افراط در تماشا کردن تلویزیون با افزایش مرگ در ارتباط است

در تحقیقی جدید، افراط در تماشا کردن تلویزیون با برخی عللی که به مرگ منجر می گردند مرتبط دانسته شده است.

بر اساس این تحقیقات بیش از 92 درصد از خانه های مردم آمریکا به تلویزیون مجهز است. همچنین بر اساس این مطالعات بیش از 80 درصد بالغین زمانی بیش از 3 ساعت را به تماشای برنامه های تلویزیونی می پردازند. این میزان بیش از نیمی از اوقات فراغت بالغین را تشکیل می دهد. 

در مطالعه ای که اخیرا به چاپ رسیده است، زندگی 221 هزار نفر از بالغین با سن 50 تا 71 سال به مدت 15 سال و تا زمان مرگ مورد مطالعه قرار گرفته است. این بالغین به گونه ای انتخاب گردیدند که در شروع مطالعه هیچ کدام به هیچ بیماری مزمنی مبتلا نبودند و زندگی این افراد تا زمان مرگ مورد مطالعه قرار گرفت.

 بر اساس این مطالعات هر چقدر که این بالغین زمان بیشتری را به تلویزیون می پرداختند بیش تر دچار مرگ با عللی نظیر بیماری های قلبی، سرطان، کبد، بیماری پارکینسون، آنفولانزا و ذات الریه دچار می شدند. این رابطه یک رابطه مستقیم بود. به عبارتی میزان ابتلای این بالغین به این بیماری ها با فزایش ساعات تماشای تلویزیون افزایش می یافت.

بر اساس این مطالعات احتمال مرگ در بالغینی که بیش از 3 ساعت در روز را صرف تماشای تلویزیون می نمودند 15 درصد بیشتر از افرادی بود که کمتر از یک ساعت در روز به تماشای تلویزیون می پرداختند. این احتمال در افرادی که بیش از 7 ساعت از روز خود را صرف تماشای تلویزیون می نمودند 47 درصد گزارش گردید.

 محققین اظهار نمودند که مقداری از این افزایش احتمال مرگ احتمالا به افزایش دریافت کالری فرد به دلیل خوردن تنقلات هنگام تماشای تلویزیون، مصرف الکل و استعمال دخانیات باز می گردد.

همچنین فعالیت بدنی و میزان تاثیر ورزش بر کاهش اثرات افراط در تماشای تلویزیون نیز در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفت. بر اساس داده ها گرچه فعالیت و تمرینات بدنی به طور کامل خطرات تماشای تلویزیون را از بین نمی برد ولی تا حد قابل توجهی از آن ها می کاهد. بنابراین بر اساس این مطالعه توصیه می گردد افرادی که تمایل زیادی به تماشای تلویزیون از خود نشان می دهند حتما زمانی از اوقات فراغت روزانه خود را نیز به ورزش اختصاص دهند.

همچنین شواهد موجود در این مطالعات مجددا رابطه زیاد نشستن و بی تحرکی را با افزایش احتمال مرگ تایید نموده است.

 جزئیات این مطالعه در تاریخ 27 اکتبر 2015 در مجله " American Journal of Preventive Medicine" به چاپ رسیده است.

آخرین ویرایش در 25/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید