رابطه زخم معده با میکروب معده

 همانطور که می دانید زخم های گوارشی یکی از شایعترین بیماری های دستگاه گوارش می باشد که معمولا با علامت درد خود را نشان می دهند. مدت ها بود که همه اسیدیته معده و غذاهای ادویه دار و الکل را عامل اصلی زخم گوارشی می دانستند ولی در مقالات و مطالعات اخیر ثابت شده ایت که مؤثرترین عامل بروز زخم های گوارشی عفونت معده با باکتری ای به نام هلیکوباکتر پیلوری می باشد!!!

 

جالب است بدانید که معده به علت اسیدی که تولید می کند و محیط اسیدی ای که دارد مکان مناسبی برای رشد باکتری ها و سایر میکروب ها نمی باشد. اما این باکتری با کسب توانایی های منحصر به فرد خود توانسته است تا در محیط نامناسب و اسیدی معده به زندگی خود ادامه دهد.

خوب است بدانید که مطالعات نشان داده اند که بیش از 50 درصد از جمعیت جهان به این باکتری آلوده می باشند اما تنها حدود 3 درصد از مبتلایان به این باکتری دچار زخم پپتیک( زخم معده و زخم اثنی عشر ) می شوند. از آنجایی که هلیکوباکتر پیلوری از طریق آب و غذای آلوده به انسان انتقال می یابد در مناطقی که ازدحام جمعیت، بهداشت نامناسب و عدم رعایت کافی نظافت وجود دارد شایع تر می باشد.

 

 

چگونگی آسیب هلیکوباکتر پیلوری

همانطور که در بالا اشاره نمودیم هلیکوباکتر پیلوری با کسب مکانیسم هایی توانسته است با محیط اسیدی معده سازگار شود.از مهمترین این مکانیسم ها می توان به توانایی نفوذ باکتری به لایه مخاطی معده و همچنین تولید ماده ای که اسید معده را خنثی می کند اشاره نمود. همچنین این باکتری توانایی تحریک گلبول های سفید برای ترشح فاکتورهای التهابی را دارا می باشد که خود موجب التهاب در دیواره معده می گردد.

خوب است بدانید که هلیکوباکتر پیلوری مهمترین علت ایجاد سرطان معده و لنفومی به نام MALT محسوب می گردد.

 H pylori

 

علایم و نشانه های عفونت با هلیکوباکتر پیلوری

بیماران مبتلا به هلیکوباکتر پیلوری معمولا بی علامت می باشند اما برخی از بیماران علایم زیر را تجربه می کنند:

  • تهوع
  • استفراغ
  • درد شکم
  • سوزش سر دل
  • اسهال
  • بوی بد دهان

 

تشخیص هلیکوباکتر پیلوری

تست مدفوع

این تست یکی از بهترین تست های تشخیصی می باشد که کاملا غیر تهاجمی می باشد بدین صورت که مدفوع بیمار توسط آزمایشگاه بررسی می شود و در صورت آلودگی مدفوع بیمار به آنتی ژن های هلیکوباکتر پیلوری تشخیص آلودگی بیمار مسجل می گردد. نکته مثبت دیگر این روش توانایی استفاده این روش برای اثبات ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری می باشد. بدین صورت که معمولا حدود 1 تا 4 هفته پس از اتمام درمان هلیکوباکتر پیلوری تست مدفوع مدفوع منفی می گردد و این به معنای موفقیت آمیز بودن درمان می باشد.

 

تست تنفسی

این تست یکی از بهترین روش های تشخیص عفونت  و همچنین ریشه  کنی هلیکوباکتر پیلوری پس از درمان می باشد. روش انجام آن بدین صورت است که بیمار پس از نوشیدن محلول ویژه ای در داخل دستگاه تست تنفسی شروع به تنفس می کند و با تغییری که ایجاد می شود پزشک متوجه ریشه کنی عفونت یا عفونت به هلیکوباکتر پیلوری می گردد.

 

تست خونی

این تست نیز روش مناسبی برای اثبات سابقه عفونت به هلیکوباکتر پیلوری می باشد. تنها مشکل این روش عدم توانایی در افتراق عفونت فعال با عفونت بهبود یافته می باشد چرا که در هر دوی این حالات تست بیمار مثبت گزارش می شود.

 

آندوسکوپی

این روش قدیمی ترین روش تشخیص هلیکوباکتر پیلوری می باشد به طوری  که پزشک توسط لوله قابل انعطاف آندوسکوپ وارد معده می شود و از ناحیه مورد نظر نمونه برداری می نماید. این نمونه را در داخل محلول خاصی قرار می دهند و در صورت تغییر رنگ محلول تشخیص عفونت برای بیمار مسجل می گردد.

 h pylori1

درمان

درمان هلیکوباکتر پیلوری با تجویز یک دوره آنتی بیوتیک انجام می شود. در گذشته این باکتری به آنتی بیوتیک های بیشتری حساس بود ولی به علت پیدایش گونه های جدید و مقاوم این باکتری در حال حاضر از درمان ترکیبی استفاده می شود. 3 روش ترکیبی اصلی در درمان را در زیر می توانید مشاهده نمایید:

  • کلاریترومایسن + آموکسی سیلین + امپرازول ( برای 10 روز)
  • تتراسیکلین + مترونیدازول + بیسموت ساب سالسیلات (برای 14 روز)
  • کلاریترومایسین + آموکسی سیلین + لانسوپرازول (برای 14 روز)
آخرین ویرایش در 05/06/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید