درمان آلزایمر

آلزایمر نامی آشنا برای تک تک ماست، بیماری ای که با درگیری سلول های مغزی موجب کاهش حافظه و کاهش توانایی فرد برای به خاطر سپردن وقایع زندگی می گردد. علل و فرضیه های مختلفی در رابطه با چگونگی شکل گرفتن آلزایمر وجود دارد و درمان های صورت گرفته نیز همگی بر پایه این فرضیه ها شکل گرفته است.

در این مطلب سعی داریم تا شما را با درمان آلزایمر آشنا نماییم.

متاسفانه با تمام تلاش های صورت گرفته در زمینه درمان آلزایمر روش قطعی درمان آن یافت نشده است و تمامی درمان های صورت گرفته در بیماران آلزایمر بر پایه کاهش علایم آلزایمر و کاهش سرعت روند پیشرفت بیماری می باشد.

 به طور کلی درمان آلزایمر به دو دسته درمان دارویی و درمان غیر دارویی تقسیم می شود. باید توجه داشت که هیچ یک از این درمان ها به تنهایی اثر قابل توجهی ندارد و برای درمان آلزایمر تک تک اعضای خانواده باید دست به دست هم دهند تا با کمک پزشک بتوانند بهترین درمان را برای بیمار خود برگزینند.

 

درمان دارویی آلزایمر

 درمان دارویی آلزایمر خود به سه گروه اصلی تقسیم می شود:

1. داروهای جلوگیری کننده از عملکرد آنزیمی به نام کولین استراز: آنزیم کولین استراز آنزیمی است که ماده ای در مغز را به نام استیل کولین تجزیه می کند. استیل کولین خود ماده ای است که در فعالیت هایی نظیر فکر کردن و حافظه نقش دارد. بنابراین این داروها با مهار آنزیم کولین استراز موجب ماندگاری بیشتر استیل کولین در مغز ما می گردد و بدین صورت موجب بهبود حافظه و قدرت تفکر در فرد مبتلا می گردد. بر اساس مطالعات این دارو تا حدود 50 درصد موجب بهبود علایم شناختی در بیماران آلزایمری می گردد.

 

2. ممانتین: ممانتین دارویی از دسته جدید داروهای به کار گرفته شده در درمان آلزایمر می باشد که برای کنترل علای متوسط تا شدید آلزایمر تأیید شده است. این دارو بر اثر گلوتامات و چرخه کلسیم در سلولهای مغزی موجب بهبود عملکرد آن ها و حافظه در فرد می گردد.

 

3. مکمل ها: مکمل های به کار گرفته شده در درمان آلزایمر معمولا با هدف محافظت سلول های مغزی در برابر رادیکال های آزاد تجویز می شوند. رادیکال های آزاد در حقیقت محصول سوخت و ساز خود سلول های بدن می باشند که برای سلول ها سمی می باشند. این مواد می توانند با تخریب سلول های بدن روند پیشرفت بیماری هایی چون آلزایمر را تسربع کنند. یکی از شایعترین اجزای تشکیل دهنده این مکمل ها ویتامین E می باشد. دانشمندان بر این باورند که این ویتامین می تواند تا حدودی سلول های مغزی را در برابر رادیکال های آزاد محافظت نماید.

 

درمان غیر دارویی آلزایمر

تا اینجا هر صحبتی شد صحبت از انواع داروهایی بود که می توانند در درمان آلزایمر کمک کننده باشند. اما از اینها که بگذریم صحبت از بحثی می شود که آن هم در درمان آلزایمر نقشی حیاتی دارد و آن نقش محیط بر فرد می باشد. محیط خانه، روابط اجتماعی، روابط خانوادگی، هم دردی و کمک اعضای خانواده همگی جزئی از محیط می باشند.

محققین و متخصصین بر این عقیده اند که فرآهم آوردن محیطی مملوء از روابط بین فردی می تواند موجب کاهش پیشرفت بیماری آلزایمر گردد. به عبارتی آن ها توصیه می کنند که افراد مسن باید به طور مکرر در جمع های خودمانی در خود خانواده و بیرون از آن یعنی اجتماع شرکت کنند و در تعاملات اجتماعی نقشی مؤثرتر داشته باشند. همچنین محققین توصیه می کنند تا این افراد باید تا حد امکان از قرار گرفتن در محیطی که موجب آزارشان می گردد دور نگاه داشته شوند. عمل به تمامی این توصیه ها کار بسیار دشواری می باشد و نیازمند همکاری تمامی اعضای خانواده می باشد.

 

 

آخرین ویرایش در 26/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید