5 ویتامین مهم در دوران شیردهی


5 ویتامین مهم در دوران شیردهی

شیر مادر شامل ویتامین ها و مواد مغذی است که می تواند به  سلامت کودک کمک کرده و در نتیجه  تغذیه با شیر مادر برای دریافت ویتامین های لازمو مواد مغذی  بسیار مهم است اما در همان زمان  برای  مادر شیرده هم ویتامین هایی لازم است که مادر را با مشکل مواجه نکند.

 

 مادران شیرده باید سعی کنند از این ویتامین ها استفاده کنند :
 
 ویتامین ها ی دوران شیردهی عبارتند از:
 
1. ویتامین A
رتینول نام دیگر ویتامین A است که  برای تقویت موها،  سلامت پوست و  سلامت غشاهای مخاطی  بسیار مهم است.  برای سلامت دندان و رشد استخوان ها نیز ت مصرف ویتامین A  لازم است که یک ویتامین محلول در چربی است که  از بدن محافظت  می شود.تخم مرغ، پنیر، ماهی های روغنی، مارگارین غنی شده، شیر و ماست  دارای محتوای بالایویتامین A هستند  برای سلامت مادر لازمست.
 
 

2. ویتامین C

مادران شیرده در مقایسه با افراد عادی نیاز به  ویتامین C  بیشتری دارند، زیرا ویتامین C آنها را در مبارزه با عفونت  جراحی، کمک می کند. ویتامین C برای کودک   هم لازمست چون  آهن به بدن  می رساند و از کم خونی جلوگیری می کند. ویتامین C  درکلم بروکلی ، پاپایا، گل کلم، کلم پیچ و توت فرنگی …. میتوان یافت یا میتوان از مکمل ویتامین ث استفاده کرد.

 

3. ویتامین B12

ویتامین B12، یک ویتامین  از خانواده گروه B است و در تشکیل سلول های جدید  بدن کمک می کند. اسیدهای چرب  این ویتامین بهحفظ سلامت سیستم عصبی کمک می کند ماهی، تخم مرغ، گوشت و شیر منابع غنی از ویتامین B12  هستند و مادران شیرده باید این ویتامین  را در رژیم غذایی روزانه داشته باشند.

 

4. ویتامین B9

اسید فولیک یا ویتامین B9 نیز یک ویتامین است که برای مادران شیرده بسیار لازم  است. غذاهایی که محتوای بالای ویتامین B9 دارند عبارنند از اسفناج، مارچوبه، کلم، گندم، آب پرتقال، نخود و ذرت است.

 

5. ویتامین D 

ویتامین D  نه تنها  یکی از مهم ترین ویتامین ها در طول شیردهی است ، بلکه  یک ویتامین بسیار مهم است که کودک به آن نیاز دارد چرا که استخوانها را تقویت کرده  منبع ویتامین D نور خورشید , جگر، ماهی آزاد، ماهی تن است که محتوای ویتامین D بسیار بالایی دارد.

 

 

منبع: hidoctor.ir

آخرین ویرایش در 30/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید