آرنج تنیس بازان

آنچه که از آن به عنوان آرنج تنیس بازان و یا اپی کوندیلیت خارجی  یاد می شود درواقع التهاب و یا پارگی در تاندون های قسمت خارجی آرنج می باشد که می تواند موجب درد و ناتوانی در حرکات آنج شود همچنین این درد ممکن است به ساعد نیز منتشر شود.  .ممکن است نام آرنج تنیس بازان باعث شود که شما فکر کنید این اختلال فقط در تنیس بازان مشاهده می شود اما اینکونه نبوده و می تواند در هر فردی ایجاد شود .

 

علت آرنج تنیس بازان چیست ؟

تئوری هایی در مورد علت ایجاد این اختلال وجود دارد که از جمله ی آنها استفاده ی مکرر و بیش از اندازه از آرنج و چرخش ساعد می با شد . همچنین گفته می شود ضعف عضلات ساعد نیز گاها موجب ایچاد آرنج تنیس بازان می شود .

همانطور که از نام این اختلال پیداست در تنیس بازان نیز شیوع بالایی داردد.همچنین این مشکل در اکثر ورزش هایی که نیاز به راکت دارند نیز ایجاد می شود . این به علت آن است که در حرکاتی مانند بک هند یا پشت دست با راکت به عضلات پشت ساعد فشار وارد می شود و این فشار می توان به تاندون های پشت ساق منتقل شده و سبب آسیب و التهاب آنان شود . استفاده ی نامناسب از راکت تنیس نیز یکی از علل این اختلال می باشد .

 elbow pain tennis

 

علامت آرنج تنیس بازان چیست؟

بارزترین علامت این اختال درد هنگام راست کردن آرنج است که معمولا در قسمت خارجی آرنج و ساعد احساس می شود . قدرت مشت کردن دست کمتر می شود و ممکن است دردناک باشد.

 

 tennis elbow

تشخیص آرنج تنیس بازان 

برای تشخیص معمولا از تست ایی که از آنها با عنوان تست های محرک یاد می شود :

یکی از این حالات کشیده نگه داشتن انکشتان و آرنج در برابر فشار است که می تواند بسیار کمک کننده باشد .

تست جایگزین دیگری نیز وجود دارد که در آن بیمار روی صندلی نشسته و دستان خود را روی میز می گذارد به طوری که کف دست روی میز بوده و آرن ها به حالت خمیده باشند . در این حالت پزشک دستانش را محکم روی سر بیمار می کذارد و از او می خواهد که با فشار به کف میز سعی در بلند شدن از جای خود بکند . این حالت می تواند منجر به درد در کسی که دچار آرنج تنیس بازان است شود .

 

 

درمان آرنح تنیس بازان

درمان در آرنج تنیس بازان معمولا شامل 2 فاز است که در مرحله ی اول یا حاد با استفاده از کیسه یخ ، استراحت  و همچنین درو های ضدالتهاب غیر استروئید موجب خاموش شدن التهابات و درد می شوند . 

در مرحله ی دوم که پس از بهبودی نسبی علائم شروع می شود تقویت عضلات پشت دست و ساعد توصیه می شود 

اگر چه در اغلب موارد آرنج تنیس بازان نیاز به جراحی نیست ولی گاها ممکن است با جراحی اسکار های ایجاد شده را خارج کنند . معمولا جراحی پس از 12 ماه عدم پاسخ به درمان های معمولا انجام می شود و در مراحل اولیه توصیه نمی شود .گاها از تزریق کورتیکواستروئید در آرنج نیز استفاده می شود . ولی باید توجه داشت که تزریق مکرر استروئید می تواند عوارض داشته باشد .

 

آخرین ویرایش در 06/06/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید