سرطان پروستات در کمین مردان ایرانی

شاید یکی از تفاوت‌های مهم کشورهای توسعه یافته با کشورهای در حال توسعه میزان آگاهی جوامع پیشرفته نسبت به علائم بیماری‌هاست.

 

سرطان بیماری ایست که به علت رشد بیش از حد سلول های سرطانی رخ می دهد. در حقیقت چرخه رشد سلولی از کنترل خارج شده و سرعت رشد سلولی افزایش می یابد. متاسفانه این رشد سلولی تنها به سلول های سرطانی محدود نمی گردد و این سلول های سرطانی می تواند به دیگر سلولهای سالم تهاجم کرده و در سراسر بدن پخش شود.

 انسان ها به سرطان های متفاوتی مبتلا می شوند. در این میان سرطان سینه در خانم ها و سرطان پروستات در آقایان یکی از شایع ترین سرطان های موجود در سراسر دنیا می باشد که در کمین تک تک ما نشسته اند.

شاید یکی از تفاوت‌های مهم کشورهای توسعه یافته با کشورهای در حال توسعه میزان آگاهی جوامع پیشرفته نسبت به علائم بیماری‌هاست.

در این جوامع، بسیاری از مردم بیماری‌هایی را که ممکن است به آن مبتلا شوند، می‌شناسند و مطالب مختلفی به آنها درباره بیماری‌ها اطلاع و آموزش داده می‌شود، به همین خاطر آنها با بروز و مشاهده نخستین علائم به پزشک مراجعه و برای ادامه درمان مشورت می‌کنند ولی کشورهای درحال توسعه با مراجعه دیررس بیماران بویژه بیماران مرد مواجه هستند. به نظر می‌رسد در این جوامع، مردان کمتر به سلامتی خود بها می‌دهند.

سرطان پروستات به عنوان سومین سرطان کشنده در کشور ما اعلام شده است و با توجه به مشکلات زیادی که هر روزه در حال افزایش است، آمار آن نیز بیشتر می‌شود و به عنوان یکی از بدترین انواع بیماری‌های غیرواگیر است به طوری که حتی در کشورهای اروپایی که در بهترین شرایط از لحاظ درمانی به سر می‌برند، سالانه حدود 40 هزار مورد مبتلا به این بیماری، تنها در انگلستان تشخیص داده می‌شود که عوامل مختلفی مانند شرایط زندگی، وضع خورد و خوراک و ژنتیک و حتی گروه خونی در آن مؤثر است.

 

سرطان خاص آقایان

به طور کلی سرطان پروستات سومین سرطان شایع در دنیاست و در کشور ما مرگ‌آورترین سرطان، پس از سرطان ریه است ولی متأسفانه در ایران، آمار دقیقی از سرطان پروستات در دست نداریم. سیر سرطانی شدن این بیماری بسیار کند است و ممکن است حتی تا 10 سال نیز طول بکشد و از نظر خطر نمی‌توان آن را با سرطان مری و ریه و گوارش مقایسه کرد و به طور کلی هر نوعی از سرطان، نسخه مربوط به خودش را دارد و درمان عمومی برای همه سرطان‌ها وجود ندارد.

 

سرطان در کمین بیشتر مردان ایرانی است

تمام مردان از سنین حدود 40 سال به بالا، بزرگی خوش‌خیم پروستات را پیدا می‌كنند اما برخی از آنان دچار علائم این بیماری می‌شوند. از سن 50 سال به بالا مردان با علائم كاهش فشار، كاهش جهش و وجود خون در ادرار، بلند شدن شبانه به‌منظور ادرار و تكرر ادرار روزانه و عدم‌تخلیه كامل مواجه می‌شوند كه این علائم موجب ناراحتی و اختلال دفع ادرار می‌شود.» بزرگی خوش‌خیم پروستات با سرطان پروستات كاملا متفاوت است.بزرگی غده پروستات از قسمت مركزی پروستات منشا می‌گیرد و بیشتر علائم ادراری دارد ولی سرطان پروستات به‌عنوان یكی از بیماری‌های شایع پروستات از قسمت محیطی منشا می‌گیرد و گاه بسیار بی‌علامت است.

 

سرطان همیشه هست

سرطان پروستات شایع‌ترین مورد در ایرانی‌ها باشد یا نه، به هر حال در صدر این جدول است.با یك پله پس و پیش، سرطان معده در ابتلا رتبه بعدی را دارد.‌پس از آن هم صحبت از سرطان‌های ریه، مثانه، روده بزرگ، دستگاه خونساز، مری، دستگاه اعصاب مركزی و غدد لنفاوی بیشترین شیوع را در بین مردان كشورمان دارند. دبیر انجمن اورولوژی كشور هشدار می‌دهد كه آمارهای بین‌المللی نشان می‌دهد كه دركشور ما مردان آخرین افرادی هستند كه برای پیگیری مشكلات پزشكی و درمانی خود مراجعه می‌كنند. دلسوزی آنها برای افراد خانواده و فرزندان خیلی بیشتر از خودشان است.سانحه، سكته یا سرطان هر كدام مهم‌ترین بیماری و جدی‌ترین عامل مرگ مردان ایرانی است و وقتی مراجعه به پزشك جدی گرفته شود، كم‌خطر‌تر خواهند بود.

 

علائم سرطان پروستات چیست؟

احساس درد طولانی مدت در شکم، عدم توانایی در دفع ادرار، قطع شدن ناگهانی ادرار و سوزش شدید ادرار و همچنین عدم توانایی در عملکرد جنسی مهمترین علائم این بیماری هستند که در موارد حاد مشکلات بسیاری را پدید می‌آورد.

 

درمان قطعی پروستات

نوع درمان به سن بیمار و میزان افزایش مراحل سرطان و همچنین نوع ابتلا به آن بستگی دارد و اگر سرطان تنها محدود به پروستات باشد و وضع بیمار مناسب باشد غده پروستات را به طور کامل،‌ همراه با قسمتی از بافت‌های اطراف به کمک جراحی خارج می‌کند که معمولا بیمار یک هفته در بیمارستان بستری می‌شود و از عوارض این نوع درمان می‌توان به این اشاره کرد که برخی افراد دچار بی‌اختیاری ادرار خواهند شد و بعضی افراد نیز توانایی جنسی خود را به طور کامل از دست خواهند داد.
تست غربالگری بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری است و چکاپ هر ساله، برای افراد بالای پنجاه سال توصیه می‌شود.

 

درمان پروستات با طب گیاهی

مصرف فیبر، علاوه بر بهبود عملکرد روده و جلوگیری از سرطان روده، در جلوگیری از پیشرفت سرطان پروستات نیز تا حد زیادی مؤثر است.
خوردن سبزیجاتی مانند اسفناج و کاهو و به طور کلی، مواد طبیعی که ساختار سبز رنگی دارند، علاوه بر خاصیت آنتی‌اکسیدانی که نقش به سزایی در جلوگیری از سرطانی شدن سلول‌ها برعهده دارد، با داشتن فیبرهایی مانند اینوزیتول هگزا فسفات، حجم تومورها را به طور چشم‌گیری‌ کاهش می‌دهد و جلوی انرژی گرفتن برای سرطانی‌ شدن سلول‌ها را می‌گیرد.

موادی که حاوی روی هستند، نقش مهمی در کاهش احتمال بروز سرطان پروستات دارد که به عنوان مثال می‌توان به گوجه‌فرنگی اشاره کرد که با داشتن پیگمان‌های معدنی از بروز این بیماری مهلک جلوگیری می‌کند.

برای جلوگیری از سرطان پروستات خوردن جگرگوساله، گوشت گوساله و همچنین فرآورد‌ه‌های غلات توصیه می‌شود.

 

منبع:yjc.ir

 

 

سرطان خاموش در کمین مردان ایرانی,پروستات, سرطان پروستات, سرطان پروستات در مردان, سرطان پروستات چیست, علایم سرطان پروستات, علایم سرطان پروستات چیست, پروستات درمان, پروستات چیست, پروستات مردان, علایم پروستات, علائم پروستات, بیماری پروستات, عمل پروستات, سرطان پروستات علائم, علائم سرطان پروستات, عوامل سرطان پروستات, عوامل سرطان پروستات چیست, سرطان پروستات خوش خیم, سرطان پروستات بدخیم,سرطان پروستات پیشرفته,  سرطان پروستات در جوانان, سرطان پروستات بدخیم, پروستات درمان گیاهی, پروستات درمان سنتی, درمان پروستات بزرگ, درمان پروستات خوش خیم, علائم پروستات در مردان, درمان سرطان پروستات در مردان,پروستات, سرطان پروستات, سرطان پروستات در مردان, سرطان پروستات چیست,سرطان خاموش در کمین مردان ایرانی, علایم سرطان پروستات, علایم سرطان پروستات چیست, پروستات درمان, پروستات چیست, پروستات مردان, علایم پروستات, علائم پروستات, بیماری پروستات, عمل پروستات, سرطان پروستات علائم, علائم سرطان پروستات, عوامل سرطان پروستات, عوامل سرطان پروستات چیست, سرطان پروستات خوش خیم, سرطان پروستات بدخیم,سرطان پروستات پیشرفته,  سرطان پروستات در جوانان, سرطان پروستات بدخیم, پروستات درمان گیاهی, پروستات درمان سنتی, درمان پروستات بزرگ, درمان پروستات خوش خیم, علائم پروستات در مردان, درمان سرطان پروستات در مردان,سرطان خاموش در کمین مردان ایرانی,

آخرین ویرایش در 25/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید