خون در ادرار

خون در ادرار که از آن با نام علمی هماچوری نیز یاد می شود یکی از علایم کلیوی است که نباید نادیده گرفته شود. همواره خون در ادرار باید توسط پزشک بررسی و علل محتمل آن جستجو شود.

هیچ درمان مستقیمی برای رفع ادرار خونی وجود ندارد چرا که ادرار خونی یک بیماری نمی باشد بلکه علامتی از یک بیماری زمینه ای است. بنابراین برای رفع ادرار خونی ابتدا باید عامل زمینه ای را جستجو و برای رفع آن درمان صورت گیرد.

 

خون در ادرار از کجا ناشی می شود؟

ادرار خونی می تواند به دلیل اختلال در کلیه ایجاد شده باشد. کلیه محلی است که ادرار در آنجا تولید می شود. همچنین ادرار خونی می تواند منشأ دیگری غیر از کلیه نیز داشته باشد. به عبارتی می تواند از هر نقطه ای از مسیر ادراری نیز ایجاد شده باشد. بنابراین می تواند از هر یک از موارد زیر ناشی شده باشد:

  • حالب: حالب قسمتی از ساختمان دستگاه ادراری است که ادرار تولید شده از کلیه را به مثانه می برد.
  • مثانه: مثانه ساختمانی از سیستم ادراری است که وظیفه ذخیره و انبار نمودن ادرار را بر عهده دارد.
  • مجرای ادراری: مجرای ادراری نیز مجرایی است که وظیفه انتقال ادرار از مثانه را به خارج از بدن دارد.

 ادرار خونی خود به دو دسته اصلی هماچوری واضح یا گروس و غیر واضح یا میکرسکوپی طبقه بندی می شود. علت این طبقه بندی آن است که ممکن است هر ادرار خونی به رنگ قرمز در نیاید. در حقیقت ممکن است خون موجود در ادرار به قدری کم باشد که موجب تغییر رنگ آن نشود. در صورتی که خون موجود در ادرار موجب تغییر رنگ آن به قرمز، قهوه ای یا کوکاکولا شود و بتوان آن را به چشم غیر مسلح دید به آن ادرار خونی واضح یا گروس گفته می شود. حال اگر حجم خون درون ادرار به میزانی نباشد که موجب تغییر رنگ ادرار شود و تنها بتوان با آزمایش ادرار و میکروسکوپ متوجه آن شد به آن ادرار خونی غیر واضح یا میکروسکوپی گفته می شود.

 

علل ادرار خونی

ادرار خونی می تواند علل متفاوتی داشته باشد، برخی از این اختلالات عبارتند از:

1. سیستیت یا التهاب و عفونت مثانه: عفونت مثانه یکی از شایعترین علل ادرار خونی به خصوص نوع میکروسکوپی می باشند. عفونت مثانه معمولا خود را با سوزش ادرار، درد زیر شکم و همچنین افزایش تعداد دفعات ادرار نشان می دهد. به خاطر داشته باشید که کودکان و نوزادان ممکن است این علایم را به زبان نیاورند. بی حالی، کاهش اشتها، تب و تحریک پذیری شایعترین علایم عفونت ادراری در کودکان و نوزادان می باشد.

 

2. عفونت کلیه: عفونت کلیه یا پیلونفریت نیز می تواند خود را به صورت ادرار خونی بروز دهد. درد پهلو، تب و لرز از شایعترین علایم عفونت کلیوی می باشد.

 

3. سنگ کلیه: سنگ های کلیوی نیز می توانند موجب پدید آمدن هر دو نوع ادرار خونی گردند. دردهای شدی پهلو و شکم از شایعترین علایم سنگ های کلیوی هستند.

 

4. بیماری های التهابی و خود ایمنی نظیر لوپوس نیز می توانند با درگیری ساختا کلیه موجب پدید آمدن ادرار خونی گردند.

 

5. بیماری های ارثی نظیر آنمی داسی شکل

 

6. مصرف برخی داروها نظیر پنی سیلین و آسپرین نیز می توانند موجب ادرار خونی گردد. بنابراین مشورت با پزشک معالج در رابطه با داروهای مصرفی می تواند بسیار کارساز باشد.

 

7. تومور یا سرطان های قسمت های مختلف سیستم ادراری نظیر مثانه و کلیه

 

8. تروما و ضربه های وارد شده به شکم و کلیه ها به خصوص در تصادفات

آخرین ویرایش در 26/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید