قرص ضد بارداری

قرص های خوراکی ضد بارداری قرص هایی هستند که خانم ها برای جلوگیری از بارداری آن ها را مصرف می کنند. در این مطلب سعی داریم تا شما را با چگونگی عملکرد و طریقه استفاده از قرص ضد بارداری و همچنین عوارض قرص ضد بارداری  را توضیح دهیم.

قرص های ضد بارداری قرص هایی هستند که باید به طور روزانه مصرف گردند. این قرص ها حاوی مقادیر دقیقی از هورمون های زنانه یعنی استروژن و پروژسترون می باشند. در حقیقت مقادیر موجود از این هورمون ها در این قرص ها به نحوی تنظیم شده است که مشابه سیکل ماهانه یک خانم می باشد.

 

قرص ضد بارداری چگونه عمل می کند؟

استروژن و پروژسترون موجود در قرص ضد بارداری از آزادسازی تخمک از تخمدان فرد جلوگیری می کند. می دانیم که تخمدان خانم ها به گونه ای عمل می کند که تنها یک تخمک به طور ماهیانه از آن ها آزاد می گردد. این هورمون ها با اثر بر تخمدان های فرد مانع از آزادسازی تخمک می گردند.

 

قرص ضد بارداری تا چه حد کارآمد است؟

می توان ادعا نمود که مصرف منظم قرص ضد بارداری یکی از مؤثرترین روش های پیشگیری از بارداری می باشد به طوریکه این قرص ها حدود 92 درصد کارآمد می باشند. این به معنای آن است که از هر 100 زنی که به طور منظم قرص ضد بارداری استفاده می کنند تنها 8 نفر باردار می گردند. البته بر اساس مطالعات مصرف صحیح و دقیق قرص ضد بارداری می تواند تا 99 درصد نیز مؤثر واقع شود.

 

چه زمانی باید قرص ضد بارداری را مصرف نمود؟

راه های مختلفی برای مصرف قرص ضد بارداری موجود است.

1. خوردن 21 قرصی که حاوی هورمون است و سپس 7 قرصی که در آن ها هورمونی وجود ندارد. این 28 قرص مجموعا سیکل ماهیانه یک خانم را تقلید می کند.

2. مصرف قرص ضد بارداری به طور مداوم و بدون وقفه( در این روش فرد دچار قاعدگی نمی شود).

3. مصرف قرص ضد بارداری برای چندین ماه و قطع آن تا وقوع خونریزی ماهیانه

توصیه می شود که قرص ها به طور منظم و تقریبا در زمانی مشخص از شبانه روز خورده شود. در این میان روش دوم مطمئن ترین و بهترین روش برای پیشگیری از بارداری است چراکه در روش اول اگر فردی بیش از یک قرص را فراموش کند احتمال بارداری افزایش می یابد، در صورتی که در روش دوم فرد باید بیش از 8 قرص را فراموش کند تا احتمال بارداری فرد افزایش یابد.

 

آیا می توان با قطع قرص ضد بارداری مجددا باردار شد؟

با قطع قرص ضد بارداری ظرف مدت کوتاهی باروری فرد به حالت اولیه خود باز می گردد و فرد می تواند باردار شود. اگر فردی در حین مصرف این قرص ها باردار گردد و بخواهد بارداری خود را ادامه دهد باید بداند که این قرص ها عوارضی بر روی جنین ندارد. بنابراین این قرص ها قرص هایی ایمن می باشند.

 

چه افرادی نباید از قرص ضد بارداری استفاده کنند؟

 • افرادی که سابقه مثبتی از حمله قلبی، سکته مغزی یا ترومبوز عروق عمقی و آمبولی ریوی را دارا می باشند.
 • سابقه مثبت خانوادگی ترومبوز در عروق پا یا ریه ها
 • همراهی مصرف سیگار و سن بیش از 35 سال
 • وزن بسیار بالا
 • داشتن میگرن
 • افرادی که انواع مختلفی از قرص ها و داروهای گیاهی را مصرف می کنند.

 

عوارض قرص ضد بارداری چیست؟

خوشبختانه عوارض جدی ای به دنبال مصرف قرص ضد بارداری مشاهده نشده است. مصرف دخانیات به همراه قرص بارداری می تواند خطر بروز ترومبوز و آمبولی ریه را افزایش دهد. همچنین مصرف این قرص ها خطر ترومبوز عروق عمقی در عروق پا را افزایش می دهد. افرادی که از قرص ضد بارداری استفاده می کنند باید با علایم زیر به سرعت به مرکز درمانی مراجعه نمایید:

 • درد ناگهانی قفسهه سینه
 • تنگی نفس ناگهانی
 • سرفه همراه خون
 • درد در اندام تحتانی
 • سردرد ناگهانی و بسیار شدید

 

آیا قرص ضد بارداری موجب سرطان می شود؟

بر اساس مقالات احتمال بروز سرطان تخمدان و رحم با مصرف قرص ضد بارداری کاهش می یابد. همچنین مطالعات نشان داده اند که مصرف مداوم آن ممکن است به مقدار کم احتمال سرطان هایی نظیر سرطان سینه و سرطان سرویکس را افزایش دهد. البته این احتمال بسیار پایین می باشد.

 

آیا قرص ضد بارداری از عفونت های منتقله از راه جنسی نیز پیشگیری می کند؟

خیر، این قرص ها ارتباطی با پیشگیری از بیماری هایی نظیر ایدز، سیفلیس و زگیل تناسلی ندارند و افراد برای جلوگیری از اینگونه بیماری ها باید از ابزارهایی نظیر کاندوم استفاده نمایند.

آخرین ویرایش در 26/08/1394

به اشتراک بگذارید

درباره پزشکی به زبان ساده

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید