درمان التهاب پوست


درمان التهاب پوست

التهاب پوست در حقیقت نام مشکلی است که پزشکان به آن درماتیت می گویند. درماتیت التهاب ساده پوست است که در مراحل اولیه خود را به صورت قرمزی، خشکی و خارش پوست نشان می دهد.

التهاب پوست یا درماتیت انواع مختلفی دارد. شایعترین آن ها درماتیت تماسی نامیده می شود. این نوع درماتیت در حقیقت یک پاسخ آلرژیک به یک محرک پوستی می باشد که فرد با آن تماس داشته است. مهم نیست که مدت تماس چه مقدار بوده است، حتی تماس مختصری نیز می تواند موجب التهاب پوست گردد. البته پاسخ افراد به محرک های پوستی یکسان نمی باشد. گرده گل ها، برخی از مواد غذایی، رنگ مو، میوه، سبزیجات، ادویه ها و حتی زیور آلات می توانند موجب درماتیت تماسی در افراد مستعد گردد.

 علت دقیق این پاسخ التهابی یافت نشده است ولی واضح است که سیستم ایمنی برخی افراد در پاسخ به برخی محرک ها بیش از سایرین تحریک می شود و خود را به شکل آلرژی نشان می دهد. شایعترین محرک های درگیر در درماتیت تماسی عبارتند از:

  • پلاستیک لاتکس
  • فلزاتی نظیر نیکل
  • انواع رنگ مو
  • چرم
  • میوه هایی نظیر مرکبات به خصوص پوست آن ها
  • شوینده های موجود در صابون، مایع دست شویی، مایع ظرف شویی
  • مواد موجود در ترکیبات آرایشی
  • حتی برخی از داروهای پوستی

حال که تا حدودی با التهاب پوست آشنا شه اید زمان آن رسیده است که درمان التهاب پوست را بدانید.

 

درمان التهاب پوست

درمان التهاب پوست به دو دسته خود درمانی و دارو درمانی تقسیم می گردد. اگر شما می دانید که به چه چیزی حساسیت دارید بهتر است از تماس با آن بپرهیزید. شستن محل تماس با آب خنک و صابونی که فاقد انواع افزودنی باشد می تواند تا حدودی موجب تسکین التهاب شود.

پمادهای حاوی کورتون می توانند مانند آبی روی آتش التهاب را در مدت چند روز بهبود بخشند. به خاطر داشته باشید که این پمادها باید توسط پزشک برای شما تجویز شوند. پمادها و محلول های حاوی کورتون معمولا تنها زمانی تجویز می شوند که پوست فرد قرمز و ملتهب است. همچنین به خاطر داشته باشید که استفاده از کورتون تنها برای چند روز مجاز است و استفاده طولانی آن موجب تحلیل و تخریب پوست شما می گردد.

چرب کردن پوست با مرطوب کننده یا وازلین یکی از بهترین اقداماتی است که می تواند به درمان التهاب پوست کمک کند.

آنتی هیستامین ها داروی اصلی در بهبود خارش پوست می باشند. تنها عارضه آنتی هیستامین ها معمولا خواب آلودگی می باشد. به خاطر داشته باشید از مالیدن محلول آنتی هیستامین بدون تجویز پزشک بپرهیزید چراکه خود همین محلول نیز می تواند موجب آلرژی پوستی گردد.

آخرین ویرایش در 26/08/1394

به اشتراک بگذارید

موارد مرتبط

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید