درمان سندرم نفروتیک

سندرم نفروتیک یکی از بیماری های کلیوی است که موجب درگیری گلومرول ها(فیلترهای عروقی که موجب تصفیه خون می شوند) می گردد. شایعترین تظاهر سندرم نفروتیک افزایش دفع پروتئین به درون ادرار می باشد.

 سندرم نفروتیک می تواند به طور ناگهانی یا تدریجی به وجود آید. همچنین سندرم نفروتیک می تواند افراد را در هر سنی درگیر سازد. سن بین 18 ماهگی تا 4 سالگی شایعترین سن بروز سندرم نفروتیک در میان کودکان است. جالب است بدانید که پسرها بیش از دخترها به این اختلال دچار می شوند ولی با افزایش سن تفاوت میان دو جنس در میزان ابتلا به سندرم نفروتیک از بین می رود.

سندرم نفروتیک می تواند به دو صورت اولیه یا ثانویه به دیگر بیماری ها موجب درگیری کلیه ها گردد. شایعترین بیماری هایی که به طور ثانویه موجب درگیری کلیه به صورت سندرم نفوتیک می باشند عبارتند از دیابت، لوپوس و برخی عفونت ها. همچنین سندرم نفروتیک می تواند به واسطه التهاب گلومرول ها نیز بوجود آید.

مصرف داروهایی که موجب آسیب کلیوی می شوند نیز یکی از عوامل ایجاد سندرم نفوتیک می باشد.

برخی از مواردی که به طور ثانویه موجب بروز سندرم نفروتیک می گردند عبارتند از:

 • آمیلوئیدوز
 • سرطان هایی نظیر لوسمی و لنفوم
 • دیابت
 • چاقی
 • فشار خون بارداری
 • بیماری خود ایمنی لوپوس
 • برخی عفونت های ویروسی نظیر ویروس ایدز و هپاتیت
 • بیماری های درگیر کننده عروق موسوم به واسکولیت ها
 • مصرف داروهایی نظیر پنی سیلامین

 

علائم سندرم نفروتیک

همانطور که گفتیم مکانیسم اصلی در سندرم نفروتیک از دست رفتن مقدار زیادی پروتئین از کلیه هاست. اما کبد (جگر) که یکی از وظایف آن تولید پروتئین های خون است این خلا را پر می کند .با این حال پس از مدتی این مقدار نیز کافی نبوده و پروتئین های خون به تدریج کاهش می یابند .کاهش پروتئین های خون منجر به بروز یکسری علائم در فرد می شود مانند :

1: تورم پاها و قسمت تحتانی بدن :در موارد خفیف و اولیه به علت کاهش پروتئین های خون آب و مایعات خون از رگ ها خارج شده و در بین بافت ها تجمع میکند .البته در موارد وسیعتر ممکن است شاهد تجمع آب در حفره شکم (آسیت) یا قفسه سینه و حتی دست ها باشیم .

 1. تنگی نفس و درد قفسه سینه : گاها به علت تجمع مایع در قفسه ی سینه (بین ریه ها و دیواره ی قفسه سینه ) ممکن است فرد دچار احساس تنگی نفس و درد  گردد.
 2. درد شکم : درد شکم نیز به دلیل جمع شدن مایع در حفره  ی شکم اتفاق می افتد .
 3. ادرار کف آلود
 4. احساس ضعف و خستگی 
 5.  اسهال 
 6. فشار خون بالا
 7.  ضعف عضلانی

البته بسته به بیماری زمینه ساز ممکن است علائم دیگری نیز مشاهده شود. مثلا در مواقعی که علت زمینه ای سندرم نفروتیک روماتیسم است ممکن است فرد از درد مفاصل نیز شاکی باشد.

نکته ی دیگر مهم این است که تورم دست ها و پاها و سایر قسمت های بدن مختص سندرم نفروتیک نبوده و می تواند علل دیگری به جز سندرم نفروتیک داشته باشند مانند نارسایی قلبی یا سیروز و..

سندرم نفروتیک در نهایت می تواند منجر به اختلالاتی نطیر فشار خون بالا و نارسایی کلیه گردد. البته این بستگی به علت زمینه ای سندرم نفروتیک دارد.

 

 درمان سندرم نفروتیک چیست؟

درمان سندرم نفروتیک بیشتر بر درمان بیماری زمینه ای استوار است ولی برای رفع علایمی نظیر فشار خون باید از دارو هایی نظیر مهار کننده های سیستم رنین آنژیوتانسین استفاده کرد. همچنین این داروها می توانند در درمان پروتئینوری نیز موثر باشند.

برای درمان تورم بدن نیز داروهای ادرار آور استفاده می شود. این دارو ها تا حدودی می توانند مقداری از آب جمع شده در بدن را از طریق ادرار دفع کنند.

نتایج درمان سندرم نفوتیک نیز بستگی به عامل زمینه ای دارد و ممکن است به طور کامل درمان شود و یا دوره هایی از عود بیماری مشاهده شود.

نکته ای که اینجا باید به آن توجه داشت این است که هرگز دارویی را خود سر مصرف نکنید چرا که ممکن است همین داروهایی که برای درمان استفاده می شوند در شرایط خاصی موجب بدتر شدن اوضاع و حتی نارسایی کلیه حاد شوند بنابراین به تمامی بیماران سندرم نفروتیک توصیه میگردد که برای درمان خود با پزشک خود مشورت نموده و از وی در زمینه درمان خود راهنمایی جویند.

آخرین ویرایش در 26/08/1394

به اشتراک بگذارید

موارد مرتبط

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید