ساختار دستگاه تنفسی

فسمت اصلی دستگاه تنفس از مجاری هوای ، ریه هاو عضلات تنفسی  تشکیل شده است هوا زاطریق مجاری وارد ریه شده و در ریه به تبادل گاز ها با خون موجود در رگ های ریه می پردازد و سپس دوباره طی بازدم به بیرون رانده می شود.

انجام دم نیاز به انرژی داشته و توسط عضلات تنفس صورت می گیرد .

 

مجاری هوایی

مجاری هوایی از بینی و دهان شروع شده و تا ریه ها ادامه پیدا می کند . این مجرا در ابتدا لوله ای منفرد به اسم نای است که در قفسه سینه به 2 شاخه تقسیم می شود که به آنها برونش های اصلی می گویند .

این مجاری نیز به نوبه ی خود به شاخه های کوچکتری تقسیم می شوند .انشعابات تا 20 بار در درون ریه ادامه پیدا می کند تا اینکه مجاری انتهایی به اسم برونشیول را می سازند .این برونشیول ها به کیسه های هوایی منتهی می شود . کیسه های هوایی محل تبادل گازهای تنفسی با خون است .

در مسیر مجاری ابتدایی غضرف هیی حلقوی وجود دارد که مانع از بسته شدن آنها می شود .ولی در مجاری انتهایی یا برونشیول ها غضروف وجود ندارد و ممکن است در شرایطی مانندآسم تنگ شده و مانع جریان هوا شوند .

 

 

ریه ها و کیسه های تنفسی

ریه ها جز اصلی سیستم تنفسی هستند که بافت اسفنجی داشته و محل تبادل گاز ها با خون می باشد . ریه ها متشکل از تعداد زیادی کیسه های کوچکتری هستند که باعث افزایش سطح تبادل می شود . اگر این کیسه ها در اختلالاتی نطیر آمفیزم تخریب شده و دیواره آنها از بین رود فرد قادر به تامین اکسیژن کافی نخواهد بود .

در اطراف کیسه های هوایی رگ هایی وجود دارند که خون را از قلب راست (بطن راست ) به ریه ها می آورند تا بعد از گرفتن اکسیژن به قلب چپ بازگردد تا در کل بدن پمپاژ شود .

عضلات تنفسی : همانطور که گفتیم برای کشبدن هوا به داخل ریه یا عما دم نیاز به انرژی و نیرو است . این کار توسط ضلات تنفسی با صرف انرژی انجام می شود . مهمترین عضله ای که در عمل دم شرکت می کند عضله ایست به اسم دیافراگم که شکم را از قفسه سینه جدا می کند . با پایین رفتن این عضله فشار منفی در اطراف ریه ها ایجاد می شود و با عث باز شدن آنها می شود . در نهایت هوا به داخل ریه ها مکیده می شود .

توجه داشته باشدی که برخلاف دم ،بازدم نیاز به انرژی نداشته و به صورت غیر فعال انجام می شود . 

 

 

اما چه چیزی باعث می شود که ما شروع به تنفس کنیم ؟

در سیستم عصبی مرکزی قسمتی وجود دارد که به افزایش غلضت دی اکسید کربن و کاهش اکسیژن خون حساس است . هنگامی که دی اکسید کربن در خون بالا رود این سیستم فعال شده و دستور انقباض عضلات تنفسی به خصوص دیافراگم را می دهد و تنفس برای دفع دی اکسید کربن شروع می شود .  اگر این سیستم دچار شکل شود اختلالی به اسم آپنه خواب ایجاد می شود .

 

 

محافظت از دستگاه تنفس

  • برای داشتن دستگاه تنفسی سالم نکاتی بسیار می تواند کمک کننده باشد :
  • ورزش کردن : ورزش های هوازی باعث م شود عضلات تنفسی شما تقویت شود و همچنین حجم موثر ریه شما را بیشتر می کند .
  • دوری از سیگار : سیگار مهمترین و شایعترین عامل آسیب رسان به ریه ها می باشد . تا جای که می تواند از دود سیگار خود را حفظ کنید .
  • تنفس عمیق : سعی کنید هر از چند گاهی نفس عمیق بکشید .البته توجه کنید که تنفس عمیق اگر بیش از اندازه باشد ممکن است سبب مشکلاتی شود .
  • دوری از هوای آلوده 
  • دوری از حالت های نامناسب : بدشکلی ستون فقرات می تواند سبب محدود شدن ظرفیت ریه شما شود .
  • خندیدن : یکی از راه هایی که سبب تقویت عضلات تنفسی و شکی می شود خندیدن است !
  • نوشیدن مقدار کافی مایعات

 

آخرین ویرایش در 06/06/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید