پولیپ روده بزرگ

پولیپ یکی از شایعترین ضایعات دستگاه گوارش به خصوص در افراد بالای 50 سال می باشد. پولیپ یک ضایعه از جنس پوشش داخلی روده می باشد که به صورت بیرون زدگی هایی به درون لوله دستگاه گوارش خود را نشان می دهد.

 

پولیپ ها معمولا خوش خیم می باشند اما در صورت عدم درمان می توانند به سوی بدخیمی پیش بروند به طوری که حدود 1 تا 2 درصد از پولیپ ها توانایی ایجاد بدخیمی را دارند.

 

علایم و نشانه ها

بیشتر پولیپ ها علامتی در افراد ایجاد نمی کنند اما شایعترین علامتی که بیماران با آن به پزشک مراجعه می نمایند خونریزی از مقعد می باشد. خونریزی بیماران می تواند به قدری نامحسوس باشد که مبتلایان متوجه آن نشوند ولی در طولانی مدت می تواند موجب آنمی فقر آهن شوند.

برخی از بیماران از یبوست و برخی از اسهال شکایت دارند.

 colon polyps

علت

علت دقیق ایجاد پولیپ ها هم چنان ناشناخته مانده است ولی مؤثرترین عامل در افزایش ریسک بروز پولیپ را یبوست و کمبود فیبر غذایی می دانند. برای همین در بیمارانی که دچار یبوست یا پولیپ هستند توصیه می شود تا در رژیم خود مصرف میوه و سبزیجات را افزایش دهند تا علاوه بر بهیود عملکرد سیستم گوارشی یبوستشان نیز بهتر گردد.

 

 

تشخیص

برای تشخیص پولیپ ها ساده ترین و بهترین روش انجام کولونوسکوپی می باشد. در این روش پزشک توسط یک لوله انعطاف پذیر که کولونوسکوپ نام دارد از طریق مقعد وارد لوله گوارش و کولون می گردد. در سر این لوله انعطاف پذیر یک دوربین کوچک کارگذاری شده است به طوری که پزشک می تواند تصویر داخل لوله گوارش بیمار را بر روی نمایشگر خود مشاهده نماید. در این روش معمولا پزشکان در صورت مشاهده پولیپ از آن نمونه برداری یا بیوپسی می کنند چرا که همانطور که در بالا بیان کردیم پولیپ ها توانایی ایجاد بدخیمی را دارند بنابراین پاتولوژیست با بررسی این نمونه می تواند بروز بدخیمی در پولیپ را بررسی نماید.

روش خوب دیگری که به تازگی به کار گرفته می شود تصویر براداری توسط  یک کپسول می باشد. از این روش با نام capsule endoscopy یاد می شود. در این روش بیمار یک قطعه کوچک که مانند یک قرص یا کپسول است را همراه آب می خورد. این کپسول پس از گذر از مری وارد معده و سپس وارده روده باریک و روده بزرگ می گردد. سپس این کپسول از راه مدفوع دفع می شود. این کپسول قابلیت ذخیره سازی تصاویری را که توسط دوربین تعبیه شده در آن فیلم برداری می گردد دارا می باشد. بنابراین پزشک با مشاهده تصاویر گرفته شده پولیپ ها یا خونریزی را مشاهده می نماید.

 pedunculated polyp

انواع پولیپ

پولیپ ها بر اساس پاتولوژی و شکلی که دارند به گروه های مختلفی تقسیم می شوند:

  • هایپرپلاستیک
  • آدنومایی
  • التهابی
  • ارثی
  • پولیپ جوانان

 

 

درمان

بهترین درمان در بیماران مبتلا به پولیپ انجام کولونوسکوپی می باشد و توصیه می شود در صورت وجود پولیپ آن ها را برداشته و برای بررسی پاتولوژیک به پاتولوژیست بدهند تا در صورت وجود بدخیمی اقدامات بیشتری صورت گیرد.

در بیمارانی که مبتلا به کولیت اولسروز طولانی مدت می باشند یا سابقه پولیپ آدنوماتوز خانوادگی را در خود یا خانواده درجه یک خود دارند توصیه می شود تا کل روده بزرگ را بردارند چرا که این افراد بسیار مستعد بروز سرطان می باشند.

 

 

توصیه های درمانی:

همانطور که در بالا ذکر نمودیم از عموامل خطر ایجاد پولیپ یبوست و کمبود فیبر غذا مؤثر ترین عوال خطر بروز پولیپ شناسایی شده اند بنابراین تمام بیماران توصیه می شوند تا برای دریافت یک رژیم مناسب و بررسی های لازم تحت نظر پزشک قرار گیرند، ولی به طور کلی توصیه می شود که این افراد از مواد غذایی حاوی فیبر مانند میوه و سبزیجات و کاهو و انواع سالاد بیشتر استفاده نمایند و در صورت لزوم و عدم بهبود وضع گوارشی با مشورت پزشک تحت درمان دارویی قرار گیرند.

مصرف فولات و آهن و در مبتلایان به پولیپ توصیه می شود چراکه این افراد در خطر آنمی فقر آهن می باشند.

توصیه می شود که تمامی افراد بالای 50 سال برای غربالگری تحت کولونوسکوپی قرار گیرند و در صورت رویت پولیپ تحت پولیپکتومی قرار گیرند.

 

 

آخرین ویرایش در 05/06/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید