درمان عفونت کلیه

عفونت کلیه یا پیلونفریت به عفونت باکتریایی کلیه گفته می شود.

عفونت کلیه اغلب توسط باکتری ای موسوم به اشریشیا کولی ایجاد می گردد. این باکتری یکی از شایعترین عوامل بیماری زا در بسیاری از عفونت ها می باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این باکتری به طور طبیعی در روده انسان زندگی می کند. در حالت عای وجود این باکتری در روده انسان برای وی بیماری زا نمی باشد ولی اگر این باکتری از روده فرد به هر نقطه دیگری انتقال یابد می تواند موجب بیماری و ایجاد عفونت گردد.

 در حالت طبیعی عفونت کلیه در جنس مؤنث شایع تر از جنس مذکر است. به طور معمول عفونت کلیه ها به علت صعود باکتری ها از سیستم ادراری فرد حاصل می شود. در حقیقت باکتری از طریق آلت تناسلی وارد مجرای ادراری و سپس مثانه فرد می گردد. در صورت عدم درمان، عفونت می تواند پیشروی و موجب درگیری و ایجاد عفونت در یک یا هر دو کلیه فرد گردد.

 

علایم عفونت کلیه چیست؟

علایم عفونت کلیه در میان بزرگسالان با کودکان مقداری متفاوت است. شایع ترین علایم عفونت کلیه در بزرگسالان عبارت است از:

 • درد در ناحیه تحتانی کمر و پهلوها
 • تب و لرز
 • سوزش ادرار در صورت همراهی عفونت مثانه
 • تهوع و استفراغ

کودکان نیز مانند بزرگسالان این علایم را تجربه می کنند اما خب واضح است که قدرت بیان آن ها به اندازه بزرگترها نیست و در خیلی از موارد نمی توانند به راحتی مشکل خود را بازگو کنند. علاوه بر علایم گفته شده در بالا کودکان و نوزادان علایم دیگری را نیز بروز می دهند نظیر:

 • بی اشتهایی
 • کاهش رشد
 • تب
 • بی قراری
 • تحریک پذیری
 • تغییرات رفتاری
 • کاهش وزن

 

چگونه بفهمیم دچار عفونت کلیه شده ایم؟

معمولا بیماران با مشاهده علایمی نظیر درد شکم و تب و لرز به پزشک مراجعه می نمایند. پزشک نیز با پرسیدن سوالاتی که از فرد می پرسد می تواند تا حدودی به تشخیص عفونت کلیه در وی پی ببرد. بنابراین پزشک با شک به عفونت کلیه آزمایشاتی را از بیمار درخواست می نماید.

آزمایش خون، آزمایش ادرار و آزمایش کشت ادرار شایع ترین آزمایشاتی است که در بیماران عفونت کلیه در خواست می شوند. وجود نکات غیر طبیعی به خصوص در آزمایش ادرار برای تشخیص پزشک نقشی کلیدی دارد.

کشت ادرار به پزشک کمک می کند تا بفهمد که چه نوع میکروبی موجب عفونت کلیه شده است و وی باید چه دارویی برای بیمار خود تجویز نماید.

سونوگرافی و سایر اقدامات تشخیصی درمانی نظیر عکس شکم و سی تی اسکن از دیگر تست هایی می باشد که توسط پزشک برای رد سایر علل درخواست می گردد.

 

درمان عفونت کلیه چیست؟

آنتی بیوتیک ها نقش اصلی را در درمان عفونت کلیه بازی می کنند. پزشک بلافاصله با شک به عفونت کلیه در بیمار خود به وی توصیه می نماید تا پس از جمع آوری نمونه ادرار و دادن آزمایشات آنتی بیوتیک خود را مصرف نماید. نوع داروی انتخابی معمولا بر اساس نتیجه کشت ادراری و نوع میکروب درگیر کننده تعیین می گردد. درمان دارویی در درمان عفونت کلیه معمولا حدود 2 هفته به طول می انجامد. 

بیمار پس از اتمام دارو مجددا تحت بررسی و آزمایشات قرار می گیرد تا بتوان از درمان کامل وی اطمینان حاصل نمود.

بیمارانی که به طور مکرر و دفعات دچار عفونت کلیه می گردند باید حتما موضوع را با پزشک خود در میان بگذارند چراکه ممکن است عاملی زمینه ای دلیل عودهای مکرر عونت کلیه در آن ها باشد. بنابراین مشورت با پزشک خود می تواند در حل این مشکلات کارساز باشد.

آخرین ویرایش در 26/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید