بیوپسی کلیه

بیوپسی کلیه روشی است که طی آن   نمونه ای از بافت کلیه برداشت می شود و معمولا برای یافتن علت زمینه ای برخی بیماری های کلیوی استفاده می شود .این نمونه را زیر میکروسکوپ بررسی می کنند .در اکثر موارد علت بیماری با بیوپسی و مشاهده ی آن در زیر میکروسکوپ مشخص می شود ولی گاها ممکن است نتیجه بخش نیز نباشد !

 

بیوپسی کلیه چگونه انچام می شود ؟

برای انجام بیوپسی ابتدا فرد باید به شکم روی تخت بخوابد .سپس محلی که قرار است از آن قسمت سوزن وارد کلیه شود با مواد ضد عفونی کننده تمیز می شود و یک ماده ی بی حسی موضعی نیز استفاده می شود . سپس از پشت سوزن وارد کلیه شده و نمونه ای کوچک برداشت می شود .

البته اگر کلیه ای که قرار است از آن بیوپسی به عمل آید پیوندی باشد فرد باید به پشت بخوابد و از ناحیه ی لگنی سوزن وارد می شود . 

در طی بیوپسی محل و مسیر سوزن توسط دستگاه سونوگرافی کنترل می شود .

 

 

چه آمادگی هایی برای بیوپسی کلیه نیاز است ؟

برای بیوپسی کلیه ابتدا باید آزمایشات خون و زمان لخته شدن خون اندازه گیری می شود تا افرادی که مستعد خونریزی هستند مشخص شوند .

همچنین دراروهی ضد انعقاد خون مانند وارفارین و هپارین و همچنین آسپرین باید قطع شوند 

یک رضایت نامه نیز برای انجام عمل بیوپسی نیاز می باشد .

 

 

بیوپسی کلیه چه خطرای می تواند داشته باشد ؟

معمولا بیوپسی کلیه عرضه ی شایعی ندارد ولی به طور نادر ممکن است فرد خونریزی کند و حتی نیاز به تزریق خون پیدا کند.

 

 

چه مراقبت های بعد از بیوپسی کلیه نیاز است ؟

معمولا پس از بیوپسی تا چند ساعت فرد باید روی تخت بخوابد و چک شود که آیا فرد خونریزی دارد ی نه . پس از چند ساعت یا یک روز فرد می تواند مرخص شود .با این حال تا چند روز باید از فعالیت سنگین خوداری کند و در صورت داشتن درد از دارو های ضد درد استفاده کند .

 

آخرین ویرایش در 08/06/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید