درد گردن

شاید شما نیز از آن دسته افرادی باشید که بار ها به علت درد گردن به پزشک مراجعه کرده و یا از به علت شدت درد قادر به انجام کار های روز مره خود نیستند.

 

اما علت درد گردن چیست چگونه می توان از ابتلا به درد گردن پیشگیری کرد ؟ در صورت ابتلا به درد گردن چه اقداماتی برای بهبود وضعیت گردن نیاز است ؟

در این مقاله سعی داریم تا در مورد درد گردن،شایعترین علل و همچنین توصیه هایی برای پیشگیری و درمان آن برایتان ارائه دهیم .

همانطور که می دانیم گردن نیز قسمتی از ستون فقرات است که وظیفه ی آن حفاظت از نخاع گردنی و همچنین نگه داری سر و حرکات منعطف آن است . اما همین قابلیت انعطاف آن را مستعد آسیب ها و درگیری هایی می کند که در نهایت می تواند موجب درد گردن شود . حالت های بد و نامناسب هنگام کار و یا نشستن این وضعیت را بدتر می کند .همچنین احتمال درگیری های مهره های گردنی همانند کمر با افزایش سن بیشتر می شود و افراد بیشتر در سنین بالاتر دچار درد گردن می شوند. قسمت اصلی  گردن از 7 استخوان کوچک و گرد به اسم مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته اند و انعطاف زیادی را به حرکات گردن می دهند .از بین مهره های گردن اعصاب نخاع گردنی خارج شده و به قسمت هایی همچون بازو ودست ها میروند . اگر به هر علتی این اعصاب تحت فشار قرار گیرند می تواند موجب درد ،بی حسی و ضعف عضلات  در گردن و یا حتی در بازو و دست ها شود .

عللاوه بر تحت فشار قرار گرفتن اعصاب ،درد گردن می تواند ناشی از اختلالات دیگری نیز باشد که در ادامه با آنها خواهیم پرداخت .

 neck pain

 

شایعترین علل درد گردن کدامند؟

بیشتر عواملی که موجب درد کمر می شوند ،می توانند سبب درد گردن نیز شوند .

در اینجا به شایعترین عوامل زمنه ساز درد گردن اشاره خواهیم نمود :

1. کشیدگی عضلات گردن:  این مورد یکی از شایعترین علل درد گردن می باشد که البته خود به خوب پس از مدتی بهبود کامل پیدا می کند .

2. اسپاسم عضلانی 

3. آرتروز مهره های گردن 

4. روماتیسم : روماتیسم می تواند در مواردی مهره های گردن را درگیر کرده و موجب درد گردن شود . 

5. پارگی دیسک بین مهره ای در گردن: در بین مهره های گردن و سایر قسمت های ستون فقرات دیسک های بین مهره ای از جنس غضروف وجود دارد که خاصیت ارتجاعی بالایی داشته  و به عنوان یک ضربه گیر عمل می کند تا مهره ها از آسیب در امان باشند .

قسمت مرکزی این دیسک ها حاوی ماده ی ژله مانند و نرم است حال انکه اطراف آن را بافت محکمی در بر گرفته است تا از بیرون زدگی آن جلوگیری کند . حال اگر به دلایلی مانند فشار زیاد قسمت مجکم پاره شود ،ماده ای ژله ای آن بیرون زده و موجب فشار به اعصاب گردنی می شود فشار به اعصاب گردنی به نوبه ی خود می تواند سبب درد گردن و یا بی حسی در بازو و یا دست شود .

6. فیبرومیالژی (درد منتشر بدن ): فیبرومیالژی یا درد منتشر بدن می تواند موجب درد در قسمت های مختلفی از بدن از جمله گردن شود . علت این موضوع هنوز مشخص نیست .

 

 

 از سایر علل کمتر شایع  درد گردن می توان به موارد زیر اشاره کرد

1. مننژیت: مننژیت به عفونت پرده های مغزی کفته می شود .این پرده ها دور بافت مغز پوششی برای محافظت از آن ایجاد می کنند .برخی عفونت های درگیر کننده ی این پرده ها می توانند موجب درد گردن همراه باسفتی گردن شوند .

2. پارگی شریان های موجود در گردن مانند شریان مهره ای 

3. تومور یا عونت در گردن 

4. سکته ی قلبی: بعضا سکته ی قلبی می تواند موجب احساس درد در قسمت هایی از گردن و فک تحتانی شود.

همچنین اختلال نادر و لی جدی به اسم تورتیکولی نیز می تواند موجب درد گردن شود . در این اختلال که ممکن است به دنبال صدمات زایمانی باشد عضلات یکطرف از گردن به شدت منقبض شده و باعث می شوند که گردن به یک سمت خمیده شود . اگر این اختلال به موقع درمان نشود می تواند موجب بدشکلی و درد گردن شود .

 

 

برای تشخیص علل درد گردن چه کار ها و اقداماتی نیاز است؟

مواردی که در زیر بیان شده ان می تواند راهنمایی کند که آیا درد گردن  نیاز به ویزیت پزشک   دارد و یا تا چه حد می تواند  جدی باشد :

در صورت مشاهده ی علائم زیر حتما به پزشک مراجعه کنید چرا که می تواند نشان از یک مسئله ی خطرناک باشد :

1. ضعف عضلات گردن یا دست که می تواند نشان از آسیب عبی باشد و باید فورا تحت برری قرار گیرد .

2. تب 

3. سردرد و گیجی 

4. عریق ناگهانی و تنگی نفس

5. دردی که بافعالیت شروع شده یا بدتر می شود .

 

 

اما چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

کسانی که علائمی مانند  عوامل فوق یا سختی در بلع دارند فورا باید به پزشک مراجعه کنند . اگر هیچکدام از علائم فوق وجود ندارد ولی درد بسیار شدید است می توان از استامینوفن برای تسکین درد استفاده کرد و سر فرصت حداکثر طی یک روز به پزشک مراجعه کرد .

در صورتی که علائم خطر و درد شدید وجود نداشته باشد می توان چند روز بعد اگر درد بهتر نشد به پزشک مراجعه کرد .

پزشک معمولا برای یافتن علت درد سوالاتی در مورد سابقه ی بیماری ها و علائم خطر و یا دارو های مصرفی می پرسد . همچنین یک معاینه ی عصبی کامل برای یافتن هرگونه آسیب عصبی باید صورت گیرد .این معاینات شامل بررسی رفلکس ها و حواس نقاط مختلف بدن می باشد .

با توجه به سایقه بیماری های دیر و همچنین ویژگی های درد پزشک قادر حواهد بود تا علت درد گردن را در شما پیدا کند :

1. ضعف در عضلات گردن و دست می تواند نشان از آسیب عصبی یا پارگی شریان های موجود در گردن باشد .

2. درد های ایجاد شده در قسمت های جلوی گردن معمولا به علت آسیب نخاع و ستون فقرات نیست .

3. درد هایی که علاوه بر گردن به نقاط پایینی مانند بازو و دست نیز تیر می کشد معمولا به علت تحت فشار قرار گرفتن ریشه ی اعصاب در ستون فقرات گردنی است .

4. درد هایی که بسیار شدید و دائمی هستند و فرد را از خواب بیدار می کنند می تواند ریشه در یک مشکل اساسی مانند تومور یا عفونت داشته باشد .

5. درد های ناشی از آرتروز مهره های گردن معمولا با حرکت دادن و فعالیت بدتر می شوند حال آنکه اگر درد گردن ناشی از روماتیسم باشد ابتدای صبح احساس خشکی و درد بیشتر است و پس از فعالیت این حالت از بین می رود .

 

 

 اقدامات تشخیصی 

در اغلب موارد نیازی به هیچگونه تست تشخیصی پزشکی برای یافتن علت گردن درد نیست جرا که علل شایع آن مانند کشیدگی عضلات و. .. معمولا با معاینه و شرحال کامل مشخص می شود . 

با این حال گاها اگر پزشک به مسائلی همچون آسیب اعصاب و تحت فشار قرار گرفتن نخاع یا عفونت و تومور شک کنند ممکن است نیاز باشد تا اقدامانتی نظیر MRI(ام آر آی ) یا سی تی اسکن صورت گیرد.

رادیو گرافی (عکس ساده ی گردن ) نیز معمولا برای بررسی وضعیت مهره های گردن استفاده می شود .

 

 

حال درمان درد گردن چیست ؟

درمان های مورد استفاده در درد گردن بستگی به علت آن دراد .

اگر درد ناشی از کشیدگی عضلات باشد معمولا با مصرف داروهایی نظیر استامینوفن و یا NSAID (دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی) علائم به طور کامل برطرف می شود.

همچنین دوری از فعالیت های و حالت های تشدید کننده ی درد بسیار موثر است . استفاده از کیسه یخ یا آب گرم بر روی گردن می تواند در کاهش علائم مفید باشد .

در صورت شدید بودن درد و نیاز به تسکین بیشتر ممکن است پزشک دارو های شل کننده ی عضلانی  نظیر دیازپام یا متوکاربامول،کاریزوپرودول تجویز کند .

اگر علت درد گردن  آرتروز مهره های گردن باشد معمولا دارو های ضد درد و تقویت عضلات گردنی توصیه می شود. 

اگر علت درد تحت فشار قرار گرفتن اعصاب و یا نخاع باشد باید جراحی صورت گیرد .

 در افرادی که دچار تورتیکولی هستند ماساژ دادن عضلات به همراه دارو های ضد تشنج (کلونازپام یا کاربامازپین) می تواند مفید باشد .  

آخرین ویرایش در 06/06/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید