علائم سرطان

بیماری سرطان یکی از شایعترین علل مرگ و میر در مردان بزرگسال است. با این وجود با تشخیص زود هنگام سرطان و درمان آن می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد و در اغلب موارد تا حدود زیادی بهبود می یابد و فرد می تواند به زندگی خود ادامه دهد. اما برای این تشخیص زود هنگام نیاز است تا علائم سرطان را بشناسید و در صورت بروز آنها در کنار همدیگر به سرطان شک کرده و درصدد بررسی های بیشتر باشید.

 متاسفانه اغلب افراد با مشاهده علائم سرطان آن را جدی نگرفته و در مراحل پیشرفته به پزشک مراجعه می کنند. در این مقاله سعی داریم تا شما را با علائم سرطان آشنا سازیم . در صورت مشاهده علائم سرطان حتما به پزشک مراجعه کنید تا بررسی های بیشتر انجام شود.

علائم سرطان

 • تغیرات دستگاه گوارش : اگرچه اختلالات سیستم گوارش اغلب موقت بوده و علت جدی ندارد ولی گاها می واند از علائم سرطان کولون و یا سرطان رکتوم باشد. مخصوصا اگر این تغیرات به صورت ناگهانی بوده و مکررا اتفاق بیافتد. همچنین از دیگر علائم سرطان در دستگاه گوارش می توان به نفخ و دفع گاز بیش از حد به همراه درد اشاره کرد.
 • خونریزی رکتوم : رکتوم به قسمت انتهایی روده بزرگ گفته می شود که به مقعد منتهی می شود. خونریزی رکتوم میتواند به صورت وجود رگه های خون در مدفوع خود را نشان دهد. با این وجود تشخیص سرطان کولون در مراحل اولیه توسط خود افراد کار دشواری می باشد. لذا توصیه می شود افراد بالای 50 سال غربالگری از نظر سرطان کولون انجام دهند.
 • تغیرات سیستم ادراری : بی اختیاری ادراری و سایر علائم ادراری با افزایش سن ممکن است طبیعی باشد ولی باید توجه داشت که در مواردی می تواند از علائم سرطان باشد. سرطان پروستات شایعترین سرطان در مردان بالای 60 سال می باشد. علائم ادراری که میتواند نشانه سرطان پروستات باشد شامل بی اختیاری ادراری، تاخیر در شروع ادرار و زور زدن بیش ازحد هنگام ادرار می باشد.
 • وجود خون در ادرار یا منی : اگرچه سرطان پروستات در مراحل اولیه علامتی از خود نشان نمی دهد با این حال وجود خون در ادرار و یا منی می تواند یک از علائم سرطان پرستات در مراحل اولیه باشد. وجود خون در ادرار از علائم عفونت ادراری نیز می باشد.
 • درد دائمی پشت :اگر چه درد پشت مشکل شایعی میان مردان می باشد ولی شاید افراد اندکی این موضوع را بدانند که درد پشت می تواند از علائم سرطان پروستات یا سرطان روده باشد. در مواردی این سرطان ها تا به جاهایی مانند پشت تهاجم نکنند خود را نشان نمی دهند. درد پشت ناشی از سرطان پروستات بر خلاف درد های عمومی که معمولا عضلات را درگیر میکند، به صورت درد و حساسیت استخوان های مهره خود را نشان می دهد.
 • سرفه های غیر معمول : سرفه ها ممولا به دنبال سرما خوردگی و یا آلرژی ایجاد می شوند ولی سرفه های ناگهانی که اخیرا شروع شده اند می توانند از علائم سرطان ریه باشند، مخصوصا اگر همراه با خلط خونی باشد.
 • تنگی نفس : معمولا تنگی نفس به خاطر عللی غیر از سرطان ایجاد می شود ولی در صورت بروز تنگی نفس های بیش از حد و ناگهانی با پزک مشورت کنید.
 • خونریزی بی دلیل از واژن : خونریزی در اواسط عادت ماهیانه از می تواند به علت قرص های ضد بارداری باشد ولی در صورت بروز خونریزی های غیرطبیعی و بیش از حد به خصوص پس از مقاربت به فکر سرطان باشید.
 • سوزش سر دل : سوزش سر دل به خصوص پس از خوردن غذا های چرب و یا حجیم طبیعی می باشد اما اگر احساس سوزش سر دل بیش از حد برایتان رخ میدهد ممکن است نشان از یک توده در مری باشد.
 • خشونت صدا : خشونت صدا به طور معمول می تواند به دنبال سرما خوردگی یا عفونت های حلق و حنجره ایجاد شود ولی در مواردی که به صورت غیرطبیعی دچار خشونت صدا شدید ممکن است نشان از سرطان تیروئید باشد.
 • بلع مختل و دردناک : بلع دردناک و سخت نیز می تواند نشان دهنده ی مراحل آغازین سرطان مری باشد. این مرود ابتدا در بلع جامدات ایجاد شده و با پیشرفت سرطان حتی در هنگام آب خوردن نیز ایجاد دشواری می کند.
 • زخم هایی که خوب نمی شوند: سلول های سرطانی موادی آزاد می کنند ه موجب می شود تا قدرت ترمیمی بدن کاهش یابد . از نشانه های این مورد تاخیر درخوب شدن زخم های پوستی می باشد.

در صورت مشاهده علائم سرطان حتما برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید. اغلب سرطان ها در مراحل اولیه قابل کنترل و حتی درمان کامل می باشند.

آخرین ویرایش در 26/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید