قرص ریزش مو

زمانی درمان ریزش مو به یکی از جنجالی ترین موضوعات پزشکی بدل شده بود. اما خوشبختانه پیشرفت های بی نظیر پزشکی در زمینه درمان ریزش مو موجب خاتمه دادن به این جنجال شد. امروزه دیگر درمان ریزش مو امری درمان ناپذیر نامیده نمی گردد بلکه همه تنها از انواع روش های درمان ریزش مو سخن می گویند.

بله یکی از این درمان ها "قرص ریزش مو" می باشد. البته این نامی عامی برای قرصی می باشد که از ریزش مو جلوگیری می کند. اجازه دهید قبل از آنکه این قرص را برایتان معرفی کنم کمی در باره ریزش مو صحبت کنیم.

می توان ادعا نمود که ریزش مو علل بسیار متفاوتی دارد که هر یک درمان منحصر به فرد خود را دارد، اما وقتی صحبت از ریزش مو می شود معمولا منظور ریزش موی سر مردان است. علت اصلی این نوع ریزش مو حساسیت پیازهای مو به یکی از فرآورده های هورمون جنسی مردانه یعنی تستوسترون می باشد. در بدن انسان آنزیمی وجود دارد که تستوسترون را تجزیه و موجب تولید فرآورده ای می شود که عامل ریزش موی مردان است. این آنزیم همان آنزیمی است که توسط قرص ریزش مو مهار می گردد. در حقیقت قرص ریزش مو با مهار این آنزیم از تولید فرآورده متابولیسم تستوسترون جلوگیری کرده و بدین صورت موجب حفظ مو می گردد.

 

 فیناستراید

فیناستراید نام علمی قرص ریزش مو می باشد.این قرص ابتدا توسط شرکت مرک(MERCK) برای درمان بیماری پروستات(بیماری خوش خیم پروستات) تولید و مورد استفاده قرار گرفت. در حقیقت یکی از علل رشد حجم پروستات در سنین بالا عملکرد همان آنزیمی است که بالاتر بدان پرداختیم. 

در حین استفاده و مطالعات این قرص محققین متوجه یکی از عوارض جالب این قرص در مردان شدند. رویش مو! بله رویش مو در مردانی که از این قرص به عنوان درمان بیماری پروستات خود استفاده می کردند چشم محققین را به پنجره ای باز کرد که امروزه آن را قرص ریزش مو می نامیم.

قبل از آنکه شرکت مرک مجددا فیناستراید را به عنوان درمان اولیه ریزش مو اعلام کند، ماینوکسیدیل تنها درمان ریزش مو به شمار می رفت. ماینوکسیدیل محلولی است که موجب رویش موی سر در مردان می گردد که البته عملکرد آن با قرص فیناستراید کاملا متفاوت بود.

بنابراین در سال 1997 انجمن غذا و داروی آمریکا قرص یک میلی گرمی فیناستراید را به عنوان درمان اولیه آلوپسی یا همان ریزش موی مردانه معرفی نمود. در حقیقت فیناستراید یا همان قرص ریزش مو اولین دارویی بود که واقعا در درمان ریزش مو و پیشگیری از آن وارد بازار گردید.

موفقیت فیناستراید به قدرت آن برای مهار آنزیمی به نام 5 آلفا ردوکتاز باز می گردد. این آنزیم در بدن تستوسترون را به فرم فعال خود یعنی دهیدروتستوسترون تبدیل می کند. بر اساس مطالعات مصرف قرص یک میلی گرمی فیناستراید از تولید دهیدروتستوسترون نزدیک به 60 درصد می کاهد. بر اساس مطالعات این میزان در کاهش دهیدروتستوسترون برا جلوگیری از ریزش مو کافی است.

همچنین محققین ادعا می کنند که مصرف روزانه یک عدد قرص یک میلی گرمی فیناستراید می تواند تا 86 درصد از ریزش مو جلوگیری کند. امروزه انجمن ریزش موی آمریکا فیناستراید را به عنوان اولین خط درمان در مردانی می داند که از ریزش مو رنج می برند.

آخرین ویرایش در 26/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید