علت خارش ناحیه تناسلی در خانم ها چیست ؟
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 115علت خارش ناحیه تناسلی در خانم ها چیست ؟

خارش ناحیه تناسلی یکی از مشکلات شایع در خانم ها می باشد که می تواند بسیار آزار دهنده باشد. واژن و سایر قسمت های دستگاه تناسلی خانم ها ممکن است درگیر شده و باعث ناراحتی بسیار در خانم ها شود.

 

اما علت این خارش ها چیست ؟ آیا درمان مناسبی برای این خارش ها وجود دارد ؟  چه موقع باید آن را جدی گرفت ؟

برای پاسخ به این سوالات در این مقاله سعی داریم شما را با شایعترین علل خارش ناحیه تناسلی و نکاتی مهم در مورد آن آشنا سازیم . در نهایت راه های درمان خارش های ناحیه تناسلی را بررسی خواهیم کرد.

باید توجه داشت که ممکن است برخی افراد به صورت موقت دچارخارش در ناحیه تناسلی شوند که بدون درمان بهبود می یابد.تنها زمانی این خارش ها مشکل محسوب می شوند که دائم ،شدید ،عود کنند و یا همراه با ترشحات ناحیه ی تناسلی باشد.

 

از شایعترین علل خارش ای ناحیه تناسلی در خانم ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1)   عفونت ها مانند واژینوز باکتریال،قارچ کاندیدا و یا عفونت با انگل تریکوموناس (نوعی آغازی) می توانند سبب خارش و التهاب در ناحیه تناسلی در خانم ها شوند.

2) حساسیت ها و آلرژی : استفاده از موادی مانند عطر های خاص،صابون ها  و یا کرم ها ی شیمیایی می تواند موجب ایجاد حساسیت به این مواد شده و باعث خارش در ناحیهی تناسلی شود.

3) یائسگی : پس از یائسگی ترشحات ناحیه تناسلی کمتر شده و موجب خشکی و تحلیل رفتن این ناحیه می شود که می تواند محرک خارش این نواحی  در خانم ها باشد.

4) از علل کمتر شایع می توان به پسوریازیس و اسکلروز لیشن اشاره کرد. پسوریازیس نوعی بیماری خود ایمن می باشد .اسکلروز لیشن با نواحی سفید رنگ در اطراف واژن مشخص می شود که در صورت عدم درمان ممکن است خطر سرطان در این نواحی را بالا ببرد.

پزشک معمولا با سوالات و همچنین معاینه ی ناحیه تناسلی علت زمینه ای را برای خارش ها پیدا خواهد کرد .معمولا خارش ها چندان جدی نیستند مگر اینکه با علائم زیر همراهی داشته باشند :

1)  احساس سبکی سر و یا از دست دادن هوشیاری و همچنین افت فشار

2) ترشحات واژن  که  می تواند نشانه ی عفونت و یا التهاب  در ناحیه لگن باشد .

3)  خونریزی پس از یائسگی  که احتمال سرطان را افزایش می دهد.

4) درد شدید و ناگهانی به خصوص اگر به همراه تهوع و استفراغ باشد.این علائم می تواند نشان از یک بیماری التهابی در دستگاه گوارش باشد.

 

درمان خارش های ناحیه تناسلی چیست ؟

برای درمان این خارش ها تا حد امکان علت زمینه ای باید درمان شود.همچنین توصیه های زیر می تواند کمک کننده باشد.در صورتی که علائم با اقدامات عمومی بهبود نیابد ممکن است از دارو ها استفاده شود.

توصیه ی های عمومی 

 1) استفاده از لباس زیر مناسب و همچنین استحمام روزانه به تمیز نگه داشتن ناحیه ی تناسلی کمک کرده و باعث کاهش التهابات و خارش ها در این قسمت می شود. البته باید توجه داشتکه شستشوی بیش از حد نیز باعث خشکی پوست می شود که می تواند موجب بیشتر شدن خارش ها شود.توصیه می شود از آب ولرم برای شستشوی ناحیه استفاده شود.

2) استفاده از مواد محرک و شیمیایی در ناحیهی واژن را به حداقل برسانید و در صورت امکان مصرف نکنید.اینمحصولات  حاوی مواد محرک هستند که باعث افزایش التهابات ناحیه ی تناسلی می شود.

3) برخی محصولات پزشکی مانند کاندوم ها و یا کرم ها می توانند باعث حساست در ناحیه تناسلی شوند.در صورت برز خارش و یا حساسیت از محصولات جایگزین استفاده کنید.

 

دارو ها 

در صورتی که با اقدامات فوق خارش ها بهبود نیابد استفاده از کورتیکواستروئید موضعی مانند هیدروکورتیزون در اطراف واژن می تواند تا حدودی علائم را بهبود بخشد.ولی استفاده ی طولانی مدت از آنها توصیه نمی شود.همچنین این  دارو ها نباید در قسمت ها ی داخلی واژن مصرف شوند چرا که می توانند از مخاط واژن جذب شده و عوارض دهند.

در صورت شدت علائم از آنتی هیستامین هایی که به صورت قرص هستند می توان استفاده کرد.

برای اسکلروز لیشن نیز از دوز های بالای کورتیکواستروئید ها استفاده می شود.

نکته ی مهم دیگر اینکه موارد شدید خارش ها حتما باید توسط پزشک بررسی شوند.

 

 

 

آخرین ویرایش در 13/06/1394

به اشتراک بگذارید

موارد مرتبط

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید