تأثیر خواب زیاد بر ابتلا به دیابت چیست؟

همه ما از مضراب کم خوابی و خواب کم در شبانه روز شنیده ایم. اما سوالی که به ذهن بسیاری از ما می رسد این است که آیا خواب زیاد هم می تواند بر بدن ما تاثیراتی منفی داشته باشد؟

این سوالی است که بسیاری از پژوهشگران و محققین اخیرا از خود پرسیده اند. همچنین این سوال به انجام تحقیقاتی مبنی بر تاثیر خواب زیاد بر ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت شده است. نتیجه یکی از این تحقیقات که بر روی تأثیر خواب بر ابتلا به دیابت نوع دو صورت گرفته است بدین صورت است که افزایش خواب شبانه روز بیش از دو ساعت می تواند احتمال ابتلا به دیابت را افزایش دهد. برای مثال اگر 8 ساعت مقدار زمان کافی باشد، خوابیدن بیش از 10 ساعت در شبانه روز می تواند موجب افزایش احتمال ابتلا به دیابت گردد.

بر اساس این تحقیقات زنانی که بیش از دو ساعت از مقدار معمول می خوابند دارای احتمال بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع دو نسبت به زنانی می شوند که از یک الگوی منظم خواب پیروی می کندد.

 این موضوع حاکی از آن است که برای مثال اگر حتی فردی به طور معمول عادت دارد روزانه کمتر از 6 ساعت بخوابد، اگر خواب خود را بیش از 2 ساعت افزایش دهد مجددا در خطر ابتلا به دیابت نوع دو قرار می گیرد.

 

اما چه چیزی خواب زیاد را مضر کرده است؟

بر اساس این تحقیقات تئوری های مختلفی برای علت ضرر خواب زیاد بیان شده است. یکی از اصلی ترین این تئوری ها این است که خواب زیاد معمولا با یکی از بیماری ها نظیر افسردگی یا اختلالات خواب همراهی دارد.

تئوری دیگری که مطرح شده است و البته به اثبات نرسیده است احتمال افزایش میزان التهاب به هنگام خواب در بدن است. برا اساس این تئوری خواب زیاد یا در رختخواب ماندن زیاد می تواند موجب افزایش التهاب و بالا رفتن ریسک بیماری های خود ایمنی نظیر دیابت نوع 2 گردد. با این حال این تئوری اثبات نشده است.

 

چه چیزی در این تحقیقات اهمیت دارد؟

اگر خواب شما بیش از میزان عادی است یا مقدار آن را افزایش داده اید حتما از خود می پرسید که آیا شما نیز در خطر ابتلا به دیابت هستید یا خیر؟

حقیقت ماجرا این است که هر کسی که خواب خود را افزایش می دهد به معنای آن نیست که به دیابت مبتلا می شود. یکی از محققین در پاسخ به پرسش بالا ابراز نموده است که اهمیت خواب زیاد این است که فرد به چه علتی به این میزان می خوابد؟

این که فردی به علت مشغله کاری خود را مجبور به کم خوابی می کند یه موضوع است و این که فردی که به طور معمول 6 ساعت می خوابیده و اکنون به طور ناگهانی خوابش زیاد شده است یک موضوع دیگر است. چرا که در گزینه اول فرد دچار کم خوابی بوده است حال آنکه در گزینه دوم احتمالا عاملی موجب افزایش خواب فرد شده است.

بنابراین توصیه می شود که افرادی که به طور ناگهانی دچار افزایش خواب شده اند به دنبال علت آن باشند و در صورت نیاز از مشورت یک پزشک بهره مند گردند.

 

 

آخرین ویرایش در 25/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید