مراقبت های بعد از پیوند کلیه

برای حفظ کلیه پیوندی و تامین یک زندگی طبیعی و جلوگیری از خطراتی که ممکن است سبب از دست دادن کلیه پیوندی یا سلامت شما گردد، دانستن مطالب زیر بسیار سودمند می باشد.

 

 

ترخیص از بیمارستان

در صورتی که عملکرد کلیه پیوندی شما خوب باشد، حدود ده روز تا دو هفته بعد از بیمارستان مرخص می شوید. بعد از ترخیص از بیمارستان لازم است خود شما یا یکی از کسانی که با شما زندگی میکند به نکات زیر توجه نمایند:

بخیه های محل عمل توسط پزشک خود یا در کلینیک های استاندارد کشیده شود.

داروهای خود را طبق تجویز پزشک با نظم و دقت کامل استفاده کنید و از تغییر دادن مقدار دارو یا ساعات مصرف آن ها جدا خودداری نمایید.

بهتر است داروهای پیوندی در یخچال نگهداری شود و ازنگهداری آن ها در هوای گرم خودداری نمایید.

قبل از اتمام داروهای مصرفی، در صدد تهیه آن ها برآیید و توجه داشته باشید که این داروها خاص بوده و در داروخانه های خاص توزیع می شوند.

برای جلوگیری از عوارض گوارشی قرص پردنیزولون بهتر است آن را با شیر بخورید. از آنجا که این دارو باعث افزایش اشتها می شود برای جلوگیری از اضافه وزن سعی کنید به مقدار مناسب غذا بخورید و از خوردن مواد چاق کننده و چرب و شیرین تا حد امکان پرهیز کنید.

از دیگر عوارض داروهای پیوندی بوجود آمدن جوش در صورت و بدن می باشد. در صورت بروز این عارضه پوست خود را با آب و صابون بشویید. جوش ها را دستکاری نکنید و اگر تعداد آن ها افزایش یافت و یا چرکی شد با نظر پزشک خود به متخصص پوست مراجعه کنید.

حتی المقدور از مصرف هر گونه دارو بدون مشورت پزشک خود، خودداری فرمایید.

همیشه داروهای خود را به همراه داشته باشید تا بتوانید به موقع آن ها را مصرف کنید.

به طور دقیق و منظم و در وقت تعیین شده به پزشک خود مراجعه کنید.

 

 

بهداشت فردی خود را با نظم و دقت کامل رعایت کنید!

وسایل شخصی مورد استفاده خود( لیف، حوله، مسواک، شانه، تیغ، ناخن گیر، لباس، ملحفه، قاشق و چنگال، بشقاب و لیوان) را کاملا جدا و محفوظ نگه دارید.

قبل و بعد از غذا خوردن و بعد از رفتن به دستشویی دست های خود را با آب و صابون بشویید و با حوله خودتان خشک نمایید. توجه داشته باشید که خشک کردن دست های خیس از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

بعد از هر وعده غذا دندان های خود را مسواک بزنید. از مسواک های سخت و زبر استفاده نکنید. 

حداقل هفته ای 2 بار با لیف و صابون استفاده کنید و از به کار بردن کیسه های زبر و سفیدآب و سنگ پا و نشستن در حمام خودداری کنید. بهتر است قبل از استحمام، حمام را نیز تمیز شسته و بعد حمام کنید.

برای مدت طولانی در مقابل آفتاب تند و هوای گرم یا هوای سرد قرار نگیرید.

برای حفظ سلامتی انجام ورزش هایی مانند پیاده روی و شنا مؤثر می باشد. از انجام ورزش ها سنگین و آسیب رساننده جدا خودداری نمایید.

از افزایش وزن جلوگیری کنید چون سلامت شما را به طور جدی به طور جدی به خطر می اندازد. توجه داشته باشید اکثر داروهای پیوندی بر اساس وزن شما تجویز می شود.

رژیم غذایی شما باید کم چرب و کم نمک باشدو از هر غذایی که با رعایت کامل بهداشت در منزل پخته می شود می توان استفاده نمود، اما باید دقت کنید که از هر ماده غذایی به مقدار کم و مناسب استفاده نمایید.

در مورد نوشیدن مایعات آنچه که مهم است، این است که شما نباید تشنه بمانید و در ضمن نباید در نوشیدن مایعات زیاده روی کنید. نوع مایعات مصرفی نیز بسیار مهم است. آب سالم، چای کم رنگ، آب میوه طبیعی، شیر کم چرب و دوغ کم چرب و بدون گاز بهترین مایعات برای ما هستند. سعی کنید در نوشیدن نوشابه های گازدار مختلف، قهوه و آب میوه های مصنوعی زیاده روی نکنید.

از خوردن نوشیدنی های الکلی خودداری نمایید.

در صورتیکه مبتلا به دیابت هستید از مصرف مواد قندی و نشاسته ای پرهیز نمایید.

سعی کنید غذاهایتان را به صورت بخارپز، کبابی با آب پز آماده کنید. از مصرف روغن های اشباع و حیوانی خودداری فرمایید. مصرف روغن زیتون یا ماهی به مقدار کم اشکالی ندارد.

حتما میوه و سبزیجات استفاده کنید و در شستشو و ضد عفونی کردن آن ها دقت کنید.

بیماران محترم لطفا توجه داشته باشید که کلیه پیوندی در حفره لگن قرار دارد، لذا از وارد آمدن ضربه، پریدن از جای بلند، بلند کردن اجسام سنگین، بستن کمربند های تنگ، پوشیدن لباس هایی که از ناحیه کمر و لگن تنگ می باشند خودداری کنید.

در مورد ازدواج یا بچه دار شدن حتما با پزشک خود مشورت کنید.

شما با داشتن کلیه پیوندی می توانید فعالیت های روزمره خود را انجام دهید البته در صورتی که طاقت فرسا و سنگین نباشند.

با پزشک متخصص خود قبل از رسیدن فصل پاییز در مورد واکسیناسیون علیه آنفلوانزا، مشورت کنید.

کشیدن سیگار و در معرض دود سیگار بودن برای شما بسیار مضر است.

از تماس با افراد سرماخورده و افرادی که مبتلا به بیماری های عفونی و واگیر دار هستند جدا خودداری نمایید.

خانم های متاهل بهتر است تا یک سال از حاملگی جلوگیری کنند. برای این کار بهتر است از روش های بی ضرر مثل کاندوم استفاده کرد. گذاشتن آی یو دی به دلیل خطر عفونت توصیه نمی شود.

 

 

در صورت بروز موارد زیر حتما با پزشک خود مشورت کنید:

 • تب
 • سردرد شدید
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال
 • کاهش مقدار ادرار
 • احساس درد و سوزش هنگام ادرار کردن
 • احساس درد در ناحیه کلیه پیوندی
 • گلودرد
 • کم اشتهایی شدید
 • افزایش یا کاهش شدید فشار خون
 • احساس ضعف عمومی شدید

 

آخرین ویرایش در 08/06/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید