دستگاه داخل رحمی (IUD)
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 115دستگاه داخل رحمی (IUD)

IUD دستگاه کوچکی و پلاستیکی می باشد که در داخل رحم قرار داده می شوند.این دستگاه ها باید توسط فرد آموزش دیده یا پزشک در رحم قرار داده شوند و بسته به نوع دستگاه ممکن است 3-10 سال از حاملگی پیشگیری کند.جایگذاری دستگاه داخل رحمی در عرض چند دقیقه صورت گرفته و خارج کردن آن نیز زمان بر نمی باشد ولی باید توسط فرد ماهر انجام شود.

 

دستگاه داخل رحمی از راه های زیر باعث پیشگیری از بارداری می شود:

1) کشتن و یا بی حرکت کردن اسپرم ها 

2) مانع از لقاح اسپرم با تخمک می شود

3) ایجاد واکنش التهابی که در این صورت حتی در صورت لقاح نیز تخم نمی تواند در رحم لانه گزینی کند.

 

امروزه استفاده از این دستگاه ها رایجتر شده و تعداد افرادی که از این روش به عنوان روش پیشگیری از بارداری استفاده می کنند در حال افزایش است.این روش مزایایی نسبت به روش های دیگر دارد :

  •  موثر تر از قرص های ضد بارداری می باشد .
  •  مانند قرص های ضد بارداری عوارض سیستمیک در بدن ندارد .عارضه ی سیستمیک یعنی علائه بر رحم به نقاط دیگر بدن نیز اثرات منفی بگذارد.
  •  خانم ها هر 3-10 سال یکبار نیاز به تعویض دارند و استفاده از این روش برای آنها آسانتر می باشد.

سه نوع مختلف از دستگاه های داخل رحمی وجود دارد.2 نوع از این دستگاه ها نوعی پروژسترون مصنوعی آزاد  می کنند که یکی به مدت 3 سال  و دیگری به مدت 5 سال از بارداری پیشگیری می کند.در این مدت کمتر از نیم درصد از خانم ها حامله می شوند که نشانگر اثرات بسیار خوب آن می باشد.نوع سوم حاوی مس می باشد که می تواند تا 8 سال از حاملگی پیشگیری کند.در این مدت کمتر ا از 2 درصد افراد حامله می شوند.

80-90  از افراد پس از خارج کردن دستگاه های داخل رحمی می توانند حامله شوند.

 

دستگاه داخل رحمی را همه ی خانم ها شامل کسانی که قبلا زایمان داشته اند و دختران جوان می توانند استفاده کنند .با این حال در شرایط زیر نباید از دستگاه داخل رحمی استفاد شود:

1) در صورت وجود عفونت و یا بیماری التهابی لگن که می تواند نتیجه ی عفونت های مقاربتی باشد.

2) وجود ناهنجاری رحم که شکل آن را تغیر داده است

3) خونریزی از واژن بدون دلیل مشخص

4) سرطان گردن رحم و یا لایه داخلی رحم 

5) کسانی که به مس حساسیت دارند و یا کسانی که بیماری ویلسون دارند نباید از دستگاه هایی که حاوی مس می باشند استفاده کنند.

6) افرادی که به لنوورگسترل(پروژستین) حساسیت دارند نباید از 2 نوع اول استفاده کنند.

 

دستگاه های داخل رحمی برخلاف سقط از نظر شرعی و قانونی مشکلی ندارد چرا که باعث سقط تخم لقاح یافته نمی شود .با این حال در صورتی که درستگاه داخل رحمی به صورت اورژانسی برای پیشگیری از بارداری استفاده شود باعث سقط تخم لقاح یافته می شود.البته این مورد محدود به دستگاه های حاوی مس می باشد.

دستگاه داخل رحمی را هر زمان از چرخه ی قاعدگی می تواند جاگذاری کرد به شرطی که فرد بعد از قاعدگی قبلی نزدیکی محافظت نشده نداشته باشد.در غیر این صورت باید تست حاملگی انجام شود و تا آماده شدن جواب تست باید از روش های دیگری استفاده کند.دستگاه هایی که حاوی مس هستند تا 5 روز پس از مقاربت محافظت شده ی تواند باعث سقط تخم شود .در این صورت می توان بدون تست حاملگی تا 5 روز پس از مقاربت محافظت نشده از آن استفاده کرد ولی در مورد سایر دستگاه ها که پروژستین آزاد می کنند این قانون صدق نمی کند . حتما باید از منفی بودن تست  حاملگی اطمینان حاصل کرد

در طی جاگذاری دستگاه ممکن است رحم اندکی با باکتری ها آلوده شود ولی به ندرت موجب عفونت می شود.در صورتی که عفونت ایجاد شود از آنتی بیوتیک ها برای درمان استفاده می شود.

IUD1

 

عوارض دستگاه داخل رحمی چیست؟

مهمترین عارضه و عامل اصلی که موجب می شود خانم ها دستگاه های داخل رحمی را قبل از موعد خارج کنند خونریزی و درد می باشد.دستگاه هایی که حاوی مس می باشند می توانند موجب افزایش خونریزی ها و درد ها هنگام قاعدگی شوند.برعکس دستگاه های حاوی پروژستین موجب کاهش و حتی توقف خونریزی های قاعدگی می شوند.

يكي ديگر از عوارضي كه ممكن است هنگام جايگذاري دستگاه IUD ايجاد شود سوراخ شدن رح و وارد شدن دستگاه در حفره ي شكم مي باشد .اين عارضه معمولا در زمان جايگذاري ايجاد مثي شود و بيشتر به خاطر جايگذاري نامناسقب دستگاه مي باشد .

تقریبا 5% از افراد استفاده کننده ی دستگاه های داخل رحمی آن را خارج می کنند که این موضوع معمولا در هفته های اول و در دختران جوانی که فرزند ندارند شایعتر می باشد.

گاها ممکن است دستگاه در طی خونروش از رحم خارج شود و فرد متوجه خروج دستگاه نشود.برای این منطور در انتهای دستگاه معمولا نخی وجود دارد که پس از هربار خونروش افراد باید از وجود آن اطمینان حاصل کنند.در صورتی که افراد قادر به دیدن این نخ نباشند باید به پزشک مراجعه کند و تا مطئن شدن از وجود دستگاه در رحم از سایر روش های پیشگیری از حاملگی استفاده کند.

 

 

مزایای IUD یا دستگاه داخل رحمی چیست ؟

دستگاه های داخل رحمی علاوه بر پیشگیری موثر از حاملگی احتمال ابتلا به سرطان رحم را نیز کاهش می دهند.همچنین دستگاه های آزاد کننده ی پروژستین برای افرادی که خونریزی زیادی هنگام قاعدگی دارند مفید می باشد.

IUD2

آخرین ویرایش در 12/06/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید