ارتباط چاقی و درد زانو

اگر صندوق عقب ماشین خود را با وسایل سنگین پر کنید و یا اگر اتومبیل خود را با سرنشینان کامل برانید متوجه میشوید کنترل ماشین سخت تر شده است. بدن انسان هم همینطور است. اگر زانو های شما مجبور باشند هر روز وزن بیشتری را تحمل کنند فشار وارده به آنها بیشتر میشود. این فشار بطور مستقیم به غضروف مفصل وارد میشود. وقتی که فشاری بیش از حد تحمل به غضروف های زانو وارد میشود این بافت بتدریج خراب شده و این آغاز ساییدگی مفصل است. چاقی همین مشکلات را برای زانو ایجاد می کند.

 

ساییدگی و آرتروز یک بیماری مفصلی شایع است که تخمین زده میشود در 37 درصد افراد با سن بیش از 60 سال وجود دارد. آرروز عامل عمده درد مفصلی است. آرتروز عامل مهمی در کاهش نیروی مولد جامعه بوده و موجب تحمیل مخارج درمانی بالایی بر دوش نظام اقتصائی جوامع میشود. آرتروز علت 97 درصد جراحی های تعویض مفصل زانو است.

شیوع آرتروز زانو در حال افزایش است. این افزایش دو عامل عمده دارد:
  • مسن شدن جامعه
  • چاق شدن مردم

در یک مطالعه که در انگلستان انجام گردیده مشخص شده است که در افراد خیلی چاق احتمال آرتروز و ساییدگی زانو شش برابر افراد لاغر است.

سالها قبل دانشمندان بر این عقیده بودن که علت عمده بروز بیماری های روماتیسمی بروز التهاب در بافت ها است و آرتروز (استئوآرتریت) صرفا نوعی خراب شدن مفصل بدون ایجاد واکنش های التهابی است. این عقیده در حال تغییر است.

سالها قبل پزشکان فکر میکردند بافت چربی صرفا یک بافت غیر فعال است که تنها وظیفه آن ذخیره انرژی است. این عقیده هم در حال تغییر است. امروزه مشخص شده است که بافت چربی هورمون ها و بسیاری موارد دیگر را از خود ترشح میکند که بر متابولیسم بدن اثرات مهمی برجای می گذارند.

بافت چربی بدن موجب ترشح سیتوکین هایی مانند لپتین Leptin ، رزیستین resistin و آدیپونکتین adiponectin میشوند. به اینها adipocytokines میگویند. بعضی محققین عقیده دارند این هورمون ها میتواند با ایجاد واکنش های التهابی و با تخریب غضروف مفصلی در بروز آرتروز و ساییدگی مفصل نقش داشته باشد. دو ماده دیگر که از بافت چربی آزاد شده و میتوانند موجب بروز التهاب شوند عامل نکروز توموری آلفا tumor necrosis factor alpha و اینترلوکین یک interleukin-1 هستند که میتوانند موجب تخریب غضروف شوند و تخریب غضروف سرآغاز بروز ساییدگی مفصل است.

به دلایل ذکر شده احتمال بروز ساییدگی و آرتروز زانو در افراد چاق بیش از معمول است.

 

 

منبع: ایران ارتوپد

 

آخرین ویرایش در 01/09/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید