فشار خون و حاملگی
یکشنبه, 17 خرداد 1394 ساعت 09:53

فشار خون و حاملگی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

hypertension 1

ممکن است خانم هایی که فشار خون دارند قصد حاملگی داشته باشند و در این زمینه سوالاتی برای آنان ایجاد شود.گاها ممکن است افرادی بدون این که قبلا سابقه ای از فشار خون داشته باشند در طی حاملگی دچار فشار خون حاملگی شوند.در این مقاله بررسی فشار خون در طی حاملگی و همچنین فشار خون ایجاد شده در طی حاملگی بپردازیم .

3 نوع مختلف از فشار خون ممکن است در طی حاملگی وجود داشته باشند:

1) فشار خون مزمن که فرد قبل از حاملگی نیز داشته است.

2) فشار خون حاملگی که قبلا وجود نداشته و پس از حامله شدن دچار آن شده است.

3)  پره کلامپسی نوع متفاوتی از فشار خون می باشد که همراه با پروتیئن در ادرار نیز همراه می باشد.

در این مقاله به بررسی 2 نوع اول خواهیم پرداخت و پره اکلامپسی در مقاله ای جداگانه بررسی شده است.

افرادی که مبتلا به فشار خون مزمن و یا فشار خون حاملگی می باشند با احتمال بیشتری عوارض مربوط به حاملگی را تجربه خواهند کرد.با این حال در این افراد عوارض زیر بیشتر دیده می شود:

  • پره کلامپسی یا اکلامپسی (تشنجی که به علت بالا رفتن فشار خون ایجاد می شود.)
  • تشدید فشار خون قبلی 
  • سکته ی مغزی
  • نارسایی قلبی یا نارسایی کلیوی
  • مشکل در رشد جنین
  • مرده زایی
  • جدا شدن زودهنگام جفت از رحم

افراد مبتلا به فشار خون در طی حاملگی باید به دقت تحت نظر باشند تا اطمینان حاصل شود که فشار خون به درستی کنترل می شود ،کلیه ها عملکرد مناسب دارند و جنین رشد کافی را دارد.با این وجود جداشدن زودهنگام جفت از رحم قابل پیشگیری و یا پیشبینی نیست.گاها زایمان را تا حد امکان زودتر انجام می دهند تا از مرگ جنین در داخل رحم  و سایر عوارض فشار خون بر روی جنین جلوگیری شود.

درمان فشار خون در طی حاملگی

درمان فشار خون خفیف در طی حاملگی(150/100-140/90) بستگی به عوامل مختلفی دارد.معمولا در این موارد پزشکان توصیه به کاهش فعالیت های فیزیکی برای کاهش فشار خون می کنند.در صورتی که کاهش فعالیت ها موجب کاهش فشار خون نشود دارو های ضد فشار خون باید مصرف شوند.اینکه فواید دارو های فشار خون در فشار خون خفیف حاملگی به عوارض آن می ارزد یا خیر مشخص نیست.با این حال در صورتی که کلیه ها به درستی کار نکنند مصرف این دارو ها نیاز می باشد.اگر فشار خون کنترل نشود در آینده موجب آسیب کلیه ها خواهد شد.

 در موارد متوسط فشار خون(180/110-150/100) پزشکان توصیه به مصرف دارو های ضد فشار خون می کنند.در مان در این گروه می تواند عوارض حاملگی را به حداقل برساند.

در موارد شدید فشار خون(بالاتر از 180/110) فورا باید خانم ها از جهت عوارض حاملگی بررسی شوند و گاها توصیه به ختم حاملگی می شود.در صوری که افراد با قبول خطرات مسر بر ادامه ی حاملگی باشند باید چنیدین دارو ی ضد فشار خون مصرف کنند و در اواخر حاملگی در بیمارستان بستری باشند تا در صورت بروز عوارض جدی ختم حاملگی صورت گیرد.

معمولا کسانی که دارای فشار خون می باشند باید آموزش داده شوند تا در خانه بتوانند به درستی فشار خون خود را اندازه گیری کنند.پزشکان نیز با انجام آزمایشاتی وضعیت کلیه ها و همچنین جنین را بررسی می کند.برای این کار آزمایشات خون و سونوگرافی نیاز می باشد.

در افرادی که فشار خون متوسط تا شدید دارند معمولا حاملگی را در هفتهی 38 یا 39 خاتمه می دهند.در صورتی که عوراض حاملگی بروز کند این کار ممکن است زودتر انجام شود.

دارو های فشار  خون در طی حاملگی

معمولا اغلب دارو های فشار خون مانند بتابلاکر ها (لابلوتول)،متیل دوپا و مهار کننده کانال های کلسیمی مانند آمیلودیپین یا نیفیدیپین در طی حاملگی منع مصرف ندارند و امن هستند.

با این حال داروهایی  مانند کاپتوپریل،لوزارتان ،تیازید ها(هیدروکلروتیازید)و همچنین اسپیرنولاکتون و اپلرنون در طی حاملگی منع مصرف دارند چرا که ممکن است موجب نقایص مادرزادی در سیستم اداری،تناسلی و همچنین مشکلات رشد در جنین شوند.

برای مطالعه ی بیشتر می توانید به مقاله ی مصرف دارو ها در طی حاملگی مراجعه کنید.

 

خواندن 7438 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 29 خرداد 1394 ساعت 16:22
x

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید