نزدیک به 70 درصد پیش بینی شده است.

این مطالعات بر روی جوانان و افراد میانسالی صورت گرفته است که هیچ گونه بیماری زمینه ای و ریسک فاکتوری برای ابتلا به بیماری های قلبی نمی باشند. بنابراین محققین پیش بینی می کنند این درصدها با افزایش سن و در افرادی که زمینه ای برای ابتلا به بیماری های قلبی دارند افزایش می یابد.

دکتر ویتمن(Dr. Isaac Whitman) می گوید: "درست است که هنوز نقش الکل برای ابتلا به نارسایی قلب اثبات نشده است ولی شواهد نشان می دهد که افراد باید در مصرف الکل خود تجدید نظر کنند. این بدان معناست که جوانان و افرادی که از هیچ بیماری قلبی رنج نمی برند فکر نکنند که مصرف الکل عوارضی بر سلامت آن ها ندارد و آن ها می توانند در مصرف آن زیاده روی نمایند".

 زمانی که صحبت از مصرف مقادیر پایین الکل می گردد با ضد و نقیض هایی روبرو می شویم . برای مثال نتایج برخی مطالعات مطرح کننده آن بوده اند که مصرف مقادیر کم الکل می تواند تا حدی سطح کلسترول خون را کاهش دهد. اما در مطالعه ای دیگر بیان شده است که همین مقدار الکل می تواند موجب نامنظمی در ریتم قلب(آریتمی قلبی) گردد.

در این مطالعات 858 هزاز نفر از مردم ایالت کالیفرنیا در آمریکا در سال های 2005 الی 2009 مورد مطالعه قرار گرفتند. بر اساس اطلاعات موجود 4 درصد از این جمعیت به مصرف الکل اعتیاد داشته اند. از بین این 4 درصد 12 درصد نیز به نارسایی احتقانی قلب مبتلا بوده اند.

بر اساس این مطالعات اعتیاد به مصرف الکل می تواند پیش بینی کننده ابتلا به نارسایی قلب باشد. این مطالعات نشان داده است که وجود سایر ریسک فاکتورهای قلبی نظیر فشار خون بالا، دیابت، سطح کلسترول بالا و مصرف سیگار احتمال بیماری های قلبی را به طور چشمگیری افزایش می دهد.

این مطالعات همچنین نشان داده است که اعتیاد به الکل بر قلب افراد سالم می تواند عوارض بدتری بر جای بگذارد. در حقیقت قلب این افراد در برابر سموم تولید شده از فعل و افعالات الکل در بدن آسیب پذیرتر می باشد.

به گفته محققین الکل به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم می تواند سلامت قلب را تحت تاثیر قرار دهد. برای مثال الکل می تواند قدرت انقباضی قلب را کاهش داده و قدرت قلب برای راندن خون به درون عروق را تضعیف نماید.

همچنین دکتر ویتمن افزود: الکل می تواند موجب پدید آمدن مشکلی به نام "کاردیومیوپاتی ناشی از الکل" گردد. وی ادامه داد: این بیماری زمانی ایجاد می شود که فرد به دفعات از الکل در طی روز و به مدت چند سال استفاده می کند. وی بیان کرد که در این بیماری حفرات قلب به خصوص حفره بطن چپ گشاد شده و عملکرد آن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

همچنین مصرف الکل موجب افزایش فشار خون می گردد و بدین ترتیب می تواند به طریقی دیگر بر قلب و عروق تاثیر منفی بگذارد و به آن ها آسیب رساند.

متخصصین می گویند گرچه شواهدی وجود دارد که مصرف مقادیر معقولی از الکل می تواند سطح کلسترول خون را کاهش دهد ولی شاید این بهترین راه کاهش آن نباشد. آنها می گویند که کارها و اقدامات دیگری را می توان برای کاهش کلسترول خون و سلامت قلب انجام داد که تاثیرشان از مصرف الکل بسیار بیشتر است.

آخرین ویرایش در 25/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید