التهاب کیسه صفرا(کله سیستیت)

التهاب کیسه صفرا یا کله سیستیت یکی از بیماری های بسیار شایع و درناک گوارشی می باشد که معمولا خود را با درد شکمی بروز می دهد. 

 

همانطور که می دانید کیسه  صفرا محل ذخیره و ترشح صفرا به داخل اثنی عشر می باشد. صفرا ماده ای سبز رنگ است که توسط کبد تولید می گردد و نقش به سزایی را در دفع مواد زائد و هضم و جذب چربی ها دارا می باشد. کیسه صفرا عضوی کوچک و کیسه مانند می باشد که در زیر کبد قرار دارد  و صفرای تولید شده توسط کبد را در خود ذخیره می سازد. کیسه صفرا توسط مجاری ای به کبد و روده باریک( اثنی عشر) متصل است و در زیر کبد و نزدیکی پانکراس(لوزالمعده) قرار گرفته است. 

کله سیتیت به معنای التهاب کیسه صفرا می باشد که معمولا ثانویه به سنگ کیسه صفرا یا رسوب صفرا ایجاد می گردد و برای بیماران علایم مختلفی و عوارضی را به همراه می آورد.

جالب است بدانید که سنگ های صفراوی در بیش ا 50 درصد مواقع بدون علامت هستند، اما در بقیه موارد خود را به صورت درد شکمی نشان می دهند و در صورتی که این سنگ ها از کیسه صفرا حرکت کنند و در مجاری صفراوی به دام بیفتند و موجب انسداد مجاری صفراوی گردند می توانند موجب زردی شوند.

 

 

علایم و نشانه ها

درد ربع فوقانی راست شکم شایعترین علامت در بیماران مبتلا به التهاب کیسه صفرا می باشد که می تواند به پشت بیمار تیر بکشد و می تواند با غذا خوردن تشدید شود. درد بیماران معمولا خود به خود بهبود نمی یابد و حتی می تواند موجب بی اشتهایی و ترس از غذا خوردن در مبتلایان گردد.

در صورت عفونت مجاری و کیسه صفرا می تواند علایم دیگری را در بیماران از قبیل تب و افزایش گلبول های سفید خون را به همراه آورد. بسیاری از مبتلایان به التهاب کیه صفرا به علت به دام افتادن سنگ ها در مجاری صفراوی و انسداد آن ها دچار علایمی از قبیل زردی می شوند.

تهوع و استفراغ هم از علایم بسیار شایع در بیماران مبتلا به التهاب کیسه صفرا می باشد.

 

 

تشخیص

برای تشخیص سنگ های صفراوی و کیسه صفرا و تشخیص التهاب کیسه صفرا از روش های بسیار مختلفی می توان کمک گرفت چرا که این بیماری ها تغییرات زیادی در آزمایشات بیمار و آنزیم ها بوجود می آورد و خیلی از متخصصین علاقه مند هستند تا از این آزمایشات برای تشخیص کمک بگیرند.

از مهمترین این تغییرات می توان به افزایش سطح آلکالن فسفاتاز و بیلی روبین خون اشاره نمود. در بسیاری از بیماران می توان شاهد افزایش آنزیم های کبدی از قبیل AST, ALT بود. در صورت بروز پانکراتیت و التهاب لوزالمعده سطح آمیلاز و لیپاز خون می تواند افزایش پیدا کند. 

اما به خاطر داشته باشید که سونوگرافی ارجح ترین اقدام تشخیصی در تشخیص سنگ های کیسه صفرا می باشد.

از سایر اقدامات تشخیصی که در برخی موارد پیچیده می توانند کمک کننده باشد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

رادیوگرافی یا عکس های شکمی

سی تی اسکن

ام آر آی

کولانژیوگرافی رتروگراد

 gallstone

عواملی که احتمال افزایش تولید سنگ های صفراوی را افزایش می دهند عبارتند از:

 • جنس مؤنث
 • حاملگی
 • مصرف داروهای حاوی استروژن
 • مصرف قرص های ضد بارداری
 • چاقی
 • مصرف غذاهای حاوی سطح بالای کلسترول
 • سابقه انگل های صفراوی
 • کاهش وزن سریع
 • زژیم غذایی پر چرب و کم فیبر
 • تزریق مکرر خون
 • دیابت

 

درمان

به خاطر داشته باشد که التهاب کیسه صفرا نیازمند بستری و معمولا عمل جراحی می باشد.

در بیمارستان به بیماران توصیه می شود تا بیماران هیچ گونه مواد غذایی مصرف نکنند و برای تسکین درد آن ها از مسکن های قوی از قبیل مورفین استفاده می شود و از طریق رگ مواد مغذی و انرژی بدن تأمین می گردد.

بیماران مبتلا به التهاب کیسه صفرا یا کله سیتیت معمولا نیازمند عمل جراحی و خروج کیسه صفرا می شوند. برای جراحی بیماران معمولا از روش لاپاراسکوپی استفاد می شود. در این روش با برش های کوچک در جدار شکم و استفاده از ابزارهای مخصوص خود کیسه صفرا را خارج م سازند. این روش در حال حاضر روش انتخابی عمل های کیسه صفرا می باشد و از نظر زیبایی و عوارض نسبت به عمل جراحی باز دارای برتری می باشد.

آخرین ویرایش در 05/06/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید