×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 115اگزما پوستی

اگزما پوستی در حقیقت به شرایطی گفته می شود که موجب التهاب شدید پوست می گردد. این التهاب موجب خارش، قرمزی و حتی خشکی پوست می گردد.

اگزما پوستی می تواند هر نقطه ای از بدن را درگیر سازد، دست ها، آرنج ها، صورت و پپوست گردن شایع ترین نقاطی می باشند که دچار اگزما می گردد. در اگزما پوستی، پوست ناحیه درگیر قرمز، خارش دار و بسیار خشک می گردد و این خشکی به قدری پیش می رود که حتی می تواند موجب ترک خوردن پوست شود.

اگزما پوستی در حقیقت یک نوع اختلال ژنتیکی است که معمولا می توان سابقه آن را در خانواده فرد جستجو نمود. می توان ادعا کرد که خارش آزار دهنده ترین علامت اگزما می باشد که فرد را وادار به خاراندن ناحیه در گیر می سازد. هر قدری که فرد پوست ناحیه را بیشتر می خاراند، اگزما و التهاب آن ناحیه تشدید می شود. بسیاری از افرادی که به اگزما پوستی مبتلا هستند ممکن است به بیماری هایی نظیر درماتیت آتوپیک، آلرژی های پوستی و حتی آسم نیز مبتلا باشند.

عللی که می تواند اگزما پوستی را شعله ور سازند عبارتند از:

  • استرس
  • تماس با مواد حساسیت زا نظیر پشم و لباس های پشمی و برخی از انواع صابون
  • گرما و تعریق بیش از حد
  • سرمای شدید و خشکی هوا
  • خشکی پوست

 

علت اگزمای پوستی چیست؟

علت اصلی اگزمای پوستی کشف نشده است اما به نظر می رسد علت اصلی آن پاسخ بیش از حد سیستم ایمنی بدن فرد به برخی از محرک ها باشد و پوست بدن فرد در پاسخ به آن محرک خود را بدین شکل نشان می دهد. همچنین اگزما پوستی معمولا در خانواده هایی یافت می شود که سابقه مثبتی از قبیل بیماری هایی نظیر آلرژی و آسم دارند. بنابراین به نظر می رسد که فرضیه نقش داشتن سیستم ایمنی فرد در بروز اگزما پوستی فرضیه ای صحیح باشد.

 

درمان اگزما پوستی چیست؟

گرچه درمان قطعی برای اگزما پوستی وجود ندارد ولی بیشتر افراد با رعایت اصول اولیه و استفاده از درمان ها و مرطوب کننده های ساده و جلوگیری از تماس با مواد حساسیت زا اگزمای خود را کنترل می کنند.

هدف اصلی از درمان اگزما پوستی برطرف ساختن خارش پوست می باشد که موجب تشدید آن می گردد. پمادها، لوسیون ها و مرطوب کننده های پوست شایعترین درمان های صورت گرفته در درمان اگزما پوستی می باشد. برای خارش پوست می توان از داروهایی نظیر آنتی هیستامین استفاده نمود. بنابراین درمان اگزما پوستی به طور خلاصه عبارت است از:

  • جلوگیری از تماس با موادی که موجب عود اگزما می شوند
  • مرطوب نگاه داشتن پوست با کرم، پماد یا مواد چرب کننده نظیر وازلین و مرطوب کننده ها
  • مصرف آنتی هیستامین برای رفع خارش
  • پماد و لوسیون های حاوی کورتون زیر نظر پزشک در موارد بسیار شدید
آخرین ویرایش در 26/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید