علایم افسردگی

افسردگی در حقیقت به یکی از شایعترین بیماری های گفته می شود که در آن فرد دچار افسردگی، احساس اندوه و خلق پایین می شود. این افراد انگیزه زندگی کردن را از دست داده و بیشتر اوقات خود را با احساس غم سپرس می کنند.

بسیاری از افراد با دیدن احساس غم از خود می پرسند که آیا دچار افسردگی شده اند؟

در این مطلب تلاش نموده این تا علایم افسردگی را به تفسیر برای شما عزیزان گردآوری کنیم.

در دنیای روانپزشکی هیچ چیزی مطلق نمی باشد. غم، شادی، اندوه، احساس گناه همگی احساسات طبیعی یک انسان است که در زمان های مختلف متناسب با محیط تجربه می شوند. تجربه هر یک از این احساسات به تنهایی یک بیماری تلقی نمی شود بلکه تنها زمانی برچسب بیماری را بر آن ها می زنند که از حالت طبیعی خود خارج شوند. برای مثال همه ما به دنبال شکست احساس نا امیدی می کنیم، اما بعد از مدتی با انگیزه بیشتری سعی می کنیم تا بر مشکل بعدی پیش رویمان پیروز شویم. حال تصور کنید که فردی به دنبال یک شکست یا از دست دادن یکی از عزیزان خود بیش از حد طبیعی ناراحت شود. این ناراحتی به قدری عمیق است که موجب اختلال در کارهای شخصی و حتی روابط بین فردی وی می گردد و این اندوه برای مدتی طولانی ادامه می یابد.

دیگر به این نمی توان یک ناراحتی ساده گفت، ناراحتی معمولی بعد از مدتی جای خود را به شادی می دهد. یک فرد نمی تواند به طور طبیعی تمام طول زندگی خود را در اندوه سپری کند. به چنین شرایطی که فرد در اکثر روزمره خود دچار یأس، ناامیدی و اندوه است افسردگی گفته می شود. 

 

علایم افسردگی کدامند؟

  • تجربه خلق پایین در بیشتر طول روز به خصوص در زمان صبح
  • خستگی، کوفتگی و احساس عدم انرژی در بیشتر طول روز
  • احساس بی ارزشی و گناه در بیشتر طول روز
  • از دست دادن قدرت تمرکز خود برای انجام فعالیت های روزمره خود
  • بی خوابی شدید یا تشدید پرخوابی، بسیاری از این افراد دچار اختلال در خواب طبیعی خود می شوند
  • عدم تجربه احساس لذت به خصوص در انجام کارهایی که از آن ها لذت می برده است
  • پدیدار شدن افکار خودکشی برای رهایی از مشکلات
  • افزایش یا کاهش قابل توجه وزن

 

 

آخرین ویرایش در 26/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید