عفونت ادراری در آقایان

عفونت ادراری در مردان چه دلایلی می تواند داشته باشد؟ عوارض عفونت ادراری در مردان چیست ؟ عفونت ادراری در مردان چگونه درمان می شود؟

هرچند عفونت ادراری در مردان به اندازه ی خانمها شایع نمی باشد ولی می تواند پیامد هایی به دنبال داشته باشد و موجب ناراحتی فرد شود .

لذا در این جا سعی داریم شما را با علل ،درمان ها و پیشگیری و سایر نکات در مورد عفونت ادراری در مردان آشنا سازیم !

عفونت ادرار ی در خانم ها در مقاله ای جداگانه مورد بحث قرار گرفته است !

دانستن این نکته حائز اهمیت است که عفونت ادراری در مردان زیر 50 سال نا شایع است و در صورت بروز عفونت های پی درد پی و یا عفونت کلیه  باید از لحاظ مشکلات ساختاری سیستم ادراری بررسی شود.

درمان عفونت ادراری در مردان نیز بر پایه ی آنتی بیوتیک می باشد . ولی ممکن است بررسی های بیشتر با سیستوسکوپ یا عکس برداری برای پیدا کردن علت زمینه ای عفونت  نیاز باشد .

 

 

 عفونت ادراری چیست؟

همانطور که در مقاله ی ساختار و وظایف کلیه و مجاری ادراری اشاره شده است سیستم ادراری از  2 عدد کلیه که در قسمت کناری و خلفی شکم  ، میزنای هایی که از آن ها خارج می شوند ،مثانه که محل ذخیره ی موقتی ادرار است و همچنین میزرا که راه خروج ادرار از مثانه است ،تشکیل یافته است .

اگر عفونت میزراه یا مثانه را درگیر کرده باشد به آن عفونت ادراری تحتانی می گویند و چنانچه عفونت  میزنای و یا کلیه ها را نیز درگیر کرده باشد عفونت ادراری فوقانی به آن اطلاق می شود که می تواند خطرناک تر از نوع تحتانی باشد .

عامل اکثر عفونت های ادراری میکروب هایی هستند که در ناحیه مقعد قرار دارند .این میکروب ها به طور معمول موجب عفونت در مقعد نمی شوند چرا که این ناحیه نسبت به آن ها مقاوم است .ولی اگر همین میکروب ها خود را به ناحیه ی ادراری برسانند می توانند موجب عفونت شوند .

البته انواع دیگری از عفونت ها مانند کلامیدیایی نیز وجود دارند جز عفونت های مقاربتی محسوب می شود. ولی در این بخش ما روی عفونت های ادراری در مردان تمرکز می کنیم !

جنانچه قبلا نیز ذکر کردیم عفونت ادراری در مراد کمتر از 50 سال نادر است و لی به طور تقریبی از هر 100 مرد بلای 50 سال 3 نفر  دجار عفونت ادراری می شوند . این آمار در سنین بالاتر بیشتر می شود.

علت شیوع کم عفونت ادراری در مردان  نیز به خاطر طولانی بودن مسیر ادرار از مثانه تا خروج از بدن است . اما  تحت شریطی ممکن است احتمال عفونت ادراری در آقایان نیز بالا رود که در بخش علل به شایعترین آنها اشاره کرده ایم !

 

 

چرا عفونت ادراری ایجاد می شود؟

حال سوال این است که چرا بعضی از مردان دچار عفونت ادراری می شوند ؟

در واقع اکثر عفونت های ادراری در مردان علت مشخصی ندارند .ولی در برخی از موارد علت زمینه ای وجود دارد که به شایعترین آنها اشاره کرده ایم :

1. مشکلات پروستات: بزرگی خوشخیم پروستات در مردان بالای 50 سال  شایع است که همین می تواند موجب اختلال در جریان ادرار شده و زمبنه از عفونت ادراری شود.

2. مشکلات مثانه و کلیه 

3. سنگ های کلیه و مجاری می تواند یک محیط مناسب برای رشد میکروب ها و عفونت ها فراهم آورد !

4. ضعف سیستم ایمنی : همانطور که می دانیم سیستم ایمنی ما دائما در حال چالش  با عوامل میکروبی خارجی می باشد تا حمله و نفوذ آنها به بدن جلوگیری کند . حال اگر سیستم ایمنی فردی به دلایل مختلفی همچون مصرف دارو های سکوب گر ایمنی (مانند کورتون)،یا نقص ایمنی ذاتی و همچنین ایدز ،ضعیف شود احتمال عفونت های مختلف از جمله عفونت ادراری بالا می رود.

 

 

علائم عفونت ادراری در مردان 

علائم عفونت ادراری به مکان آن بستگی دارد به طوری که اگر عفونت در مثانه باشد ممکن است در هنگام دفع ادرار درد خنجری در ناحیه ی تحتانی شکم احساس شود.

اگر کلیه ها عفونت کرده باشند درد پهلو و پشت شایع می باشد .همچنین ممکن است ادرار چرکی و یا خونی باشد .

سوزش ادرار و تب نیز از علائم شایع می باشد.

از دیگر علائم می توان به احساس نا خوشی و بیماری اشاره کرد 

در برخی افراد مسن  ممکن است علائم ادراری مانند سوزش ادرار و درد هنگام دفع و جود نداشته باشدو فقط احساس ناخوشی تنها علامت باشد.

 

 

تشخیص عفنت ادراری در مردان

برای تشخیص عفونت ادراری در آقایان و نوع میکروب  معمولا نمونه ادرار لازم و کافی است .اما گاهی در شرایط خاصی ممکن است پزشک برای بررسی وضعیت کلیه ها و مثانه آزمایش های دیگری نیز درخواست کند .

بررسی های بیشتر معمولا زمانی لازم می شود که :

1. عفونت ادراری در یک مردب صورت مکرر رخ دهد .

2. سابقه ی نارسایی کلیوی قبلی وجود داشته باشد 

3. علائم انسداد یا سنگ کلیه وجود داشته باشد.

در این موارد معمولا پزشک با درخواست عکس و یا آزمایشات دیگر در پی علت زمینه ای عفونت می گردد.

 

 

 درمان عفونت ادراری در مردان

برای درمان عفونت ادراری در آقایان معمولا یک دروه 7 روزه آنتی بیوتیک کافی است و علائم به سرعت ناپدید می شوند 

ممکن است پزشک برای شما پاراستامول یا ایبوبروفن برای تسکین درد و سوزش ادرار تجویز کند 

توصیه به مصرف کافی مایعات مخصوصا آب یکی دیگر از موارد مهم در درمان عفونت ادراری در آقایان و خانم هاست !

اگر با درمان ها علائم از بین نرفتند یا بعد از مدتی عفونت  عود کرد  باید به پزشک اطلاع دهید چرا که ممکن است نیاز به تعویض دارو یا حتی بررسی های بیشتر باشد !

 

 

آخرین ویرایش در 08/06/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید