آسیت(آب آوردن شکم)

آسیت یا آب آوردن شکم به معنای جمع شدن مایع در فضای شکم و تورم شکم می باشد.در این مبحث سعی داریم تا شما را با علل آسیت، علایم همراه و درمان آن آشنا نماییم.

 

علت آسیت چیست؟

آب آوردن شکم دلایل گوناکونی می تواند داشته باشد ولی به طور کلی علل اصلی آن را در موارد زیر مشاهده می نمایید:

  • مشکلات قلبی مانند نارسایی قلبی
  • بیماری های کلیوی مانند دفع شدید پروتئین از کلیه ها
  • اختلالات کبدی مانند سیروز کبدی( آسیب ساختمان و عملکرد کبد )
  • بدخیمی های شکمی
  •  انواع هپاتیت ها مانند هپاتیت B و هپاتیت C
  •  اختلال در جذب و دفع پروتئین ها در روده
  • مصرف مزمن الکل و اختلال در کبد
  • بیماری های صفراوی

و...

علت تجمع مایع:

شایع ترین علت آسیت در ایران و جهان سیروز کبدی یعنی اختلال و تخریب سلول های کبدی می باشد اما سوال اینجاست که چرا وچگونه سیروز موجب آسیت می شود؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که کبد یکی از مهمترین اندام های بدن می باشد که وظیفه تصفیه خون و ساختن بسیاری از پروتئین های ضروری بدن از قبیل آلبومین را به عهده دارد. از طرفی همانطور که در مبحث ساختار قلب بیان کردیم وظیفه قلب پمپاژ خون به سراسر بدن جهت اکسیژن رسانی به بافت های بدن می باشد. این خون قبل از آنکه برای پمپاژ به قلب برود از کبد عبور می نماید و در کبد مواد غذایی هضم و جذب شده از روده وارد خون می شوند و بسیاری از مواد زائد جهت دفع از بدن وارد سلول های کبدی می گردند، حال این خون وارد قلب می شود تا به کل بدن پمپ شود. حال اگر در کبد و عملکرد آن اختلالی ایجاد شود این خون در کبد تجمع یافته و فشار داخل عروق افزایش می یابد، به دنبال این افزایش فشار و کاهش تولید پروتئین های تولیدی کبد، پلاسمای خون از جدار عروق عبور کرده و وارد فضای بین بافتی و شکم و به عبارتی تجمع مایع در شکم می گردد!

علایم آسیت

بیماران مبتلا به آسیت معمولا از افزایش وزن ، خستگی، ضعف، سنگینی و رخوت شکایت دارند. بسیاری از بیماران مبتلا به آسیت شدید به علت بیماری زمینه ای موجود دچار تنگی نفس و دشواری تنفس می باشند که این تنگی نفس با دراز کشیدن بدتر و با نشستن بهتر می گردد.

در صورت وجود بیماری های صفراوی یا هپاتیت بیماران می توانند علایمی نظیر زردی یا یرقان را تجربه نمایند.

در بیماران با علت زمینه ای قلبی تنگی نفس و تورم اندام ها به خصوص اندام های تحتانی بسیار شایع می باشد.

در برخی از بیماران مبتلا به آسیت به علت سیروز بیماران میتوانند نشانه هایی مانند کاهش سطح هوشیاری، هذیان گویی، زردی وحتی کاهش سطح هوشیاری را تجربه نمایند.

بیماران مبتلا به هپاتیت C با احتمال بیشتری به سرطان کبد دچار می شوند.

و ...

تشخیص آسیت

برای تشخیص تجمع مایع شکم و عوارض آن می توان از اقدامات تشخیصی مختلفی استفاده نمود که البته اصلی ترین روش معاینه فرد مبتلا توسط پزشک می باشد. از سایر روش های تشخیصی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

معاینه بالینی

سونوگرافی

سی تی اسکن

در خیلی از موارد می توان با آنالیز و ارزیابی مایع موجود در شکم(مایع آسیت) به بیماری زمینه ای و علت آسیت پی برد.

 paracenticis

 

درمان آسیت

درمان آسیت یا آب آوردن شکم وابسته به درمان بیماری اصلی زمینه ای موجود می باشد و سایر درمان های  صورت گرفته تنها علامتی و تسکین دهنده می باشند. اقدامات اصلی درمانی را در زیر می توانید مشاهده نمایید:

  • محدودیت مصرف نمک
  • محدودیت آب و مایعات مصرفی
  • مصرف داروهای ادرار آور مانند لازیکس و فوروزماید
  • تخلیه آب شکم از طریق پوست در موارد شدید  و مقاوم به درمان
  • درمان بیماری زمینه ای
آخرین ویرایش در 09/05/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید