آیا فست فودها عامل چاقی اند؟


آیا فست فودها عامل چاقی اند؟

بر خلاف شهرت بسیار بدشان به تازگی محققین بیان کرده اند که غذاهای حاضری و فست فودها علت اصلی چاقی و اپیدمی گسترده آن در سطح جهانی نمی باشد.

درست است که این غذاهای پرکالری و پر نمک بر سلامت ما نقشی منفی دارند ولی به نظر می آید که رابطه مشخصی میان میزان چاقی و میزان مصرف چنین غذاهایی وجود ندارد.

به گفته محققین به نظر می آید که عامل اصلی چاقی و اپیدمی چاقی در دنیای امروز چنین غذاهایی نیستند بلکه ریشه اصلی چاقی را باید در پرخوری جستجو نمود.

به گفته متخصصین اثبات شده است که فست فودها و غذاهای حاضری برای سلامت انسان مضر هستند و اگر فردی در مصرف آن ها زیاده روی کند موجب چاقی خود شده است. به گفته این متخصصین حذف این نوع غذاها از رژیم غذایی موجب رفع چاقی نمی گردد بلکه باید ریشه چاقی را یافت و آن را حذف نمود. 

به گفته محققین هنوز رژیم غذایی و ورزش کلید اصلی کم کردن وزن است و هیچ راهی غیر از این نظیر برخی روش ها که در رسانه ها صحبت از آن ها می گردد کارایی لازم را نداشته و ندارد.

 محققین دریافتند که مصرف نوشابه، تنقلات شیرین و مصرف غذاهای حاضری رابطه مشخصی با میزان چاقی 95 درصد از افراد ندارد، بلکه این میزان غذای خورده شده در آنهاست است که موجب چاقی در آن ها شده است.

محققبن می گویند که نباید از مضمون این مطالعه برداشت اشتباهی گردد. به یاد داشته باشید که مصرف تنقلات و نوشابه ها همچنان برای سلامت کودکان و بزرگسالان مضر است. همچنین این مطالعات نشان داده است که میزان مصرف نوشابه ها،تنقلات، فست فودها و غذاهای حاضری موجب ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت می گردد. همچنین مصرف چنین رژیم غذایی موجب افزایش احتمال مرگ به دلیل بیماری های قلبی نظیر سکته قلبی می گردد.

محققین در یافته اند که مصرف غذاهای فرآوری شده نظیر فست فودها و غذاهای حاضری موجب بوجود آمدن افزایش تمایل فرد برای مصرف مجدد اینگونه غذاها می گردد. در حقیقت این چرخه معیوب می تواند به نوبه خود موجب کاهش تمایل فرد برای خوردن غذاهای سالم به جای چنین غذاهایی گردد.

سامانتا هلر(Samantha Heller) یکی از برجسته ترین متخخصین تغذیه در آمریکا می گوید: "من به مراجعین خود بیشتر توصیه می کنم که بدن سالم را نسبت به بدنی لاغر ترجیح دهند". وی ادامه می دهد که چیزی که بیش از کاهش میزان کالری اهمیت دارد تمرکز بر رژیم غذایی سالم و توصیه آن به مردم است. وی می گوید امروزه یکی از بزرگترین مشکلات ما نوع غذایی است که استفاده می کنیم. امروزه رژیم غذایی سالم جای خود را به غذاهای کم ارزش داده است و این غذاها سلامت ما را تهدید می کنند.

آخرین ویرایش در 25/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید