درمان التهاب روده

درمان التهاب روده, درمان التهاب روده ,درمان التهاب روده ,درمان التهاب روده, درمان التهاب روده, درمان التهاب روده, درمان التهاب روده, درمان التهاب روده, درمان التهاب روده درمان التهاب روده

التهاب روده به گروهی از بیماری ها گفته می شود که در آن ها دیواره روده متورم و دچار التهاب می شود. محتمل ترین دلیل ایجاد بیماری التهاب روده پاسخ بیش از حد سیتم ایمنی بدن به برخی از محرک ها می باشد. در این مقاله تلاش می کنیم تا شما را با درمان التهاب روده آشنا نماییم.

 بیماری های کرون و کولیت اولسروز دو بیماری اصلی تشکیل دهنده بیماری های التهابی روده می باشند. این دو بیماری با یکدیگر تفاوت ها و شباهت هایی دارند که توضیح درباره جزئیات این دو بیماری در موضوع این مقاله نمی گنجد اما همین قدر کافیست بدانید که این دو بیماری با ایجاد التهاب در دیواره روده موجب علایم آزار دهنده ای نظیر مدفوع خونی، اسهال، درد شکم، زخم های دهانی و ضایعات پوستی، درد مفصلی و حتی کاهش وزن می شوند. درمان التهاب روده نیز بر اساس این که کدام یک از این دو بیماری عامل ایجاد کننده علایم باشد کمی با یکدیگر متفاوت است.

 

درمان التهاب روده

درمان التهاب روده یا به عبارتی درمان بیماری های التهابی روده از ترکیب خود درمانی و درمان های دارویی تشکیل شده است. به یاد داشته باشید برای درمان التهاب روده که این دو مورد باید در کنار هم و در یک راستا به کار گرفته شوند و هر یک به تنهایی نمی تواند برای درمان التهاب روده اثر بخش باشد.

 

درمان التهاب روده: خود درمانی

گرچه هیچ رژیم خاصی برای درمان التهاب روده توصیه نشده است اما بر اساس مطالعات کنترل رژیم غذایی می تواند به کنترل بیماری و علایم ناشی از آن کمک بسیار زیادی نماید. به بیماران توصیه می شود که درباره رژیم غذایی خود با پزشک خود مشورت نمایند. در این میان ممکن است پزشک شما به شما توصیه نماید تا حجم فیبر غذای و میزان استفاده از لبنیات را کاهش دهید. 

به بیماران توصیه می شود تا از میل کردن وعده های با حجم بالا خودداری نمایند. بهتر است حجم های کمتری را در تعداد وعده های بیشتری میل نمایند.

بخش دیگر و البته بخش مهمی از خود درمانی به کنترل استرس در زندگی فرد باز می گردد. گرچه استرس آغاز کننده بیماری التهابی روده نیست اما می تواند موجب تشدید علایم  بیماری گردد. لیست کردن مشکلات و موقعیت های استرس زای روزانه شما می تواند در رفع و یا پیشگیری از آن کمک کننده باشد. همچنین اختصاص دادن زمان خاصی به ورزش و انجام ورزش هایی نظیر یوگا و شنا می تواند بسیار کمک کننده باشد.

 

درمان التهاب روده: درمان دارویی

هدف از درمان دارویی کاهش میزان پاسخ سیستم ایمنی به محرک ها می باشد تا جدار روده فرصت ترمیم یابد. با ترمیم جدار روده به تدریج درد شکمی، اسهال و مدفوع خونی بهبود می یابد. با کنترل بیماری فرد تنها باید برخی از داروهای خود را جهت پیشگیری از عود مجدد بیماری ادامه دهد.

پزشکان برای درمان التهاب روده معمولا به صورت قدم به قدم و پلکانی درمان خود را شروع می کنند. خط اول درمان در بیماران با بیماری التهابی خفیف تا متوسط معمولا یکی از آمینوسالیسیلات ها هستند. این داروها با کنترل التهاب موجب کنترل بیماری می شوند. در مواقع عود ممکن است از داروهایی نظیر کورتیکواستروئیدها(کورتون ها) استفاده شود.

در صورتی که بیماری با درمان دارویی کنترل شود، بیمار در توالی های تعیین شده ای با پزشک خود ملاقات می کند و پزشک بیماری او را تحت نظر می گیرد. اما در صورتی بیماری فرد با این داروها کنترل نشود ممکن است پزشک وی توصیه به عمل جراحی نماید. عمل جراحی در این بیماران بدین صورت است که ناحیه درگیر را با عمل جراحی برداشته و دو قسمت روده را مجددا به یکدیگر متصل می کنند.

لازم به ذکر است افرادی که به بیماری التهابی روده مبتلا می شوند در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان روده می باشند بنابراین باید در این زمینه از پزشک خود مشورت گیرند و در توالی های مشخصی تحت کولونوسکوپی قرار گیرند.

آخرین ویرایش در 26/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید