نقرس کاذب

چیزی که از آن به اسم نقرس کاذب یاد می شود در واقع رسوب ماده ای به اسم کلسیم پیروفسفات دی هیدرات در مایع مفصلی و اطراف آن است که می تواند موجب درد های شدید دوره ای در مفصل شود .

میزان علائم و تخریب بافتی بستگی به این دارد که چقدر ماده و در کجای مفصل (اطراف یا داخل ) رسوب کرده باشد . نقرس کاذب  معمولا با مشاهده ی کریستال های کلسیم پیروفسفات در مایع مفصلی تشخیص داده می شود .

برای درمان نیز از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و یا تزریق کورتون استفاده می شود . 

نکته ی حائز اهمیت این است که برخلاف نقرس که بیشتر مردان را درگیر می کند ،نقرس کاذب در مرد و زن به یک نسبت ایجاد می شود .

 

 

علت نقرس کاذب

علت رسوب کریستال های کلسیم پیروفسفات مشخص نیست . با این حال حدس زده می شود موارد زیر در ابتلا به این اختلال نقش داشته باشند :

1. آسیب مفصلی قبلی 

2. سابقه ی نقرس 

3. روماتیسم 

4. کم کاری شدید  تیروئید  (میگزادما)

5. پرکاری شدید تیروئید 

6. افزایش میزان آهن یا کلسیم خون 

7. آرتروز مفاصل 

8. ژنتیک 

 artritis

علائم نقرس کاذب 

علانم نقرس کاذب ممکن است از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت باشد . برخی افراد ممکن است حملاتی از التهاب مفصلی در زانو یا مچ دست و پا به صورت درد و قرمزی مفصل تجربه کنند .

حال آنکه در بعضی افراد علائم به صورت درد های مزمن و خشکی در مفصل بروز می کند که می تواند بسیار شبیه به روماتیسم باشد . حملات نقرس کاذب معمولا به شدت نقرس واقعی نیستند اما مانند نقرس می تواند موجب تب شوند .

در برخی افراد نیز ممکن است علی رغم رسوب کریستال ها هیچ علامتی بروز نکند . برخلاف نقرس در نقرس کاذب توفوس یا تجمعات در ازاف مفصل ایجاد نمی شود . توفوس که در نقرس مشاهده می شود توده هایی از رسوبات هستند که به صورت تجمع یافته در زیر پوست تشکیل می شوند .

 

 

تشخیص نقرس کاذب 

معمولا وقتی التهابات مفصلی به همراه درد ،قرمزی و تورم وجود دارد پزشک به این موضوع شک کرده و با نمونه گیری از مایع مفصلی و مشاهده ی آن در زیر میکروکوپ تشخیص را تائید می کند . در زیر میکروسکوپ معمولا رسوبات کلسیم پیروفسفات مشاهده می شوند که با نقرس متفاوت است . همچنین برخلاف نقرس با رادیوگرافی نیز می توان رسوبات کلسیم پیروفسفات را مشاهده کرد .

 

 

درمان نقرس کاذب 

درمان ها در نقس کاذب معمولا با دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی انجام می شود که در مرحله حاد باعث خاموش شدن علائم می شود ولی این دارو های نمی توتنند باعث برگشت آسیب های وارده به بافت های مفصلی شوند .

از کلشی سین نیز برای پیشگیری از حملات بعدی استفاده می شود .

تزریقات استروئید نیز می تواند در مرحله ی حاد التهاب کمک کننده باشد .

باید توجه داشت که هیچ درمان مشخص و موثری در طولانی مدت  برای این موضوع وجود ندارد  ولی با ورزش و فیزیوتراپی می توان از حملات بعدی پیشگیری کرد .

اغلب موارد نقرس کاذب پس از حملات بدون عارضه ی خاصی بهبود پیدا می کنند ولی در برحخی موارد ممکن است موجب آسیب به مفصل و یا مزمن شدن حملات شود .

 

آخرین ویرایش در 06/06/1394

به اشتراک بگذارید

موارد مرتبط

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید