درمان سنگ کلیه

سنگ کلیه در حقیقت ترکیبی از نمک ها و املاح معدنی است که خود را به صورت سنگ کلیه نشان می دهد. سنگ های ادراری می توانند در هر نقطه ای  از مسیر ادراری تولید گردند اما اغلب آن ها در کلیه ها شکل می گیرند و سپس از کلیه نزول کرده و به درون مثانه و مجرای ادراری وارد می شوند.

 مسیر ادراری در حقیقت مسیری است که ادرار تولید شده توسط کلیه ها را به خارج از بدن هدایت می کند. عبور سنگ کلیه از مسیر ادراری معمولا با درد و ناراحتی زیادی همراه است.

علت اصلی شکل گیری سنگ کلیه بر هم خوردن تعادل میان املاح و مواد معدنی موجود در ادرار می باشد. برای همین است به افرادی که دارای کلیه های سنگ ساز هستند همواره توصیه می شود تا مقادیر فراوان آب بنوشند. این میزان آب باید به قدری باشد تا رنگ ادرار به رنگ زرد بسیار روشن و رقیق در آید. معمولا 8 تا 10 لیوان بزرگ آب در روز برای پیشگیری از سنگ کلیه کافی است.

علل مختلفی برای شکل گیری سنگ کلیه وجود دارد. بسیاری از افراد به خاطر ابتلا به یک بیماری زمینه ای نظیر نقرس دچار سنگ های اداری می شوند. ژنتیک نیز نقش مؤثری در تولید سنگ های ادراری دارد. بنابراین اگر فردی دارای سابقه سنگ کلیه در خانواده خود است به احتمال بیشتری به سنگ کلیه دچار می شود.

سونوگرافی بهترین وسیله برای تشخیص سنگ کلیه می باشد حال آنکه قدرت تشخیصی آن در تشخیص سنگ های مجاری ادراری به میزان قدرت تشخیص آن در سنگ کلیه نمی باشد. سی تی اسکن وسیله تشخیصی دیگری برای تشخیص سنگ ادراری می باشد.

علایم سنگ های ادراری متفاوت است. برای مثال سنگ کلیه معمولا علامتی در فرد ایجاد نمی کند حال آنکه سنگ های مجاری ادراری معمولا با درد بسیار زیاد شکم و پهلو همراه است.

 

درمان سنگ کلیه چیست؟

همانطور که گفتیم نوشیدن آب و مایعات اصلی ترین روش پیشگیری و حتی درمان سنگ کلیه می باشد. نوشیدن آب موجب افزایش ادرار می گردد. افزایش ادرار نیز می تواند موجب حرکت سگ ها و خارج شدن آن ها از بدن گردند.

سنگ های کوچک تر معمولا با درمان های خانگی و مصرف مسکن خارج می شوند حال آنکه سنگ های بزرگ تر به درمان های تخصصی تری نظیر سنگ شکنی و حتی عمل جراحی دارند.

سنگ شکنی روشی است که در آن با استفاده از امواج صوتی موجب خرد شدن سنگ به قطعات کوچک تری می گردند. بنابراین این کار به دفع  آن ها کمک بسیاری می کند.

 

 

درمان سنگ کلیه, دفع سنگ کلیه, درد سنگ کلیه, کلیه درد, علایم سنگ کلیه, سنگ های ادراری, سنگ مجاری ادراری, سنگ های سیستم ادراری, سنگ کلیه و مجاری ادراری, سنگ کلیه و عفونت ادراری, سنگ ادراری چیست, درمان سنگ مجاری ادراری, سنگ کلیه, سنگ مثانه, دفع سنگ کلیه,پیشگیری از سنگ کلیه, جلوگیری از سنگ کلیه,درمان سنگ گلیه, درمان سنگ کلیه زنان, درمان سنگ کلیه در کودکان, درمان سنگ کلیه در نوزادان, درمان اولیه سنگ کلیه با دارو های گیاهی, درمان سنگ کلیه با هندوانه, درمان سنگ کلیه در طب سنتی, درمان سنگ کلیه با لیزردرمان سنگ کلیه, دفع سنگ کلیه, درد سنگ کلیه, کلیه درد, علایم سنگ کلیه, سنگ های ادراری, سنگ مجاری ادراری, سنگ های سیستم ادراری, سنگ کلیه و مجاری ادراری, سنگ کلیه و عفونت ادراری, سنگ ادراری چیست, درمان سنگ مجاری ادراری, سنگ کلیه, سنگ مثانه, دفع سنگ کلیه,پیشگیری از سنگ کلیه, جلوگیری از سنگ کلیه,درمان سنگ گلیه, درمان سنگ کلیه زنان, درمان سنگ کلیه در کودکان, درمان سنگ کلیه در نوزادان, درمان اولیه سنگ کلیه با دارو های گیاهی, درمان سنگ کلیه با هندوانه, درمان سنگ کلیه در طب سنتی, درمان سنگ کلیه با لیزردرمان سنگ کلیه, دفع سنگ کلیه, درد سنگ کلیه, کلیه درد, علایم سنگ کلیه, سنگ های ادراری, سنگ مجاری ادراری, سنگ های سیستم ادراری, سنگ کلیه و مجاری ادراری, سنگ کلیه و عفونت ادراری, سنگ ادراری چیست, درمان سنگ مجاری ادراری, سنگ کلیه, سنگ مثانه, دفع سنگ کلیه,پیشگیری از سنگ کلیه, جلوگیری از سنگ کلیه,درمان سنگ گلیه, درمان سنگ کلیه زنان, درمان سنگ کلیه در کودکان, درمان سنگ کلیه در نوزادان, درمان اولیه سنگ کلیه با دارو های گیاهی, درمان سنگ کلیه با هندوانه, درمان سنگ کلیه در طب سنتی, درمان سنگ کلیه با لیزر

 

آخرین ویرایش در 26/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید