سوند ادراری چیست؟

هنگامی که به هر دلیل دفع ادرار به طور طبیعی ممکن نباشد، تخلیه مصنوعی به وسیله گذاشتن سوند ادراری در مثانه انجام می گیرد.

 سوند ادراری لوله ای است که از راه مجرای ادرار وارد مثانه بیمار شده و ادرار را به بیرون منتقل می کند. ادرار پس از خروج از مثانه وارد کیسه تخلیه می شود، در پایین این کیسه پیچی وجود دارد که وقتی کیسه از ادرار پر شد می توان این پیچ را باز کرد و ادرار آن را تخلیه نمود. این کیسه لازم است پایین تر از سطح بدن قرار گیرد تا جریان ادرار با سهولت انجام شده و از بازگشت دوباره به مثانه جلوگیری شود. لوله ادراری بوسیله یک بالون بادکنکی کوچک در جای خود محکم می شود، وقتی می خواهند سوند ادراری را بردارند، ابتدا آب یا هوای داخل بادکنک را خارج می کنند تا به مجرای ادراری صدمه وارد نشود.

 

مراقبت از کیسه و سوند ادراری

بهتر است کیسه ادرار همیشه پایین تر از مجرای ادراری قرار گیرد. اطمینان حاصل کنید که کیسه تخلیه ادرار کشیده نشده و یا از سوند ادراری جدا نشود و نیز سوند ادراری از بدن جدا نشده باشد. همیشه مراقب باشید که لوله و یا کیسه ادرارتا خوردگی نداشته باشد تا تخلیه به راحتی انجام شود.

برای جلوگیری از آلودگی، سوند ادرار را از کیسه تخلیه جدا نکنید و از دستکاری آن پرهیز کنید و از داخل یا خارج کردن سوند ادراری خودداری نمایید.

در خانم ها شستشوی پوست ناحیه تناسلی(از سمت جلو به عقب) و در آقایان شستشوی اطراف مجرای ادراری حداقل روزی یک بار به وسیله آب و صابون انجام شود، سپس محل کاملا خشک شده و از پودر استفاده نشود زیرا ممکن است که باعث تحریک شود. 

دوش گرفتن در حالی که سوند و کیسه به شما وصل است مانعی ندارد مگر آنکه دستور دیگری به شما داده باشند. توجه نمایید که هنگامی که سوند ادراری به شما وصل است از مقاربت جنسی خودداری نمایید.

 urine bag

روش تخلیه سوند ادراری

همیشه قبل و بعد از دست زدن به سوند ادراری دست های خود را با آب و صابون بشویید.

هرگاه بیش از نیمی از کیسه پر شد، آن را خالی کنید.

درپوش کیسه را بسته به نوع کیسه بچرخانید و یا حرکت دهید تا بسته شود و مجددا دست های خود را با آب و صابون بشویید.

کیسه تخلیه ادرار نباید با زمین تماس داشته باشد، بهتر است به وسیله چسب از لبه تخت آویزان باشد.

 

مواردی را که لازم است به پزشک اطلاع دهید:

1) اگر ظرف چهار ساعت و یا بیشتر( بعد از کنترل پیچ خوردگی یا جدا شدگی ) هیچ ادراری داخل کیسه تخلیه وارد نشده است.

2) اگر احساس می کنید که مثانه شما پر است ولی ادراری وارد کیسه نمی شود یا مقدار آن کم است.

3) اگر درد جدیدی در پهلو و پشت خود دارید.

4) اگر ادرارتان تغییر رنگ داده، تیره شده یا خونی به نظر می رسد یا لکه های خونی در آن دیده می شود.

5) اگر مجرای ادراری( محل ورود سوند به بدن ) قرمز رنگ، متورم و یا حساس شده یا ادرارتان رسوب کرده و یا از محل ورود سوند ترشح چرکی خارج می شود.

6)اگر ادرارتان کدورت و یا بوی زننده ای دارد.

7) اگر از محل ورود سوند، ادرار نشت می کند.

8) اگر سوزش ادرار و یا تب بالای 38 درجه سانتی گراد و احساس لرز می کنید و یا کاهش اشتها، کاهش انرژی و ناتوانی دارید.

9) اگر حالت تهوع و یا استفراغ  دارید.

 

نکات قابل توجه:

توجه داشته باشید که تعویض یا در آوردن سوند فقط توسط پزشک یا پرستار به روش استریل انجام شود تا مجرای ادراری صدمه نبیند و یا دچار عفونت عفونت ادراری نشوید. در صورت تمایل به تعویض سوند در منزل دارید ابتدا باید روش صحیح کارگذاری و تعویض سوند را بیاموزید.

توصیه می شود روزانه حداقل 1.5 تا 2 لیتر مایعات بنوشید تا از عفونت و تشکیل سنگ جلوگیری شود. نوشیدن مواد سرشار از ویتامین C مانند آب لیمو ترش و آب آلو همراه غذا، ادرار شما را اسیدی کرده و عفونت های دستگاه ادراری را به حداقل می رساند.

از مصرف قهوه، چای پر رنگ، نوشیدنی های حاوی کولا و سایر موادی که دستگاه ادراری را تحریک می کند، اجتناب نمایید.

توجه: در صورت بروز علایم عفونت ادراری مانند تب، لرز، سوزش ادرار، تغییر رنگ یا کدورت ادرار و درد پهلوها به اولین مرکز بهداشتی درمانی و یا پزشک خود مراجعه نمایید.

نکته آخر: به خاطر داشته باشید که در صورتی که نیاز باشد تا فردی طولانی مدت دارای سوند ادراری باشد، باید سوند وی حداقل هر 3 هفته یکبار تعویض شود.

آخرین ویرایش در 04/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید