التهاب روده

التهاب روده در حقیقت به شرایطی گفته می شود که بخشی از روده دچار التهاب می گردد. در التهاب روده، دیواره سیستم گوارشی دچار تورم و التهاب می گردد و ممکن است با پیشرفت التهاب موجب ایجاد زخم در دیواره روده گردد. بیماری التهاب روده مشکلات و ناراحتی های زیادی را در فرد مبتلا به همراه می آورد که علایم بیماری بسته به محل درگیری متفاوت می باشد.

 بیماری التهاب روده خود به دو بیماری اصلی تقسیم می شود. این دو بیماری علی رغم شباهتی که با یکدیگر دارند تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند.

 

التهاب روده: بیماری کرون

بیماری کرون یکی از دو بیماری التهاب روده می باشد که می تواند هر نقطه ای از سیستم گوارش را درگیر سازد. به عبارتی دیگر، کرون می تواند تمام طول مسیر گوارشی فرد یعنی از دهان گرفته تا مخرج(مقعد) را درگیر سازد. در بیماری کرون می تواند میان قسمت های درگیر در سطح سیستم گوارشی نواحی سالم را نیز مشاهده نمود که این یکی از تفاوت های آن با بیماری دیگر یعنی کولیت اولسروز می باشد. همچنین در بیماری کرون، التهاب می تواند تمامی لایه های تشکیل دهنده دیواره سیستم گوارشی از مخاط گرفته تا لایه های عضلانی را درگیر سازد.

 

التهاب روده: بیماری کولیت اولسروز

برخلاف بیماری کرون، کولیت اولسروز تنها بخشی از دستگاه گوارش یعنی تنها روده بزرگ و راست روده را درگیر می سازد. همچنین تفاوت دیگری که کولیت اولسروز با بیماری کرون دارد، تفاوت در ضخامت التهاب دیواره روده می باشد. همانطور که در بالاتر بیان شد، بیماری کرون می تواند تمام ضخامت دیواره روده را درگیر سازد حال آنکه بیماری کولیت اولسروز معمولا تنها لایه های سطحی را درگیر می سازد. این یافته ها تنها برای بررسی پاتولوژیک و بررسی بیوپسی جهت تشخیص بیماری به کار می آید.

 

علایم التهاب روده چیست؟

معمولا علایم و نشانه های هر دو بیماری کرون و کولیت اولسروز مشابه یکدیگرند و عبارتند از:

  • درد شکم و زورپیچ های شکمی
  • اسهال های مکرر در طول روز
  • مدفوع خونی
  • کاهش وزن
  • زخم های دهانی و ضایعات پوستی
  • دردهای مفصلی
  • بیماری های چشمی که می توانند در بینایی فرد اثر بگذارند

 

 چرا التهاب روده بوجود می آید؟

پزشکان هنوز دلیل اصلی ایجاد التهاب روده را نمی دانند ولی به نظر می رسد که برخی عوامل با تحریک سیستم ایمنی فرد موجب براگیخته شدن آن و پاسخ بیش از حد در سیستم گوارشی می شود. همچنین تحقیقات بیشتر نشان داده اند که برخی تغییرات ژنتیکی با این دو بیماری در ارتباط بوده است.

 جالب است بدانید که بیماری التهاب روده معمولا هر دو جس را به طور برابری درگیر می سازد و معمولا در دهه 20 و 30 بروز می یابد گرچه سن خاصی برای التهاب روده تعیین نشده است و فرد را می تواند در هر سنی درگیر سازد.

 

تشخیص التهاب روده چگونه است؟

پزشکان و متخصصین روش های متفاوتی را برای تشخیص سطح درگیری و نوع بیماری توصیه می کنند. این اقدامات تشخیصی می تواند از تصویربرداری های ساده شروع شود و به کولونوسکوپی و بیوپسی خاتمه یابد.

معمولا تشخیص قطعی با انجام کولونوسکوپی و برداشتن بیوپسی از محل درگیر مسجل می شود. 

 

آیا استرس با التهاب روده در ارتباط است؟

گرچه استرس شروع کننده بیماری التهاب روده نمی باشد، اما بسیاری از بیماران بیان می کنند که بیماری آن ها در شرایط استرس زا تشدید و علایم آنها نیز بیشتر می شود. استرس با افزایش برخی هورمون های دفاعی که به طور طبیعی در موقعیت های استرس زا ترشح می شوند موجب تشدید التهاب گردد.

 

آیا التهاب روده با بروز سرطان در ارتباط است؟

افرادی که برای بیش از 8 سال به بیماری التهاب روده هستند در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان قرار دارند. افرادی که مبتلا به هر یک از این دو بیماری هستند باید با پزشک خود در زمینه درمان و مشورت و از راهنمایی های وی استفاده نمایند. به خاطر داشته باشید که بیماری التهاب روده هر چقدر زودتر تشخیص داده شود، راحت تر نیز درمان می شود. در انتها به خاطر داشته باشید که بسیاری از افرادی که به بیماری التهاب روده مبتلا می شوند دچار سرطان روده نمی شوند.

آخرین ویرایش در 26/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید