علایم سرطان سینه

می توان ادعا کرد همانند آنکه سرطان پروستات شایعترین سرطان مردان است، سرطان سینه نیز شایعترین سرطان دیده شده در جنس مؤنث است. لازمه درمان این سرطان برداشتن بخش یا کل سینه به همراه دوره های شیمی درمانی و رادیودرمانی است. بنابراین می توانید تصور کنید که این سرطان قادر است تا چه میزان زندگی یک خانم را تحت تأثیر قرار دهد.

از آنجایی که همواره پیشگیری بهتر از درمان است و کشف سرطان در مراحل ابتدایی موجب عوارض کمتر و همچنین بهبود سریع تر می گردد اطلاع از علایم سرطان سینه و تشخیص زودهنگام آن امری بسیار ضروری می باشد.

 سرطان سینه در خیلی از مواقع بدون علامت است و به همین دلیل است که به تمامی خانم ها توصیه می شود از سن 45 سالگی به طور سالانه تحت ماموگرافی قرار گیرند. همچنین به خانم ها توصیه می شود با معاینه مکرر سینه خود در صورت لمس هر گونه توده ای به پزشک مراجعه نمایند.

 

 علایم سرطان سینه

1. احساس توده: وجود توده در هر یک از سینه ها یا زیر بغل می تواند اولین علامت سرطان سینه باشد. توده ای که در طول کل سیکل ماهیانه فرد تغییری نکند باید در اولین فرصت بررسی شود. توده های سینه معمولا دردناک نمی باشند. اغلب توه ها قبل از آنکه دیده یا لمس شوند معمولا مدت ها قبل در ماموگرافی دیده می شوند.

 

2. تورم زیر بغل

 

3. دردناکی سینه: گرچه توده های سینه ای معمولا بدون درد می باشند اما به خاطر داشته باشید که دردناکی سینه همواره می تواند نشانه ای از آغاز سرطان سینه باشد.

 

4. تغییر در شکل سینه: هرگونه تغییر در شکل ظاهری سینه از قبیل تو رفتگی، برآمدگی، پدید آمدن چین بر روی پوست سینه و حتی تغییر در درجه حرارت سینه می تواند علامتی از علایم سرطان سینه باشد.

 

5. تغییرات پوست سینه: هر گونه تغییر در پوست سینه را باید جدی تلقی کرد. یکی از این علایم پرتقالی شدن پوست سینه است. به عبارتی پوست سینه مانند پوست پرتقال دارای تو رفتگی و همچنین قرمز رنگ می شود.

 

6. تغییر شکل نوک سینه: هرگونه تغییر در شکل نوک سینه به خصوص تو رفتگی آن باید بررسی گردد.

 

7. ترشح از نوک سینه: هر گونه ترشح سینه از قبیل ترشح چرکی، خونی و حتی مایع شفاف باید بررسی گردد. گرچه اغلب آن ها از توده های خوش خیم درون سینه ناشی می شوند ولی می توانند یکی از علایم سرطان نیز باشند.

 

8. تغییر بافت پستان: ممکن است شما متوجه آن شوید که بخشی از سینه شما با دیگر بخش های سینه متفاوت است. تغییر قوام سینه می تواند یکی از این تفاوت ها باشد. بنابراین با دیدن چنین علامتی حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

آخرین ویرایش در 26/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید