آپاندیسیت

آپاندیسیت یکی از شایعترین اورژانس های سیستم گوارش می باشد که در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع ممکن است عوارض جدی به دنبال داشته باشد . در این مقاله شعی شده است تا به معرفی آپاندیسیت و علائمی که آپاندیسیت می تواند ایجاد کند پرداخته شود.

 

آپاندیس چیست ؟

آپاندیس یک زائده انگشتی شکل می باشد که از روده بزرگ منشعب می شود.

جالب است بدانید که قبلا فکر می کردند که آپاندیس نقشی در بدن بازی نمی کند و کاری انجام نمی دهد، اما در مقالات و مطالعات اخیر بیان شده است که آپانیس در سیستم ایمنی و مبارزه با بیماری ها نقش مهمی ایفا می نماید.

حال که با آپاندیس آشنا شدیم سر اصل مطلب می رویم.

حتما تا کنون شنیده اید که می گویند فردی دچار آپاندیسیت شده است، یا به دنبال درد شکم و مراجعه به مرکز درمانی برای فردی تشخیص آپاندیسیت گذاشته شده است.

 آپاندیسیت چیست؟

آپاندیسیت به التهاب زائده آپاندیس و التهاب در جدار آن گفته می شود.

آپاندیسیت یکی از اورژانس های پزشکی و جراحی به شمار می آید که نیازمند عمل جراحی اورژانسی می باشد، علت اورژانسی بودن آن نیز به احتمال پاره شدن و ترکیدن آپاندیس در شکم و ایجاد التهاب و عفونت باز می گردد.

 

علت ایجاد آپاندیسیت

از آنجایی که آپاندیس یک زائده انگشتی شکل می باشد تنها دارای یک ورودی و خروجی می باشد. حال اگر هر چیزی موجب مسدود شدن مدخل آن گردد می تواند موجب به دام افتادن مواد درون آپاندیس و ایجاد التهاب و عفونت در آپاندیس نماید. از شایعترین این عوامل که موجب انسداد مدخل آپاندیس می شود می توان به مدفوع، تومورها، جسم خارجی و حتی انگل ها اشاره نمود، که البته شایعترین عامل همان مدفوع می باشد.

 علایم آپاندیسیت

درد شایع ترین و اصلی ترین علامت آپاندیس می باشد که ابتدای بیماری در دور ناف حس می شود و با پیشرفت بیماری معمولا به سوی ناحیه تحتانی شکم در سمت راست تغییر مکان می دهد. از سایر علایم شایع آپاندیسیت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کاهش اشتها
 • تهوع
 • استفراغ
 • تب
 • ناتوانی در دفع گاز روده
 • انسداد روده
 • تورم شکم

و...

تشخیص آپاندیسیت

در اغلب موارد یک شرح حال مناسب و معاینه توسط یک پزشک می تواند آپاندیست را تشخیص داد، اما در مواردی به طور قطع نمی توان آپانیدیست را تشخیص داد، در این موارد نیازمند اقدامات تشخیصی تکمیلی می باشیم که در زیر می توانید مشاهده نمایید:

 1. آزمایش خون و مشاهده افزایش سطح گلبول های سفید
 2. سونوگرافی شکم
 3.  سی تی اسکن شکم

 

 درمان آپاندیسیت

همانطور که در بالاتر گفتیم آپاندیسیت یکی از اورژانس های پزشکی محسوب می شود و نیازمند جراحی اورژانس و برداشتن آپاندیس (آپاندکتومی) می باشد اما بیماران قبل از عمل جراحی نیازمند اقدامات زیر می باشند:

 • عدم مصرف هر گونه ماده غذایی
 • تجویز آنتی بیوتیک مناسب توسط پزشک

 

 

آخرین ویرایش در 09/05/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید