التهاب بورس مفاصل (بورسیت )

بورس ها در واقع بافت های بالشتک مانندی هستند که در اطراف مفاصل قرار گرفته اند . اما کاری که بورس انجام می دهند این است که از اصطکاک بین تاندون ها و استخوان های اطراف مفصل جلوگیری می کند . بورس ها این کار را به وسیله ی مایعی درون آنها قرار دارد انجام می دهند . به طور معمول ازاطراف مفصل ممکن است چند عدد از این بالشتک ها وجود داشته باشد . برخی از این بالشتک ها در زیر پوست هستند و برخی دیگر در میان عضلات واقع شده اند.

 

 

منظور از التهاب بورس چیست ؟

همانطور که گفتیم در حالت عادی مقدار کمی داخل بورس ها مایع وجود دارد که سبب کاهش اصطکاک بین تاندون و استخوان زیرین می شود . گاها ممکن است به دلایلی این بورس پر از مایع التهابی شده و متورم و دردناک شود . حرکت مفصل نیز باعث تشدید درد می شود .

 Moss grove bursitis

علت بورسیت چیست ؟

معمولا بورسیت به علت استفاده ی بیش از حد از تاندون یا عضله ی مربوطه و یا استفاده ی بد از مفصل است  که موجب آسیب به بورس زیرین آن می شود . 

همچنین این التهابات می تواند به علت بیماری های زمینه ای مانند روماتیسم،نقرس یا نقرس کاذب باشد 

با این حال اکثر موارد بورسیت به دلایلی نا معلوم ایجاد می شوند .

شایعترین مفاصلی که درگیر می شوند شانه و آرنج هستند که معمولا به دنبال تاندوتیت یا التهاب تاندون ایجاد می شوند. اما سایر مفاصل مانند لگن و زانو نیز می توانند درگیر شوند .

 bursitis

 

علائم بورسیت کدامند ؟

بورسیت یا التهاب بورس معمولا  با درد و محدودیت در حرکات مفصل مشخص می شود . با این حال علائم اختصاصی بورسیت بستگی به محل آن دارد .به طور مثال اگر بورس شانه (ساب آکرومیون) ملتهب شود در هنگام بالا بردن دست مانند وقتی که کت می پوشید ،درد و محدودیت ایجاد می شود در حالی که التهاب بورس آرنج ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد و یا با درد خفیف همراه باشد .

بورسیت اگر به صورت حاد باشد در عرض چند ساعت تا چند روز پیشرفت می کند و پوست محل بورس دردناک ،قرمز و متورم می شود . از عواملی که باعث ایجاد بورسیت حاد م شوند می توان به عفونت یا نقرس اشاره کرد .

بورسیت مزمن معمولا به دنبال استفاده ی زیاد یا نادرست از بورس ایجاد می شود و ممکن است مدت ها طول بکشد . دوره هایی از تشدید در این نوع بورسیت دیده می شود که چند روز تا چند هفته طول می کشد . ممکن است دیواره ی بورس در این نوع بورسیت ضخیم شده و از کارایی آن کاسته شود . همچنین بورسیت مزمن به دلیل بی حرکتی که ایجاد می کند می تواند در دراز مدت موجب کاهش قدرت عضلات اطراف بورس شود .

 

 

تشخیص بورسیت

معمولا وقتی پوست ناحیه ی اطراف بورس قرمز یا متورم است و محدودیت در مفصل مشاهده می شود پزشک به بورسیت شک کرده و با استفاده از سوزن های خاصی از مایع داخل آن نمونه برداری می کند تا التهاب آن و یا وجود نقرس و سایر عوامل را در آن متوجه شود .

ام آر آی یا سونوگرافی نیز گاها برای تائید تشخیص استفاده می شوند . 

رادیوگرافی فقط وقتی استفاده می شود که بورسیت به صورت مزمن باشد .

 

 

درمان بورسیت 

درمان بورسیت حاد

بورسیت حاد اگر به دلیل عفونت ایجاد نشده باشد معمولا با موارد زیر قابل درمان است :

1. استراجت و بی حرکتی 

2. کیسه ی یخ

3. دارو های ضد التهایب غیر استروئیدی 

4. تزریق کورتون : گاها در موارد حاد و شدید بوسیت که به علت عفونت نباشد از تزریق استروئید یا همان کورتون برای بهبود علائم استفاده می شود . ممکن است چند ماه بعد تزریقات دیگری نیاز باشد .

5. کورتون خوراکی : در مواردی نیز پزشک برای چند روز کورتون خوراکی مانند پردنیزولون تجویز می کند .

 

درمان بورسیت مزمن 

در بورسیت مزمن معمولا استراحت و بی حرکتی کمکی نخواهد کرد .

برای بهبود کارکرد مفصا ورزش های فیزیوتراپی خاصی توصیه می شود . اگر علت عفونت باشد باید با آنتی بیویک درمان شود 

همچنین بیماری های زمینه ای مانند نقرس یا روماتیسم نیز باید درمان شوند وگر نه بورسیت دوباره عود خواهد کرد .

 

 

 

آخرین ویرایش در 06/06/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید