علایم نارسایی کلیه

نارسایی کلیه به اختلالی گفته می شود که در آن کلیه توانایی تصفیه خون به میزان کافی را از دست می دهد. این اختلال موجب می شود تا مواد حاصل از متابولیسم بدن و همچنین سموم مدت بیشتری را در بدن سپری کنند و به عبارتی موجب آسیب به بدن گردند.

 نارسایی کلیه علل متفاوتی دارد. برخی از آن ها موجب کاهش ناگهانی در فعالیت کلیه و برخی دیگر موجب کاهش تدریجی آن می گردند. با کاهش قدرت کلیه در انجام وظایف خود یعنی تنظیم میزان آب بدن و تصفیه آن، کم کم علایم نارسای کلیه پدیدار می گردند. علایم نارسایی کلیه در درجه اول به بر هم خوردن سطح فاکتورهای خونی از قبیل الکترولیت هایی نظیر سدیم و پتاسیم باز می گردد.

با طول کشیدن نارسایی کلیه کم کم فشار خون بیمار بالا می رود. از طرفی با کاهش عملکرد کلیه ها سطح هورمون هایی از قبیل اریتروپویتین در خون کاهش می یابد. اریتروپویتین هورمونی است که توسط کلیه و با هدف خونسازی در مغز استخوان ترشح می شود. بنابراین با کاهش سطح اریتروپویتین خون به تدریج علایم کم خونی نظیر خستگی و بی حالی پدیدار می گردد.

نارسایی کلیه در کودکان و نوزادان موجب اختلال در رشد استخوانی می گردد.

گرچه نارسایی کلیه می تواند در تمامی سنین دیده شود اما شیوع آن در سالمندان بسیار بیشتر از کودکان است. چراکه به طور طبیعی نیز با افزایش سن از قدرت و کارکرد کلیه کاسته می گردد. حال اگر هر عاملی موجب آسیب کلیه گردد می تواند موجب نارسایی کلیه گردد.

به خاطر داشته باشید که شایعترین عللی که موجب نارسایی کلیه می گردند عبارتند از دیابت و فشار خون. بنابراین کنترل و پیشگیری هر یک از این دو بیماری نقشی حیاتی در حفظ سلامت کلیه ها دارد.

 

 

علایم نارسایی کلیه, درمان نارسایی کلیه, علائم نارسایی کلیه, نارسایی کلیه, نارسایی مزمن کلیه, بیماری نارسایی کلیه, درمان بیماری نارسایی کلیه, علایم بیماری نارسایی کلی,ه علت نارسایی کلیه, علت نارسایی کلیه چیست, نارسایی کلیه چیست, نارسایی کلیه در کودکان, علت نارسایی کلیه در کودکان, نارسایی کلیه بارداری, نارسایی کلیه در بارداری, نارسایی کلیه در جنین, نارسایی کلیه مزمن, نارسایی کلیه,علایم نارسایی کلیه, درمان نارسایی کلیه, علائم نارسایی کلیه, نارسایی کلیه, نارسایی مزمن کلیه, بیماری نارسایی کلیه, درمان بیماری نارسایی کلیه, علایم بیماری نارسایی کلی,ه علت نارسایی کلیه, علت نارسایی کلیه چیست, نارسایی کلیه چیست, نارسایی کلیه در کودکان, علت نارسایی کلیه در کودکان, نارسایی کلیه بارداری, نارسایی کلیه در بارداری, نارسایی کلیه در جنین, نارسایی کلیه مزمن, نارسایی کلیه,علایم نارسایی کلیه, درمان نارسایی کلیه, علائم نارسایی کلیه, نارسایی کلیه, نارسایی مزمن کلیه, بیماری نارسایی کلیه, درمان بیماری نارسایی کلیه, علایم بیماری نارسایی کلی,ه علت نارسایی کلیه, علت نارسایی کلیه چیست, نارسایی کلیه چیست, نارسایی کلیه در کودکان, علت نارسایی کلیه در کودکان, نارسایی کلیه بارداری, نارسایی کلیه در بارداری, نارسایی کلیه در جنین, نارسایی کلیه مزمن, نارسایی کلیه,علایم نارسایی کلیه, درمان نارسایی کلیه, علائم نارسایی کلیه, نارسایی کلیه, نارسایی مزمن کلیه, بیماری نارسایی کلیه, درمان بیماری نارسایی کلیه, علایم بیماری نارسایی کلی,ه علت نارسایی کلیه, علت نارسایی کلیه چیست, نارسایی کلیه چیست, نارسایی کلیه در کودکان, علت نارسایی کلیه در کودکان, نارسایی کلیه بارداری, نارسایی کلیه در بارداری, نارسایی کلیه در جنین, نارسایی کلیه مزمن, نارسایی کلیه,

آخرین ویرایش در 26/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید