استفاده از ماری جوانا برای درمان ام اس

دردهای عضلانی واسپاسم های عضلانی از عوارض آزاردهنده ای می باشند که بیماران مبتلا به ام اس آن را تجربه می کنند. اما جالب است بدانید که استفاده از ماری جوانا به عنوان درمانی برای برخی علایم ام اس به عنوان روشی برای درمان مطرح گردیده است.

ماری جوانای طبی که به طور غیر ترخینی استفاده می گردد در حال حاضر به عنوان روزنه امیدی برای درمان برخی از علایم ام اس به کار گرفته می شود. 

همانطور که می دانید ام اس یکی از بیماری های خود ایمنی می باشد که در میان خانم ها به خصوص در سنین باروری شیوع بیشتری دارد. این بیماری با درگیری سیستم اعصاب مرکزی موجب تخریب بخشی از سلول های عصبی می گردد که می تواند طیف وسیعی از علایم عصبی از گزگز اندام ها گرفته تا علایم جدی بینایی و حتی ناتوانی فرد برای راه رفتن و اختلال تعادل گردد.

 

 علایمی که ماری جوانا می تواند تخفیف دهد

طبیعی است که پزشکان و متخصصین ابتدا علاقه ای ندارند از چنین درمان هایی در بیماران خود استفاده نمایند چراکه علی رغم عوارضی که ماری جوانا می تواند بر فرد و زندگی فرد بگذارد می تواند به طور ناصحیح نیز مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین پزشکان ابتدا درمان های ایمن تر را برای بیماران خود بر می گزینند.

برای اینکه بتوان گفت استفاده از ماری جوانا می تواند به یقین درمانی برای بیماران مبتلا به ام اس باشد بسیار زود است ولی اطلاعاتی در دسترس است که ماری جوانای طبی می تواند برخی از علایم بیماری ام اس را تخفیف دهد نظیر:

 • سفتی و انقباظات غیر ارادی عضلات
 • مثانه تحریک پذیر که موجب درجانی از بی اختیاری ادرار می گردد
 • دردهای عصبی
 • مشکلات خواب شبانه

پزشکان توصیه می کنند که بیماران از انواع غیر تدخینی ماری جوانا نظیر قرص یا اسپری استفاده نمایند. البته از نظر تئوری مصرف نوع تدخینی ماری جوانا نیز به همان میزان اسپری و قرص مؤثر می باشد اما نوع تدخینی موجب برجای ماندن اثراتی منفی بر ریه های فرد می گردد.

 

با چه خطراتی همراه است؟

به گفته پزشکان مصرف ماری جوانا با عوارضی همراه است که در طولانی مدت خود را بروز می دهند، حال چه به عنوان دارو مورد استفاده قرار گیرد و چه به صورت تفریحی.

در کوتاه مدت می تواند موجب علایمی نظیر موارد زیر گردد:

 • افزایش ضربان قلب و تپش قلب
 • کاهش زمان عکس العمل فیزیکی
 • مشکلات تعادلی و هماهنگی بدن
 • سرگیجه
 • خشکی دهان
 • خواب آلودگی

 

در صورتی که شما به طور مداوم و روزانه از ماری جوانا استفاده می کنید ممکن است عوارض زیر را تجربه نمایید:

 • اختلالات عاطفی و مود
 • اضطراب
 • دشواری در انجام کارهای پیچیده نظیر محاسبات

 

 آیا عوارضی نظیر اعتیاد دارد؟

مصرف ماری جوانا نیز مانند مصرف الکل به ندرت مشکل ساز می گردد. اما به هر حال اعتیاد می تواند برای افرادی که استعداد و سابقه اعتیاد به سایر دخانیات و مواد مخدر یا داروها را دارند مطرح گردد.

طبق بررسی ها 9 دصد از بالغین و 17 درصد از افرادی که به طور مکرر از ماری جوانا استفاده می نمایند بدان معتاد می شوند.

 

آینده استفاده از ماری جوانای طبی چگونه است؟

در حال حاضر استفاده از ماری جوانا برای درمان ام اس در 20 ایالت آمریکا قانونی می باشد اما معمولا متخصصین و پزشکان تمایلی ندارند تا آن را برای بیماران خود نسخه نمایند. از طرفی انجمن غذا و داروی آمریکا نیز همچنان این دارو را به عنوان درمان ام اس مورد تأیید قرار نداده است. 

با این وجود طبق گفته های محققین آینده استفاده از انواع غیر تدخینی ماری جوانا برای درمان ام اس آینده ای روشن است و در آینده ای نه چندان دور می تواند برای درمان این بیماری مرموز مورد استفاده قرار گیرد.

آخرین ویرایش در 26/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید