رژیم غذایی در بیماران مبتلا به سنگ کیسه صفرا

کیسه صفرا یک کیسه در نزدیکی کبد می باشد که صفرای تولید شده توسط کبد را ذخیره و در هنگام نیاز و خوردن غذا به درون روده ترشح می نماید. از طرفی صفرا مادده ای است که توسط کبد تولید شده و نقش به سزایی در هضم چربی ها به عهده دارد. حال اگر کیسه صفرا حاوی سنگ گردد و به عبارتی تولید سنگ نماید موجب درد شکم در قسمت فوقانی و راست شکم می شود. بیماران مبتلا به سنگ کیسه صفرای علامتدار باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند و جراحان کیسه صفرای بیمار را خارج نمایند.

بنابراین حتما متوجه شدید که پیشگیری از ایجاد سنگ صفرا چقدر مهم می باشد. ما در این مبحث سعی داریم تا شما را با رژیم غذایی که موجب کاهش احتمال تولید سنگ کیسه صفر آشنا نماییم.

قبل از بیان هر چیز خوب است بدانید که دو عامل اصلی را برای تولید سنگ کیسه صفرا بر شمرده اند، اول اینکه کلسترول بالای مواد غذایی عامل اصلی هسته ی سنگ های صفراوی می باشد و دوم اینکه ایستایی و کاهش فعالیت کیسه صفرا و مجاری صفراوی موجب افزایش خطر سنگ سازی می گردد.

همانطور که در بالا اشاره نمودیم صفرا با مصرف غذاهای چرب تحریک می شود و کیسه صفرا در پاسخ به مصرف چربی تحریک می گردد، حال اگر ما چربی ها را به طور کامل از رژیم غذایی حذف نماییم همین کار موجب افزایش احتمال تولید سنگ صفراوی می گردد.

gale stone

توصیه های پزشکی در مصرف رژیم غذایی

بهترین چربی ها که موجب تحریک کیسه صفرا می شوند و دارای سطح پایین کلسترول می باشند مصرف مواد غذایی حاوی امگا سه و همچنین روغن تخم کتان می باشد.

مصرف شیر و لبنیات کم چرب نیز برای پیشگیری بسیار مفید است.

مصرف بالای سبزیجات، کاهو و میوه ها علی رغم بهبود عملکرد سیستم گوارش موجب القای احساس سیری و به نوبه خود مصرف کمتر مواد غذایی حاوی چربی می باشد.

پروتئین ها ی گیاهی بهترین منبع پروتئین می باشد. در صورت تمایل به مصرف پروتئین غیر گیاهی بهترین منبأ مصرف مرغ و ماهی می باشد چراکه گوشت قرمز به دلیل سطح بالای چربی توصیه نمی شود.

بادم زمینی و حبوبات نیز علاوه بر داشتن فیبر و پروتئین در بهبود کارکرد سیستم گوارشی بسیار مؤثر می باشد.

 

به طور خلاصه:

توصیه می شود تا موارد زیر را بیشتر مصرف نمایید.

 1. مصرف سیر، آواکادو، کلم بروکلی، کاهو، موسیر، کرفس، آلو سیاه، گوجه فرنگی، خیار
 2. مصرف زردآلو، انگور، لیمو، خربزه، توت، گلابی، هویج، نارگیل، هندوانه، انجیر

 

از مصرف موارد زیر تا حد امکان اجتناب نمایید:

 • الکل
 • آب گریت فروت
 • چیپس و تنقلات
 • شیرین کننده های مصنوعی
 • مصرف fast food
 •  مصرف گل کلم، کلم، پیاز، پرتقال، فلفل قرمز
 • آجیل و ذرت
 • شکلات و بستنی
 • قهوه
 • سس
آخرین ویرایش در 05/06/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید