دفع پروتئین

دفع پروتئین یا پروتئینوری به معنای وجود مقدار غیر طبیعی(بالا) در ادرار فرد می باشد. دفع پروتئین معمولا به معنای وجود بیماری کلیوی و درگیری کلیوی می باشد.

 ساختار کلیه به گونه ای طراحی شده است که از عبور پروتئین از فیلترهای آن ها جلوگیری به عمل می آید. به عبارتی کلیه ها به طور طبیعی از دفع پروتئین جلوگیری می کنند. بنابراین وجود مقادیر بیش از سطح طبیعی پروتئین در ادرار به معنای درگیری کلیوی می باشد.

البته دفع پروتئین می تواند از تولید بیش از حد پروتئین در بدن یا مصرف مقادیر بسیار زیاد توسط فرد نیز ناشی شود.

معمولا بیماری های کلیوی در مراحل اولیه هیچ علامت قابل مشاهده ای ندارند. اما معمولا در آن ها می توان با اندازه گیری سطح پروتئین ادرار به بیماری های کلیوی پی برد چراکه دفع پروتئین معمولا یکی از ابتدایی ترین تظاهرات بیماری های کلیوی می باشد.

 

عوامل دخیل در دفع پروتئین کدامند؟

دیابت و فشار خون بالا و کنترل نشده دو مورد از بیماری هایی هستند که می توانند موجب تخریب کلیوی و دفع پروتئین گردند. بیماری های دیگری نیز می توانند موجب درگیری کلوی و تخریب ساختار آن ها گردد. برخی از آن ها عبارتند از:

  • تروما
  • مصرف داروهای آسیب رسان به کلیه ها
  • سموم
  • عفونت ها 
  • بیماری های خود ایمنی نظیر لوپوس

به غیر از موارد بالا افزایش تولید پروتئین توسط فرد نیز می تواند به دفع پروتئین منجر شود. بیماری مالتیپل میلوما و آمیلوئیدوز نمونه هایی از این اختلالات می باشد.

سایر عوامل خطر برای دفع پروتئین عبارتند از:

  • چاقی
  • سن بالای 65 سال
  • فشار خون در دوران بارداری
  • وجود سابقه بیماری های کلیوی در خانواده فرد

 

درمان دفع پروتئین چیست؟

دفع پروتئین به تنهایی یک بیماری به شمار نمی آید بلکه دفع پروتئین در حقیقت تظاهری از یک بیماری کلیوی است که موجب تخریب ساختار کلیه شده است. بنابراین یافتن بیماری زمینه ای لازمه درمان دفع پروتئین می باشد.

 به خاطر داشته باشید که عدم درمان دفع پروتئین و بیماری مزمن کلیوی موجب پیشرفت بیماری و نارسایی کلیوی می گردد.

کنترل دیابت و فشار خون اولین درمان هایی هستند که در کنترل دفع پروتئین صورت می گیرند. بنابراین افراد دیابتی باید با مراجعه به پزشک خود برای کنترل دیابت خود اقدام نمایند. دارودرمانی نیز اولین قدم در کنترل فشار خون می باشد. بنابراین تمامی بیماران باید تحت نظر قرار گرفته و در جلسات تعیین شده به پزشک خود مراجعه نمایند تا در صورت نیاز میزان داروهای مصرفی آن ها تنظیم گردد.

آخرین ویرایش در 26/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید