بهداشت بانوان http://medpro.ir Fri, 28 Jul 2017 10:47:42 +0000 Joomla! - Open Source Content Management fa-ir 10 حقیقت درباره یائسگی http://medpro.ir/index.php/womenhealth/2762-10-essential-facts-about-menopause http://medpro.ir/index.php/womenhealth/2762-10-essential-facts-about-menopause

یائسگی دوره ای از چرخه جنسی زنان است که پس از سال های سال قاعدگی های ماهانه آغاز می گردد. دوره ای که به علت تغییرات هورمونی موارد زیادی از بافت استخوانی گرفته تا قلب را تحت تأثیر قرار می دهد.

آغاز یائسگی زمان مشخصی ندارد. نمی توان در سن خاصی منتظر شروع آن نشست.یائسگی دوره ای است که خود را با علایم بسیار متفاوتی از قبیل گرگرفتگی و مشکلات خواب نشان می دهد. آگاهی از چگونگی این تغییرات و علت آن برای بهتر سپری کردن این دوره طبیعی از زندگی ضروری است.

 هر ساله تعداد بسیاری از زنان با آغاز علایم یائسگی خود به متخصصین زنان مراجعه نموده و برای درمان علایم یائسگی خود از آن ها راهنمایی می جویند.

جالب است بدانید که هر زنی به طور متفاوتی یائسگی خود را آغاز می کند و علایم متفاوتی را نیز تجربه می کند. این علایم گاه به قدری متفاوت است که نمی توان میان آنها مقایسه نمود. در این مطلب به 10 حقیقت در زمینه یائسگی پرداخته شده است که هر زنی باید آن ها را بداند.

 

1. زمانی فردی دچار یائسگی شده است که حداقل 12 ماه قاعدگی را تجربه نکند. از آنجایی که چرخه ماهانه قائدگی در سال های آخر تخمک گذاری بسیار نامنظم می گردد تنها زمانی می توان گفت که فردی دچار یائسگی شده است که حداقل برای یکسال دچار قاعدگی نگردد. یائسگی در حقیقت به معنای قطع تولید استروژن از تخمدان های یک زن می باشد.

 

2. به طور میانگین یائسگی حدود سن 51 سالگی رخ می دهد. بر اساس مطالعات خانم ها معمولا آخرین قاعدگی خود را در سنی بین 45 تا 55 سالگی تجربه می کنند.

 

3. یائسگی زودتر از 40 سال را یائسگی زودرس می نامند. یائسگی زودرس می تواند ژنتیکی، به علت مصرف برخی داروها یا ابتلا به بیماری های روماتولوژیکی نظیر لوپوس باشد. همچنین بیماری های تیروئیدی نیز می تواند موجب تسریع یائسگی در فرد گردد.

به یاد داشته باشید که برداشتن تخمدان ها به هر دلیلی یا تحت شیمی درمانی را پرتو درمانی قرار گرفتن نیز می تواند موجب یائسگی زودرس گردد.

 

4. سال های پایانی دوره باروری که آخرین قاعدگی در آن رخ می دهد دوران پیش یائسگی نامیده می شود. تغییرات هورمونی به خصوص استروژن موجب بوجود آمدن علایمی می گردد که نامنظمی دوره های قاعدگی شایع ترین این علامت است. این علامت معمولا از سن 40 سالگی بو وجود می آید و دوره های قاعدگی می تواند طولانی تر و یا کوتاهتر گردد. همچنین شدت قاعدگی می تواند شدیدتر یا خفیف تر گردد.

 

5. علایمی نظیر گر گرفتگی و افزایش وزن برخی از علایم می باشند. شناخته شده ترین علامت یائسگی گر گرفتگی می باشد. گر گرفتگی به احساس ناگهانی گرمای شدید گفته می شود که می تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه به طول بیانجامد. گرگرفتگی می تواند در هر زمانی از روز حتی در خواب رخ داده و موجب تعریق شدید گردد.

افزایش وزن، خشکی واژن و کم شدن ترشحات آن، تغییرات خلقی، سردرد و مشکلاتی در حافظه از دیگر علایم یائسگی می باشد.

 

6. یائسگی موجب کاهش توده استخوانی می گردد. علت این امر کاهش سطح استروژن خون می باشد. بسیاری از خانم ها دچار کاهش 20 درصدی توده استخوانی در 5 تا 7 سال پس از یائسگی می گردند. به یاد داشته باشید که استئوپروز یا پوکی استخوان یک بیماری خاموش و بسیار جدی می باشد. از این رو به تمامی خانم ها توصیه می گردد که از مکمل های کلسیم در کنار رژیم غذایی خود استفاده نمایند و زمانی از اوقات فراغت خود را به ورزش هایی که با وزنه سرو کار دارد بپردازند.

به تمامی این خانم ها توصیه می گردد که سطح ویتامین D خون خود را چک کرده و در صورت پایین بودن آن از پزشک خود راهنمایی بخواهند.

 

7. احتمال بیماری های قلبی پس از یائسگی افزایش می یابد. استروژن هورمونی است که زنان را تا حدودی در برابر سکته قلبی و مغزی محافظت می کند. این به معنای آن است که با کاهش سطح استروژن پس از بروز یائسگی احتمال بیماری های قلبی و عروقی افزایش می یابد به خصوص اگر سطح کلسترول خون و فشار خون این افراد نیز بالا باشد.

 

8. هورمون درمانی می تواند به درمان علایم یائسگی کمک نماید. مصرف استروژن یا ترکیب آن با پروژسترون می تواند به تخفیف علایم یائسگی کمک نماید. اما استفاده طولانی مدت از هورمون درمانی می تواند ریسک بیماری های قلبی عروقی و سکته مغزی را افزایش دهد. همچنین استفاده طولانی مدت از این قبیل درمان ها نیز ممکن است خطر برخی سرطان ها نظیر سرطان سینه را نیز افزایش دهد. بنابراین افراد برای مصرف اینگونه داروها باید حتما زیر نظر پزشک و با مشورت او اقدام به مصرف چنین داروهایی نمایند.

 

9. تغییر شیوه زندگی می تواند تأثیرات مثبتی بر زندگی بگذارد. ورزش نمودن و انجام تمرینات هوازی نه تنها از احتمال بیماری های قلبی عروقی می کاهد بلکه تا حدودی نیز از کاهش تراکم استخوانی جلوگیری می نماید. علاوه بر این ورزش موجب ترشح هورمونی به نام اندورفین از سلول های بدن می گردد که موجب شادابی فرد و کاهش تغییرات خلقی در فرد می گردد. به یاد داشته باشید که رژیم غذایی سالم در کنار ورزش می تواند نتایج بهتری بر جای بگذارد.

 

10. خلاص شدن از قاعدگی می تواند نشاط بخش باشد. پس از ده ها سال تجربه قاعدگی های ماهیانه سرانجام زمان خداحافظی با این فرآیند طبیعی و گاه درناک فرا می رسد. گاهی بیماری هایی نظیر آندومتریوز و فیبروماتوز رحم نیز با یائسگی بهبود می یابند. بنابراین نگاه کردن به دوره یائسگی به چشم یک دوره طبیعی و گذرا از چرخه زندگی زنانه نه تنها تلخ نیست بلکه تا حدودی رضایتبخش نیز هست.

 • یائسگی زودرس
 • علایم یائسگی زودرس
 • درمان یائسگی
 • علایم یائسگی
 • درمان یائسگی زودرس
 • سن یائسگی
 • پیشگیری از یائسگی
 • یائسگی
  ]]>
  arianrahimi_88@yahoo.com (دکتر آرین رحیمی) بهداشت بانوان Sun, 08 Nov 2015 09:40:28 +0000
  کم خونی فقر آهن در باردرای http://medpro.ir/index.php/womenhealth/2755-iron-deficiency-anemia-in-pregnancy http://medpro.ir/index.php/womenhealth/2755-iron-deficiency-anemia-in-pregnancy

  کم خونی را به جرأت می‌توان یکی از شایع‌ترین عارضه‌هایی دانست که قربانیان بسیاری را در سراسر جهان به خود اختصاص داده اما در این میان زنان، اصلی‌ترین قربانیان این عارضه محسوب می‌شوند. به عبارتی، فقدان سلول‌های قرمز خونی سالم که بتوانند نقش حامل اکسیژن در بدن را ایفا کنند باعث بروز کم خونی می‌شود. از طرف دیگر، سلول‌های خونی ممکن است فاقد هموگلوبین کافی باشند. این بیماری از هر 10 دختر و زن تقریبا یک نفر را مبتلا می‌کند. ولی به طور کلی، مردان و کودکان نیز به این عارضه مبتلا می‌شوند که غالبا به دنبال یک بیماری خاص بروز می‌کند.
   

  نشانه‌های کم خونی

  افراد کم خون معمولا به رغم خواب کافی شبانه همواره احساس خستگی و کمبود انرژی می‌کنند. در واقع، کم خونی از جمله عوامل زمینه‌ای کاهش حافظه یا مشکلات خلق و خو به شمار می‌رود. ضعف، سرگیجه، رنگ پریدگی پوست، سردرد، بی حسی یا احساس سردی در دست‌ها و پاها و افت درجه حرارت بدن از دیگر علائم کم خونی محسوب می‌شود. افراد مبتلا به کم خونی اکسیژن کمی در خون خود دارند و از این رو، قلب برای انتقال اکسیژن بیشتر به اندام‌ها باید سریع‌تر به پمپاژ خون بپردازد. علائم ناراحتی‌های قلبی عروقی مرتبطی که در اثر کم خونی بروز می‌کنند، عبارتند از: ناهنجاری در ضربان قلب، کوتاهی تنفس‌ها و درد قفسه سینه و ...


  کم خونی در کودکان

  از هر 7 کودک، یک  نفر از کم خونی رنج برده و غالبا این عارضه تا سن 2 سالگی بروز می‌کند. شایع‌ترین دلیل کم خونی کودکان را می‌توان در فقدان آهن کافی رژیم غذایی دانست. یکی از نشانه‌هایی که در افراد کم خون مشاهده می‌شود، تمایل آنها به مصرف مواد غیر عادی از قبیل خاک، یخ، نشاسته و غیره است که نوعی ویار تلقی می‌شود. بنابراین متخصصان اطفال، آنها را از 12 ماهگی در خصوص ابتلا به کم خونی مورد بررسی قرار می‌دهند. از آنجایی که درمان نشدن کم خونی می‌تواند عوارض جبران ناپذیری را بر روند رشد و تکامل مغز کودکان داشته باشد، پزشکان تلاش می‌کنند این عارضه را در سنین پایین تشخیص داده و آن را درمان کنند. متخصصان همچنین معتقدند که نوجوانان نیز به دلیل جهش رشد ناگهانی که در این سنین ممکن است اتفاق بیافتد، در معرض کم خونی قرار می‌گیرند. علاوه بر این، دختران نوجوان به دلیل قاعدگی‌های ماهیانه بیش از پسران ممکن است دچار کم خونی شوند.


  زنان در معرض خطر

  در این میان، زنان و افراد مبتلا به بیماری ‌های مزمن بیش از همه در معرض ابتلا به کم خونی هستند. زنان به خصوص به دلیل خونریزی‌های شدید در دوران قاعدگی دچار کم خونی می‌شوند. بارداری نیز از جمله عواملی است که به دلیل تغییرات هورمونی و نوسانات ایجاد شده در حجم خون، احتمال کم خونی در زنان را افزایش می‌دهد. بیماری‌های مزمنی مانند بیماری‌های کلیوی بر توانایی بدن در تولید سلول‌های خونی اثر گذاشته و به مرور باعث کاهش تعداد آنها و در نتیجه کم خونی می‌شود. همچنین رژیم غذایی روزانه که حاوی مقادیر کمی آهن، فولات یا ویتامین B12 باشد، احتمال کم خونی را افزایش می‌دهد و از سوی دیگر، بسیاری محققان بر این باورند که کم خونی تا حدودی نیز جنبه وراثت دارد.


  مراقب تغذیه خود باشید

  دانشمندان و محققان بر اساس بررسی‌های خود اعلام کرده‌اند که رژیم‌های غذایی فاقد آهن کافی یکی از دلایل بروز کم خونی به شمار می‌رود. آهن موجود در مواد گیاهی و مکمل‌ها به خوبی آهن موجود در گوشت قرمز جذب نمی‌شوند. افرادی که به نوعی به بیماری‌هایی مانند «کرون» یا «سلیاک» مبتلا بوده یا تحت عمل «بای پس» معده قرار گرفته‌اند، با مشکل جذب آهن مواجه می‌شوند. برخی داروها و مواد غذایی مانع از جذب کامل آهن توسط بدن می‌شوند که از این میان می‌توان به مواد لبنی، غذاهای سرشار از کلسیم، مکمل‌های کلسیم، آنتی اسیدها، قهوه و چای اشاره کرد.

   حدود نیمی از زنان باردار از کم خونی فقر آهن رنج می‌برند. به گفته محققان، زنان در دوران بارداری بایستی در حدود 27 میلی گرم آهن در رژیم روزانه خود مصرف نمایند تا نیاز بدن به آهن را جبران کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که با رعایت برخی نکات و داشتن رژیم غذایی سالم می‌توان مانع از بروز کم خونی شد. مصرف موادغذایی مانند گوشت قرمز، جگر، ماهی، عدس، لوبیا، سبزیجات برگ سبز و میوه‌های خشک شده حاوی مقادیر زیادی آهن هستند. همچنین مواد غذایی حاوی ویتامین B12 و اسید فولیک مانند تخم مرغ، فرآورده‌های لبنی، اسفناج، موز، برخی انواع نان و غلات از دیگر منابع غنی از آهن به شمار می‌روند. ویتامینB12، اسید فولیک، ویتامین C موجود در مرکبات و سایر میوه‌ها و سبزیجات به جذب بیشتر آهن توسط بدن کمک می‌کند.

  ]]>
  arianrahimi_88@yahoo.com (دکتر آرین رحیمی) تازه های بهداشت بانوان Thu, 05 Nov 2015 08:06:17 +0000
  مزیت استفاده از زایمان طبیعی بدون درد http://medpro.ir/index.php/womenhealth/2750-the-advantage-of-using-natural-childbirth-without-pain http://medpro.ir/index.php/womenhealth/2750-the-advantage-of-using-natural-childbirth-without-pain

  در سه دهه اخیر اقبال مادران ایرانی برای زایمان به روش سزارین افزایش چشمگیری داشته است وحتی با وجود آنکه زایمان طبیعی مزیتهای بسیاری برعمل جراحی سزارین دارد بازهم کمتر کسی داوطلب انجام زایمان طبیعی است .

  چند سالی است برای تشویق مادران برای زایمان های طبیعی از روش های زایمان بی درد در مراکز درمانی استفاده می شود در این روش متخصصان بی هوشی عهده دار روش های بی در سازی برای زایمان طبیعی خواهند بود.

   دکتر مهدوی متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه در مورد چگونگی زایمان های بی درد در مراکز درمانی توضیحاتی را ارائه داد.

   دکتر مهدوی در مورد دلیل عدم اقبال مادران و حتی در برخی مواقع پزشکان به انجام زایمان های طبیعی گفت: اگر بخواهیم علت عدم اقبال را در دو گروه  پزشک و بیمار کنکاش کنیم در مواردی که مربوط به پزشک است عمل سزارین هم از نظر وقت و هم از نظر اقتصادی برای پزشک به صرفه تر خواهد بود. زیرا زایمان طبیعی وقت بیشتری از پزشک گرفته و در نهایت هم تعرفه آن از عمل سزارین کمتر است هر چند که این موضوع طی سال های اخیر و با نظر مثبت وزارت بهداشت و همچنین نظام پزشکی در زمینه اصلاح تعرفه اصلاحات لازم انجام شده است.

  وی در ادامه ترس از درد زایمان را یکی از دلایل مهم  انتخاب روش سزارین نسبت به زایمان طبیعی ذکر کرد و گفت:خوشبختانه با پیشرفت رشته بیهوشی مدتهاست که زایمان بی درد با کمک متخصصین بیهوشی امکانپذیر شده است و لذا در کشورهای پیشرفته دنیا هیچ مادر بارداری کاندید انجام سزارین نمی شود مگر اینکه  از لحاظ پزشکی مشکل خاصی وجود داشته و انجام زایمان طبیعی برای مادر یا جنین خطرناک باشد.


  زایمان بی درد چیست؟

  دکتر مهدوی با بیان اینکه خوشبختانه در کشور چند سالی است که انجام زایمان بی درد قابل اجرا است در تعریف زایمان بی درد گفت: انجام هر گونه پروسیجر بی دردی شامل استنشاقی، رژیونال (بیحسی موضعی) و تجویز وریدی حین فاز فعال زایمان طبیعی که بتواند درد های زایمانی را کاهش داده ولی بر انقباض های رحم وسطح هوشیاری و ارتباط کلامی مادر تاثیر منفی نداشته باشد را زایمان بی درد می گویند.

  وی با بیان اینکه زایمان بی درد با 3 روشی که عنوان شد امکان پذیر است در مورد روش اول که تجویز وریدی دارو است گفت:در این روش جهت بی دردی از داروهای مخدری یا کتامین استفاده می شود.

  دکتر مهدوی در مورد اینکه آیا استفاده ازاین روش عوارضی هایی را در پی دارد یا خیر گفت: هر اقدام پزشکی می تواند با ریسک هایی همراه باشد ولی در این روش امکان اندکی وجود دارد که دارو به بدن جنین نیز وارد شده و احتمال تاثیر بر تنفس نوزاد وجود دارد که لازم است بخش مراقبتهای ویژه نوزادان در آن مرکز موجود باشد. همچنین اثرات سیستمیک دارو در بدن مادر هم خالی از انتظار نیست.

  ایشان با بیان اینکه  در شیوه دوم از استنشاق گاز برای بی دردی استفاده می شود افزود:در شیوه استنشاقی از گاز نیتریک اکساید (N2O) استفاده می شود. به مخلوط گاز اکسیژن و نیتریک اکساید، انتونوکس (Entonox) گفته می شود و حداکثر اثر بی دردی طی 60 ثانیه ایجاد شده و باید به محض شروع انقباض رحمی استنشاق شده و بعد از اوج انقباض  مصرف آن قطع شود.

  وی در مورد عوارض این روش نیز گفت: این روش عوارض خاص ندارد فقط در برخی از مواقع خواب آلودگی و بوی نامطبوع و عدم هوشیاری در صورت استفاده از دوز های اتفاقی بالا وجود دارد و بنا بر این باید این اقدام توسط یک متخصص کار آزموده انجام شود هرچند که استفاده از این روش هزینه بالایی را نیز دارد.

   این متخصص بی هوشی  روش سوم و مطمئن ترین روش در انجام زایمان های بی درد را" بی دردی رژیونال" ذکر کرد و در توضیح آن گفت: بی دردی رژیونال( شامل اسپاینال، اپیدورال و یا ترکیبی از هر دو آنها است.) مناسب ترین شیوه در زایمان بی درد است زیرا بی دردی در این شیوه بهترین کیفیت را داشته و در صورت انجام مناسب آن کمترین عارضه را نیز در پی خواهد داشت.

  وی ادامه داد:  در این شیوه که بیحسی در ناحیه اعصاب نخاعی کمری داده می شود می تواند برای هر مدت زمان لازم گسترش یافته و حتی اگر زایمان طبیعی با مشکل روبرو شد با همین بی حسی و بی دردی بدون کار اضافه عمل سزارین به راحتی انجام  خواهد شد.

  ایشان در پایان با اشاره  به مزیت های انجام زایمان های طبیعی نسبت به عمل سزارین خاطر نشان کرد : با توجه به پیشرفت خدمات درمانی و حضور متخصصان بیهوشی در اکثر شهرستانها و امکان ارائه خدمات زایمان بدون درد منطقی نیست که مادران باردار فقط به صرف ترس از زایمان، ریسک عمل جراحی سزارین را به خود و فرزندشان تحمیل کنند و لذا می توانند از روش های زایمان بدون درد استفاده کنند.

  ]]>
  arianrahimi_88@yahoo.com (دکتر آرین رحیمی) تازه های بهداشت بانوان Thu, 05 Nov 2015 07:55:37 +0000
  علل، علائم و توصیه هایی برای کاهش کیست سینه در زنان http://medpro.ir/index.php/womenhealth/2744-recommendations-for-reducing-breast-cysts http://medpro.ir/index.php/womenhealth/2744-recommendations-for-reducing-breast-cysts

  کیست پستان به صورت کیسه‌‌های پر از مایع در پستان خود را نشان می‌‌دهد که معمولا خوش‌خیم است و در دسته سرطان های پستان قرار نمی‌گیرد. یک خانم می‌‌تواند یک یا چند کیست سینه داشته باشد. كیست‌ها اغلب گرد یا بیضی شکل با حدود مشخص هستند. قوام کیست سینه معمولا مانند انگور یا یک بادکنک پر از آب احساس می‌‌شود، اما گاهی اوقات کیست سینه کاملا سفت است.

  کیست پستان نیاز به درمان ندارد، مگر اینکه یک کیست بزرگ و دردناک باشد و یا موجب احساس ناراحتی در فرد گردد. در آن صورت تخلیه مایع از کیست می‌‌تواند علایم را تسکین دهد. کیست پستان قبل از یائسگی در زنان شایع است، بین سنین 35 تا 50 سال؛ اما می‌‌تواند در هر سنی یافت می‌‌شود. اگر شخصی مبتلا به کیست پستان باشد معمولا پس از یائسگی ناپدید می‌‌شوند، مگر اینکه در حال هورمون درمانی باشد.

   

  علایم و نشانه‌‌های کیست سینه

  علائم و نشانه‌‌های کیست پستان عبارتند از توده صاف به شکل گرد و یا بیضی شکل و با لبه‌‌های مشخص که به طور معمول ولی نه همیشه خوش خیم است. معمولا در یک پستان یافت می‌‌شود اما می‌‌تواند هر دو سینه را همزمان تحت تاثیر قراردهد. درد پستان یا حساسیت در منطقه ای از توده پستانی می‌‌تواند وجود داشته باشد. افزایش در اندازه توده پستان و بروز درد پستان درست قبل از دوره قاعدگی و کاهش اندازه پستان و رفع علائم بعد از دوره قاعدگی نیز از نشانه‌‌های کیست سینه می‌‌باشد.

  داشتن یک یا چند کیست ساده خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی‌دهد؛ اما داشتن کیست ممکن است در توانایی شما برای تشخیص توده‌‌های جدید پستان و یا دیگر تغییرات غیرطبیعی که ممکن است نیاز به ارزیابی‌‌های پزشکی داشته باشد، تداخل کند. نکته مهم این است که هر خانم معاینه سرپایی و شخصی را آموزش ببیند تا در صورت ایجاد تغییرات غیرطبیعی در اسرع وقت توسط پزشک ویزیت گردد.

   

  علل بروز کیست سینه

  هر یک از سینه‌‌ها حاوی لوب‌هایی از بافت غده‌ای است. لوب‌‌ها به لوبول‌‌های کوچک تقسیم می‌‌شوند که در تولید شیر هنگام شیردهی نقش دارند. مجاری کوچک، حرکت شیر به نوک پستان را برعهده دارند. بافت‌‌های پستان از بافت چربی و بافت پیوندی ساخته شده است. کیست پستان زمانی بروز می‌‌کند که رشد بیش از حد غدد و بافت همبند روی دهد که به تغییرات فیبروکیستیک مشهور است. در این هنگام تجمع مایع در این مجاری باعث تولید کیست در این نواحی می‌‌گردد. علت کیست پستان ناشناخته مانده است. برخی از شواهد نشان می‌‌دهد که استروژن اضافی در بدن برخی خانم‌ها می‌‌تواند بافت پستان را تحریک نماید و موجب بروز کیست پستان گردد.

   

  انواع كیست‌های سینه

  - كیست‌های میکروسکوپی: این كیست‌ها بسیار کوچک هستند اما بوسیله آزمون‌‌های تصویری مانند ماموگرافی و سونوگرافی دیده می‌‌شود.
  - كیست‌های ماکروسکوپی: به اندازه کافی بزرگ احساس می‌‌شود و می‌‌تواند قطرش به حدود 5/2 تا 5 سانتیمتر هم برسد. كیست‌های بزرگ سینه می‌‌تواند با فشار بر بافت پستان موجب درد سینه یا ناراحتی گردد.

  داشتن یک یا چند کیست ساده خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی‌دهد

   

  مصرف کافئین و کیست سینه

  هیچ مدرک علمی معتبری در دسترس نیست که نشان دهد مصرف کافئین با کیست پستان در ارتباط است، با این حال برخی از زنان رفع علایم خود را پس از حذف کافئین از رژیم غذایی شان گزارش می‌‌نمایند. در نظر داشته باشید که کاهش یا حذف کافئین با کنار گذاشتن نوشابه، نوشیدنی‌‌های انرژی زا، آب گازدار (سودا) و شکلات هم کمک کننده است.

   

  کاهش نمک در رژیم غذایی

  اگرچه مطالعات در مورد محدودیت مصرف نمک و تشکیل کیست قاطع نیستند، برخی از صاحب نظران معتقدند که کاهش نمک در رژیم غذایی ممکن است مفید باشد. مصرف سدیم کمتر با تجمع کمتر مقدار مایع اضافی در بدن همراه است، که می‌‌تواند به تسکین نشانه‌‌های مرتبط با كیست‌های پر از مایع کمک نماید.

   

  توصیه هایی برای کاهش کیست سینه

  ارائه دهندگان مراقبت‌‌های بهداشتی توصیه‌‌های مختلف برای کاهش کیست خوش‌خیم پستان دارند که اینها عبارتند از:

  √محدود کردن مصرف آسپرین

  √ رژیم غذایی حاوی فیبر بالا مانند غلات سبوس‌دار، سبزیجات، حبوبات، میوه‌‌ها

  √مصرف مکمل‌‌های ویتامینی B6 تا 200 میلی‌گرم در روز

  √مصرف روغن پامچال شب (2 تا 4 گرم در روز)

  √ کاهش مصرف غذاهای چرب و غذاهای سرخ شده در روغن. مصرف چربی به 30 درصد از کل کالری روزانه محدود شود. 10 درصد تا 15 درصد از کل کالری باید به شکل چربی‌های اشباع نشده، مانند روغن زیتون، روغن بذرک، روغن کانولا و روغن کلزا باشد. باید آگاه باشیم که تنها چربی‌‌های اشباع نشده است که دارای کلسترول پایین است. (مصرف کمتر از 300 میلی گرم کلسترول در روز به افراد مبتلا توصیه می‌‌شود.)

  √ کاهش مصرف نمک که شامل کاهش مواد غذایی که بالقوه حاوی سدیم بالا هستند مانند غذاهای آماده و نیمه آماده، کنسرو تن ماهی، خیارشور، چیپس و پفک هم می‌‌شود.

  √ کاهش مصرف محصولات لبنی ولی برای پیشگیری از پوکی استخوان می‌‌توان از یک مکمل کلسیم کمک گرفت.

  √ ویتامین هر روز بایستی از طریق مکمل دریافت شود. دریافت برخی از ویتامین‌‌ها و مواد معدنی مفید گزارش شده است به عنوان مثال مصرف ویتامین E و ویتامین A از ویتامین‌های محلول در چربی و ویتامین‌‌های خانواده B از گروه ویتامین‌های محلول در آب توسط بسیاری از پزشکان و متخصصین تغذیه توصیه می‌‌شود. علاوه بر آن املاحی مانند سلنیوم هم برای این منظور مفید است.

  ]]>
  arianrahimi_88@yahoo.com (دکتر آرین رحیمی) تازه های بهداشت بانوان Wed, 04 Nov 2015 18:52:22 +0000
  بهترین فصل بارداری http://medpro.ir/index.php/womenhealth/2624-the-most-dangerous-time-of-year-for-fertility http://medpro.ir/index.php/womenhealth/2624-the-most-dangerous-time-of-year-for-fertility

  برخی از فصول سال می‌توانند برای آغاز بارداری در مادر خطرناک و برخی دیگر بسیار مفید باشند.

   شاید این یکی از سوالات راج خانم ها باشد که در چه فصلی از سال باید باردار شد؟

  کارشناسان اعلام کرده‌اند بهترین زمان در سال که شانس باروری در آن بسیار بالا است ماه دسامبر است اما کدام یک از فصول خطرناکترین فصل سال برای باروری است؟
   
  گفتنی است، کارشناسان این نتایج را با تحقیق بر روی 52 میلیون بارداری در بیش از 12 سال به دست آورده‌اند.
   
  بررسی‌ها نشان می‌دهند، کارشناسان اعتقاد دارند اثرات فصلی بر افزایش یا کاهش قدرت باروری زوجین اثرگذار است.
   
  این نتایج حاصل پژوهش دانشمندان دانشگاه ایندیانا است.
   
  کارشناسان اعتقاد دارند فصول تابستان خطرناکترین زمان برای اقدام به باروری است زیرا بدن مادر به ویژه در ماه‌های اول بارداری به شدت آسیب پذیر است و به دلیل تجمع گروه گیاهان و وجود انواع آفت کش‌ها در هوا احتمال سقط جنین و یا بروز مشکلات حین بارداری بیشتر از ماه‌های سرد سال خواهد بود.
   
  کارشناسان مواد شیمیایی و اندازه ویتامین D دریافتی توسط مادر را به ویژه در درمان ناباوری توسط روش IVF بسیار مؤثر می‌دانند.
   
  کارشناسان هشدار داده‌اند مواد شیمیایی موجود در آفت‌کش‌ها، سوخت خودروها و سایر موادشیمیایی صنعتی بزرگترین علت بروز نقایص مادرزادی و بروز معلولیت در کودکان است.
   
  کارشناسان توصیه می کنند، زوجین در صورت تمایل به باروری در فصول سرد سال علاوه بر رعایت رژیم غذایی سالم حتماً از نورآفتاب و یا با تجویز پزشک مکمل ویتامینD بهره بگیرند.
   
   
   
   
   
  خطرناکترین فصل سال برای باروری فصل تابستان است. خطرناکترین فصل سال برای باروری فصل تابستان است. خطرناکترین فصل سال برای باروری فصل تابستان است.
  • بارداری
  • فصل بارداری
  • مناسب ترین فصل برای بارداری
  • مناسب ترین فصل بارداری
  • فصل حاملگی
  • ماه حاملگی
  • بهترین فصل برای بارداری
  • بهترین فصل بارداری
   ]]>
   arianrahimi_88@yahoo.com (دکتر آرین رحیمی) تازه های بهداشت بانوان Mon, 02 Nov 2015 08:36:34 +0000
   قرص ضد بارداری http://medpro.ir/index.php/womenhealth/2456-oral-contraceptive-pills http://medpro.ir/index.php/womenhealth/2456-oral-contraceptive-pills

   قرص های خوراکی ضد بارداری قرص هایی هستند که خانم ها برای جلوگیری از بارداری آن ها را مصرف می کنند. در این مطلب سعی داریم تا شما را با چگونگی عملکرد و طریقه استفاده از قرص ضد بارداری و همچنین عوارض قرص ضد بارداری  را توضیح دهیم.

   قرص های ضد بارداری قرص هایی هستند که باید به طور روزانه مصرف گردند. این قرص ها حاوی مقادیر دقیقی از هورمون های زنانه یعنی استروژن و پروژسترون می باشند. در حقیقت مقادیر موجود از این هورمون ها در این قرص ها به نحوی تنظیم شده است که مشابه سیکل ماهانه یک خانم می باشد.

    

   قرص ضد بارداری چگونه عمل می کند؟

   استروژن و پروژسترون موجود در قرص ضد بارداری از آزادسازی تخمک از تخمدان فرد جلوگیری می کند. می دانیم که تخمدان خانم ها به گونه ای عمل می کند که تنها یک تخمک به طور ماهیانه از آن ها آزاد می گردد. این هورمون ها با اثر بر تخمدان های فرد مانع از آزادسازی تخمک می گردند.

    

   قرص ضد بارداری تا چه حد کارآمد است؟

   می توان ادعا نمود که مصرف منظم قرص ضد بارداری یکی از مؤثرترین روش های پیشگیری از بارداری می باشد به طوریکه این قرص ها حدود 92 درصد کارآمد می باشند. این به معنای آن است که از هر 100 زنی که به طور منظم قرص ضد بارداری استفاده می کنند تنها 8 نفر باردار می گردند. البته بر اساس مطالعات مصرف صحیح و دقیق قرص ضد بارداری می تواند تا 99 درصد نیز مؤثر واقع شود.

    

   چه زمانی باید قرص ضد بارداری را مصرف نمود؟

   راه های مختلفی برای مصرف قرص ضد بارداری موجود است.

   1. خوردن 21 قرصی که حاوی هورمون است و سپس 7 قرصی که در آن ها هورمونی وجود ندارد. این 28 قرص مجموعا سیکل ماهیانه یک خانم را تقلید می کند.

   2. مصرف قرص ضد بارداری به طور مداوم و بدون وقفه( در این روش فرد دچار قاعدگی نمی شود).

   3. مصرف قرص ضد بارداری برای چندین ماه و قطع آن تا وقوع خونریزی ماهیانه

   توصیه می شود که قرص ها به طور منظم و تقریبا در زمانی مشخص از شبانه روز خورده شود. در این میان روش دوم مطمئن ترین و بهترین روش برای پیشگیری از بارداری است چراکه در روش اول اگر فردی بیش از یک قرص را فراموش کند احتمال بارداری افزایش می یابد، در صورتی که در روش دوم فرد باید بیش از 8 قرص را فراموش کند تا احتمال بارداری فرد افزایش یابد.

    

   آیا می توان با قطع قرص ضد بارداری مجددا باردار شد؟

   با قطع قرص ضد بارداری ظرف مدت کوتاهی باروری فرد به حالت اولیه خود باز می گردد و فرد می تواند باردار شود. اگر فردی در حین مصرف این قرص ها باردار گردد و بخواهد بارداری خود را ادامه دهد باید بداند که این قرص ها عوارضی بر روی جنین ندارد. بنابراین این قرص ها قرص هایی ایمن می باشند.

    

   چه افرادی نباید از قرص ضد بارداری استفاده کنند؟

   • افرادی که سابقه مثبتی از حمله قلبی، سکته مغزی یا ترومبوز عروق عمقی و آمبولی ریوی را دارا می باشند.
   • سابقه مثبت خانوادگی ترومبوز در عروق پا یا ریه ها
   • همراهی مصرف سیگار و سن بیش از 35 سال
   • وزن بسیار بالا
   • داشتن میگرن
   • افرادی که انواع مختلفی از قرص ها و داروهای گیاهی را مصرف می کنند.

    

   عوارض قرص ضد بارداری چیست؟

   خوشبختانه عوارض جدی ای به دنبال مصرف قرص ضد بارداری مشاهده نشده است. مصرف دخانیات به همراه قرص بارداری می تواند خطر بروز ترومبوز و آمبولی ریه را افزایش دهد. همچنین مصرف این قرص ها خطر ترومبوز عروق عمقی در عروق پا را افزایش می دهد. افرادی که از قرص ضد بارداری استفاده می کنند باید با علایم زیر به سرعت به مرکز درمانی مراجعه نمایید:

   • درد ناگهانی قفسهه سینه
   • تنگی نفس ناگهانی
   • سرفه همراه خون
   • درد در اندام تحتانی
   • سردرد ناگهانی و بسیار شدید

    

   آیا قرص ضد بارداری موجب سرطان می شود؟

   بر اساس مقالات احتمال بروز سرطان تخمدان و رحم با مصرف قرص ضد بارداری کاهش می یابد. همچنین مطالعات نشان داده اند که مصرف مداوم آن ممکن است به مقدار کم احتمال سرطان هایی نظیر سرطان سینه و سرطان سرویکس را افزایش دهد. البته این احتمال بسیار پایین می باشد.

    

   آیا قرص ضد بارداری از عفونت های منتقله از راه جنسی نیز پیشگیری می کند؟

   خیر، این قرص ها ارتباطی با پیشگیری از بیماری هایی نظیر ایدز، سیفلیس و زگیل تناسلی ندارند و افراد برای جلوگیری از اینگونه بیماری ها باید از ابزارهایی نظیر کاندوم استفاده نمایند.

   • قرص
   • قرص ضدباردار
   • مصرف قرص ضد بارداری
   • چگونگی عملگرد قرص ضد بارداری
   • کارکرد قرص ضد بارداری
   • بارداری
   • پیشگیری از بارداری
   • پیشگیری از حاملگی
    ]]>
    arianrahimi_88@yahoo.com (دکتر آرین رحیمی) تازه های بهداشت بانوان Thu, 22 Oct 2015 19:32:03 +0000
    پره اکلامپسی http://medpro.ir/index.php/womenhealth/2453-preclampsia http://medpro.ir/index.php/womenhealth/2453-preclampsia

    پره کلامپسی نوعی افزایش خون و به عبارتی یکی از عوراض  حاملگی می باشد که به همراه وجود پروتیئن در ادرار(پروتئینوری) همراه می باشد .پره کلامپسی معمولا پس از هفته ی 20 در برخی از خانم های باردار دیده می شود.

     همینطور اکلامپسی نیز به تشنج هایی که به دنبال پره اکلامپسی رخ می دهند می گویند.

    تقریبا در 3 تا 7% از خانم های باردار ایجاد می شود که طی آن افزایش فشار خون به همراه وجود پروتیئن در ادرار دیده می شود. از هر 200 نفری که پره اکلامپسی درمان نشده دارند یک نفر ممکن است تشنج های ناگهانی داشته باشند که به آن اکلامپسی می گویند و  می تواند کشنده باشد.

    باید توجه داشت که پره اکلامپسی ممکن است پس از زایمان نیز رخ دهد و حدود 1/4 از موارد در یک هفته ی اول پس از زایمان ایجاد می شوند.البته تا 6 هفته پس از زایمان نیز احتمال پره اکلامپسی وجود دارد.

     

    علل پره کلامپسی چیست؟

    علت دقیق پره کلامپسی مشخص نیست ولی مطالعات نشان داده است که در افراد زیر بیشتر دیده می شود:

    • خانم هایی که برای بار اول حامله شده اند.
    • حاملگی های دوقلو و یا چند قلو
    • سابقه ی پره کلامپسی در حاملگی های قبلی
    • خانم هایی که چاق می باشند
    • سابقه ی فشار خون 
    • افرادی که سابقه ی اختلالات لخته شدن خون دارند.

     

    علائم پره کلامپسی کدامند؟

    پره کلامپسی در برخی ار خانم ها ممکن است علامتی نداشته باشد.از طرفی در سایر افراد ممکن اشت باعث تجمع مایعات در بدن(ادم) شود که با تورم دست ها و پاها مشخص می شود.از دیگر نشانه های ادم می توان به اندازه نبودن انگشتر ها و همچنین افزایش وزن بیش از حد معمول در بازه زمانی کوتاه اشاره کرد.

    نقاط قرمز رنگ در زیر پوست (پتشی) می تواند نشان دهنده ی خونریزی به علت کاهش پلاکت های خون باشد.

    در صورت شدید بودن پر کلامپسی ممکن است سبب آسیب اعضایی داخلی مانند مغز ،کیله و یا قلب شود که به دنبال آن افراد دچار سردرد،اختلالات بینایی،گیجی و سایر علائم شوند.درد در قسمت های فوقانی و راست شکم می تواند نشانگر آسیب کبدی باشد.تهوع و استفراغ می تواند نشانگر بروز سندرم HELLP  در این افراد باشد.هر فرد حامله ای که دچار سردرد های جدید ی شده است و با مصرف استامینوفن بهبود نمی یابد باید حتما به پزشک اطلاع دهد.

    پره کلامپسی ممکن اشت به صورت گهگاهی باعث علائم خفیف شود که به صورت ناگهانی شدید می شوند و ممکن است باعث تشنج در فرد شود.

    نوزاد مادرانی که پره کلامپسی دارند ممکن است به علت اختلالاتی که در عملکرد جفت ایجاد می شودکوچک تر باشند چرا که معمولا زایمان زودرس در این افراد رخ میدهد.به ندرت ممکن است پره کلامپسی سبب جدا شدن زود هنگام جفت از رحم شود.

    همچنین مشکلات پس از زایمان نیز تا 4 برابر در این نوزادان بیشتر خواهد بود.

     

    درمان پره کلامپسی چیست؟

    بهترین گزینه برای درمان پره کلامپسی ختم حاملگی می باشد.معمولا تا حد امکان زایمان را زودتر القا می کنند.البته باید خطرات زایمان زود هنگام باید درمقایسه با عوارض پره کلامپسی سنجیده شود.

    در موارد زیر هرچه تا حد امکان باید ختم حاملگی صورت گیرد:

    • اکلامپسی یا تشنج هایی که به دنبال پره کلامپسی رخ می دهد
    • شدت علائم پره کلامپسی در صورتی که حداقل سن حااملگی 34 هفته باشد و ریه های جنین به اندازه ی کافی تکامل یافته باشد.
    • تخریب پیشرونده هرکدام از اعضای داخلی مانند قلب یا ریه و..
    • مشکلات جنین

    در صورت امکان ختم حاملگی را تا هفته ی 34 حاملگی به تعویق می اندازند و دارو هایی نظیر کورتیکواستروئید ها برای تکامل سریعتر ریه های جنین و همچنین سلامت مادر استفاده می شود.

    در پره کلامپسی های خفیف ممکن است تا هفته های 38 نیز حاملگی ادامه داشته باشد.همچنین به خانم های حامله که دچار پره کلامپسی خفیف می شوند توصیه می شود تا فعالیت های روزانه ی خود را اصلاح کنند.استراحت کافی و کاهش فعالیت ها ی فیزیکی تا حد ممکن می تواند به کاهش عوارض پره کلامپسی در این افراد کمک کند.این افراد باید هر هفته 2-3 بار به پزشک مراجعه کنند.با این حال در تا حد ممکن افراد در بیمارستان بستری شده و به دقت تحت نظر گرفته می شوند.

    در صورتی که در اواخر حاملگی پره کلامپسی ایجاد شود معمولا زایمان به روش دارویی القا شده و برای جلوگیری از تشنج در زمان زایمان از منیزیم سولفات استفاده می شود.

    در مواردی که پره کلامپسی  شدید تشخیص داده شود فورا باید ختم حاملگی انجام شود.در ازی زایمان نیز دارو های ضد تشنج مانند منیزیم سولفات و در صورت عدم پاسخ  لورازپام و یا دیازپام تحویز می شود.

    ممکن است زایمان به صورت زایمان انحام گیرد .ختم حالمگی هم برای سلانت جنین و هم برای سلامت مادر نیاز می باشد.دارو های ضد فشار خون مانند لابلوتول و یا هیدرالازین نیز برای کاهش فشار خون تجویز می شود.

    پس از زایمان معمولا تا 24 ساعت منیزیم سولفات برای پیشگیری از تشنج داده می شود.تا 4 روز پس از زایمان فرد باید در بیمارستان تحت نظر باشد و پس از مرخص شدن نیز باید تا 2 هفته نیاز به چک آپ های دوره ای می باشد.ممکن است فشار خون بالا تا 8-6 هفته پس از زایمان ادامه داشته باشد و در این مدت مصرف دارو های ضد فشار خون توصیه می شود.

     

     

     

    • پره کلامپسی چیست
    • پره کلامپسی
    • درمان پره کلامپسی
    • علائم پره کلامپسی
    • عوارض حاملگی
     ]]>
     بیماری های دوران بارداری Thu, 22 Oct 2015 09:48:50 +0000
     چرا درد تخمک گذاری نباید نادیده گرفته شود؟ http://medpro.ir/index.php/womenhealth/2421-why-ovulation-pain-should-not-be-ignored http://medpro.ir/index.php/womenhealth/2421-why-ovulation-pain-should-not-be-ignored

     درد وسط سیکلدر سراسر یک چرخه، روز14 هر ماه، یک تخمک بالغ از فولیکول آزاد شده و به لوله فالوپ مجاور سفر می کند این فرآیند به نام تخمک گذاری است و آن بخش مهمی از تولید مثل است همه زنان تخمک گذاری را احساس می کنند هر چند احساس آن لزوماً دلیلی برای نگرانی نیست شما نباید درد تخمک گذاری را نادیده بگیرد. در این مقاله آنچه باید شما بدانید آورده می شود.

      

     چگونگی تخمک گذاری

     با توجه به نظر کلینیک مایو، درد تخمک گذاری در آلمان میتل اشمرز نامیده می شود. این به معنی "درد میانی" است  و در اغلب موارد ناراحتی مختصر و بی ضرر است. شما ممکن است درد یک طرفه را برای چند دقیقه یا حتی چند ساعت در روز داشته باشید و شک به تخمک گذاری مطرح می شود.
     در تخمک گذاری یک کیست فولیکولار متورم و سپس پاره شده و تخمک آزاد می شود و سبب افزایش هورمون جسم زرد (LH) در بدن می شود پس از اینکه تخمک ها آزاد شدند در لوله فالوپ قرارداده شده و در انتظار رسیدن اسپرم برای لقاح می ماند خون و سایر مایعات از فولیکول پاره شده نیز ممکن است در طول این فرایند به حفره شکمی وارد و موجب تحریک گردد.

      

     دیگر علل درد چرخه قاعدگی

     چندین دلیل دیگر که شما ممکن است در طول چرخه قاعدگی خود دارای درد باشید وجود دارد سعی کنید زمانی که شما احساس ناراحتی دارید و مدت زمانیکه این ناراحتی طول می کشد و نشانه های مرتبط دیگر را با  دکتر خود در میان بگذارید.

      

     کیست تخمدان

     کیست تخمدان می تواند تعدادی از علائم ( گرفتگی، تهوع و نفخ ) را ایجاد کند برخی از کیست ها ممکن است علامتی ایجاد نکند.
     کیست درموئید، cystadenomas و اندومتریوم دیگر انواع کمتر معمول از کیست ها هستند و ممکن است باعث درد شوند یکی دیگر از شرایط به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است که با بسیاری از کیست های کوچک در تخمدان ها مشخص شده اند، PCOS بدون توجه کافی می تواند سبب ناباروری شود.

     دکتر شما ممکن است به منظور کمک به تعیین نوع کیست، سی تی اسکن، MRI، سونوگرافی را درخواست کند بسیاری از کیست ها خود به خود بدون مداخله پزشکی حل و فصل می شود کیست ها اگر رشد کنند یا غیر طبیعی باشند می تواند باعث عوارض شده و ممکن است نیاز به برداشتن داشته باشد.

      

     اندومتریوز یا چسبندگی رحم

     اندومتریوز بیماری دردناکی است که در آن بافت مرتبط با قاعدگی از رحم شما در خارج حفره رحم رشد می کند. به همین ترتیب، چسبندگی داخل رحمی، به عنوان سندرم آشرمن شناخته شده و می تواند اگر شما از عمل جراحی قبلی مانند اتساع، کورتاژ و یا سزارین داشته اید ایجاد شود. از آنجا که این شرایط نمی تواند در طول یک سونوگرافی دیده شود دکتر شما ممکن است یک لاپاراسکوپی یا هیستروسکوپی سفارش دهد.

      

     حاملگی خارج رحمی

     درد لگن یک طرفه می تواند نشانه ای از یک حاملگی خارج رحمی باشد. این اتفاق زمانی می افتد که یک جنین در لوله های فالوپ یا مکان های دیگر خارج از رحم قرار گیرد. حاملگی خارج رحمی به طور بالقوه تهدید کننده زندگی است و معمولاً در هفته هشتم کشف می شود. اگر فکر می کنید که ممکن است باردار شده باشید؟ بلافاصله با دکتر خود مشورت کنید. اگر شما یک حاملگی خارج رحمی دارید به درمان فوری با دارو یا عمل جراحی برای جلوگیری از پارگی لوله فالوپ دارید.

      

     عفونت یا بیماری های مقاربتی (STDs)

     - آیا درد همراه با ترشحات غیر معمول و یا بدبو دارید؟
     - آیا تب دارید؟
     - آیا شما احساس سوزش هنگام ادرار دارید؟

     این علائم ممکن است یک عفونت باکتریایی یا STD باشد که نیاز به توجه فوری پزشکی دارد بدون درمان، عفونت ها و بیماری های مقاربتی می تواند به ناباروری منجر شود آنها حتی می توانند منجر به مرگ شود. عفونت ها می توانند با روش های پزشکی و یا حتی زایمان ایجاد شوند گاهی اوقات یک عفونت ادراری ممکن است سبب درد عمومی لگن شود بیماریهای مقاربتی مانند کلامیدیا، سوزاک و ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در اثر رابطه جنسی محافظت نشده رخ می دهد.

      

     روش تسکین درد تخمک گذاری

     اگر دکتر شما هر گونه مسائل را رد نماید به احتمال زیاد دچار میتل اشمرز (درد تخمک گذاری) هستید در اینجا برخی از کارهایی که شما می توانید برای ناراحتی ناشی از درد وسط سیکل انجام دهید وجود دارد.

     - سعی کنید از ضد دردهای بدون نسخه استفاده نمایید.
     - در مورد قرص های ضد بارداری از دکتر خود بپرسید تا مانع از تخمک گذاری شود.
     - یک صفحه گرم در منطقه آسیب دیده استفاده کنید و یا یک حمام گرم بگیرید.

      

     چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

     متخصصان زنان و زایمان کنگره آمریکا (ACOG ) به داشتن پاپ اسمیر برای نمایش سرطان گردن رحم هر سه سال توصیه می کنند شما همچنین باید سالانه با متخصص زنان خود در مورد هر نگرانی دیگری که شما با سلامت زنان و زایمان خود دارید بحث کنید.


     نتیجه: توجه به درد لگن خاصره

     برای بسیاری از زنان، درد وسط سیکل به سادگی نشانه ای از تخمک گذاری است شرایط دیگری که می تواند باعث درد لگن شود اگر درمان نشود در برخی موارد جدی هستند. این ایده خوبی است که به بدن خود توجه داشته و همیشه هر چیزی جدید و متفاوت را به پزشک خود گزارش دهید.

      


     منبع : foodregime.com

     • تخمک گذاری
     • درد تخمک گذاری
     • علت درد تخمک گذاری
     • درمان درد تخمک گذاری
      ]]>
      arianrahimi_88@yahoo.com (دکتر آرین رحیمی) تازه های بهداشت بانوان Tue, 20 Oct 2015 14:35:52 +0000
      علت خونریزی های غیرطبیعی رحم http://medpro.ir/index.php/womenhealth/2400-abnormal-uterine-bleeding-reason http://medpro.ir/index.php/womenhealth/2400-abnormal-uterine-bleeding-reason

      برای تشخیص خونریزی های غیرطبیعی رحمی، ابتدا باید از خونریزی طبیعی که همان قاعدگی است تعریف صحیحی ارائه شود تا بتوانیم خونریزی های طبیعی را از غیر طبیعی تشخیص دهیم.

      دکتر میر شه پناه، جراح و متخصص زنان، در این باره می گوید: فیزیولوژی سیکل قاعدگی طبیعی عبارت است از تکثیر دیواره داخلی رحم و آمادگی آن برای لانه گزینی تخم بارور شده، که در صورت عدم باروری و لانه گزینی دیواره رحم نازک می شود و در انتهای سیکل ریزش می کند که همین امر باعث خونریزی قاعدگی می شود و تمام این وقایع تحت تاثیر هورمون های جنسی صورت می گیرد.

      سیکل قاعدگی طبیعی ۳۵-۲۸ روز طول می کشد و جریان خون 2 تا 6 روز است و متوسط خون دفعی60-20 سی سی است. این تعریف در مورد دو سوم زنان بالغ صدق می کند و هرگونه تغییر در این روند نشانه ای از وجود یک مشکل است؛ به خصوص وقتی که این تغییر تکرار شود و ادامه یابد. تغییر در یک سیکل در بسیاری از موارد ممکن است تحت تاثیر مسائل گذرا اتفاق بیفتد و ارزش پیگیری ندارد.

       

      خونریزی های غیرطبیعی رحم از نظر منشاء به 2 دسته هورمونی و غیرهورمونی (آناتومیک) تقسیم می شود:

      موارد هورمونی

      √ یکی از شایع ترین دلایل هورمونی استفاده نادرست از قرص های پیشگیری از بارداری و قرص های اورژانسی است.

      √ ورزش های شدید و حرفه ای

      √ رژیم های غذایی بر ذخیره چربی بدن و میزان هورمون های جنسی تاثیر می گذارد و تغییر در قاعدگی ایجاد می کند (رژیم های شدید چاقی یا لاغری، روزه در ماه رمضان و...).

      √ استرس و مسائل روحی با تاثیر بر هیپوتالاموس که منشاء تولید هورمون های جنسی است می تواند به تغییرات سیکل قاعدگی منجر شود.

      √ تاثیر هورمون شیری (پرولاکتین) و یا هورمون تیروئید (کم کاری – پرکاری) و یا کورتیزول از منشاء آدرنال یا استفاده از داروهای حاوی این هورمون ها به هر دلیل.

      √ مصرف بعضی از لوازم جلوگیری از باروری مثل آمپول های جلوگیری یا کپسول های جلوگیری زیر جلدی که عموما به صورت لکه بینی های نامرتب و قطع قاعدگی موقت همراه است.

      √ انتهای دوران باروری (ابتدای بلوغ و نزدیک یائسگی) و ضعف هورمونی ناشی از تحلیل تخمدان یا عدم بلوغ کامل تخمدان و محورهای هورمونی مربوطه.

      لذا نامنظمی اولین و آخرین سیکل های قاعدگی به صورت کم یا زیاد شدن حجم خونریزی یا افزایش و کاهش تعداد روزهای خونریزی یا تغییر فاصله بین سیکل ها، می تواند امری کاملاً طبیعی و شایع باشد.

       

      خونریزی های مربوط به دوران بارداری:

      √ خطر سقط
      √ جفت سر راهی
      √ جدا شدن زودرس جفت
      √ حاملگی خارج از رحم
      √ خونریزی های رحمی تحت تاثیر مشکلات سایر ارگان ها
      √ لوسمی (سرطان خون)
      √ اختلالات انعقاد خون
      √ استفاده از بعضی داروها مثلا داروهای ضد انعقاد آسپرین و هپارین و ...

       

      موارد غیر هورمونی یا آناتومیکال

      √ غدد خوش خیم رحم که شایع ترین آن فیبروم رحم یا میوم هاست در 30 درصد زنان در سنین عموماً بالای 30 سال ایجاد می شود و احتمال تبدیل آن به بدخیمی بسیار کم است. معمولاً اگر خونریزی های زیاد که به کم خونی منجر می شود، نباشد و این غدد فشاری بر اندام های مجاور نداشته باشد یا در موقعیتی در رحم نباشد که به سقط جنین یا ناباروری منجر شود، نیاز به عمل جراحی و درمان ندارد و فقط باید با سونوگرافی کنترل شود. ازدیگر غدد خوش خیم رحمی پولیپ های رحم است.

      √  غدد بدخیم یا کیست های بدخیم یا خوش خیم تخمدان.

      √ غدد بدخیم در سایر اعضای بدن که دارای ترشحات شبه هورمون جنسی است.

      √زخم های دهانه رحم از دیگر دلایل خونریزی رحم است که عموما به صورت لکه بینی و بعضاً بعد از تماس جنسی است که باید با انجام پاپ اسمیر و درمان زخم کنترل شود و در صورت ادامه خونریزی باید نمونه برداری از دهانه رحم انجام شود.

      √ غدد بد خیم رحم هر گونه لکه بینی یا خونریزی غیر از حالت طبیعی سیکل قاعدگی است و باید سریع توسط پزشک بررسی شود.

      √ یکی از شایع ترین علل خونریزی غیر طبیعی رحم وجود IUD است. به طور کلی هر گونه تغییر در روند طبیعی سیکل های قاعدگی در خانم ها باید توسط متخصص زنان بررسی شود تا از رسیدن به مراحل جبران ناپذیر پیشگیری شود. به امید اینکه با داشتن زنانی سالم، خانواده ای سالم و بالطبع جامعه ای سالم و پویا و شکوفا داشته باشیم.

       


      منبع : salamatnews.com

      • خونریزی
      • خونریزی غیر طبیعی
      • خونریزی غیر طبیعی رحم
      • علت خونریزی غیر طبیعی رحم
      • درمان خونریزی غیر طبیعی رحم
       ]]>
       arianrahimi_88@yahoo.com (دکتر آرین رحیمی) تازه های بهداشت بانوان Sun, 18 Oct 2015 13:38:32 +0000
       توصیه هایی برای کاهش احتمال سرطان تخمدان http://medpro.ir/index.php/womenhealth/2191-reccomendations-for-reducing-breast-cancer http://medpro.ir/index.php/womenhealth/2191-reccomendations-for-reducing-breast-cancer

       سرطان تخمدان یکی از شایعترین سرطان های زنان است که متأسفانه در اکثریت موارد در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شود . بیماری اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود قابل علاج است ولی در ۷۵% موارد به دلیل تشخیص دیر هنگام بیماری علیرغم جراحی های وسیع و شیمی درمانی های گوناگون ، امید بقای درازمدت بیماری ناچیز است . به همین دلیل تشخیص بیماری در مراحل اولیه بسیار مهم است .

        بیماری اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود قابل علاج است ولی در ۷۵% موارد به دلیل تشخیص دیر هنگام بیماری علیرغم جراحی های وسیع و شیمی درمانی های گوناگون ، امید بقای درازمدت بیماری ناچیز است . به همین دلیل تشخیص بیماری در مراحل اولیه بسیار مهم است .

        

       شناخت علائم بیماری

       بعد از دهه های متوالی که ادعا می شد ، این بیماری هیچ علامت مشخص و واضحی ندارد، چندین سازمان پزشکی مثل جامعه سرطان  در امریکا توانستند علائم تقریبا اختصاصی زیر را به عنوان علامت شاخص این بیماری اعلام کنند:

       ۱ – تورم و درد شکم یا لگن

       ۲- مشکل در خوردن

       ۳- احساس پری و سیری بلافاصله بعد از غذا خوردن

       ۴- توسعه علائم ادراری مثل افزایش توالی دفع ادرار و یا نیاز به دفع سریع ادرار

       اگرچه این علائم در مشکلات معده و به طور کلی ناراحتی های گوارشی نیز مشاهده شده است ولی اگر این علائم را هر روز و برای چندین هفته احساس کردید سریعا به پزشک زنان مراجعه کنید. زیرا این ها می تواند علائم اولیه سرطان تخمدان باشد. بهتر است این تفکر و افسانه که سرطان تخمدان یک قاتل خاموش می باشد را از ذهن بیرون کنید.  باید پذیرفت که بدلیل عدم توجه زنان به این علائم ، تشخیص به موقع با تاخیر مواجه می شود. در حالیکه توجه به این علائم واقعا ضروری است و این علائم اغلب ثابت و مجاب کننده می باشد. اگر چنین است حتما به پزشک مراجعه کرده و در مورد سرطان تخمدان سوال کنید.

        

       توجه به سابقه خانوادگی این بیماری

       هر آنچه در مورد سابقه این بیماری در هر دو خانواده پدری و مادری وجود دارد را جست و جو و مطالعه کنید. اگر افراد درجه یک خانواده مثل مادر، خواهر و یا دختر مبتلا به سرطان تخمدان بوده اند، شانس شما در ابتلا به این بیماری نیز زیاد خواهد بود. حتی اگر عمه، خاله ، مادر بزرگ و … به این بیماری مبتلا بوده اند، احتمال ابتلای شما نیز به مراتب افزایش خواهد یافت. دقیقا همین مساله در مورد احتمال ابتلا به سرطان سینه نیز صادق است. در مجموع خطری که شما را تهدید می کند وابسته به فاکتورهای متعددی مثل گرایش قومی و حتی سن کسانی که مبتلا به این بیماری شده اند ، نیز می باشد. بنابر این اگر افراد خانواده و یا فامیل مبتلا به سرطان سینه یا تخمدان بوده اند حتما به پزشک اطلاع دهید.

        

       انجام معاینات

       آزمایشات مختلفی برای تشخیص و حتی اندازه گیری درصد خطر و احتمال ابتلا وجود دارد. اما فراموش نکنید که همه ا ین آزمایشات برای هر کسی انجام نمی شود.

       ۱- آزمایشات ژنتیکی: تنها ۱۰ درصد از موارد این سرطان مربوط به ژنتیک و یا مسئله وراثت می باشد. اما افراد مبتلا به سرطان سینه ۲۰ تا ۴۰ % بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به این بیماری می باشند. بنابراین اگر افراد درجه یک خانواده و یا فامیل های نزدیک مبتلا به سرطان سینه و یا تخمدان بوده اند حتما با پزشک در مورد انجام تست ژنتیکی مشورت کنید.

       ۲- آزمایشات خون: برای تشخیص وجود سرطان لازم است.

       ۳- اولترا سوند: نام دستگاهی است که امکان تصویر برداری از تخمدان از مجرای واژن میسر می کند. این تست امکان بررسی تغییرات ساختاری تخمدان را فراهم می کند.

       سرطان تخمدان به علت تشخیص دیررس آن از جمله سرطان‌‌های مرگبار در زنان است، اما با انجام اقداماتی می‌توان خطر ابتلا به این سرطان را کاهش داد.

       این راهبردها می‌تواند به کاهش ابتلا به سرطان تخمدان کمک کند، گرچه تضمین صددرصدی در این مورد ایجاد نمی‌کند:

       قرص‌های ضدبارداری خوراکی: مصرف قرص‌های ضدبارداری خوراکی می‌تواند ۴۰ تا ۵۰ درصد از خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش دهد. این کاهش خطر به خصوص پس از ۵ سال مصرف این قرص‌ها چشمگیرتر می‌شود. به طور کلی هر چه طول مدت مصرف این قرص‌ها بیشتر باشد، احتمال اثر محافظتی آنها در برابر سرطان تخمدان بیشتر می ‌شود.

       تغییرات رژیم غذایی و ورزش:بسیاری از کارشناسان برای کمک به پیشگیری از سرطان تخمدان خوردن غذای کم‌چربی، پرفیبر و کاهش مصرف گوشت قرمز و اجتناب از مصرف الکل را پیشنهاد می‌کنند. بررسی‌‌ها نشان‌ داده‌اند رژیم غذایی کم‌چربی که دست کم برای چهار سال ادامه داشته باشد، می‌تواند خطر سرطان تخمدان را کاهش دهد.

       به علاوه انجام ورزش دست کم سه بار در روز برای پایین‌ نگه داشتن میزان چربی بدن نیز به پیشگیری سرطان تخمدان کمک می‌کند. در افراد ۱۸ ساله و بالاتر که ضریب توده بدنی یا BMI که بیشتر از ۲۵ باشد، خطر سرطان تخمدان را بالا می‌برد.

       بارداری و شیردهی از پستان:‌گرچه نیاید تصمیم به بچه‌دار شدن را صرف بر مبنای کاهش خطر سرطان تخمدان گرفت، اما بررسی‌ها نشان داده‌اند که در زنانی که باردار شده‌اند نسبت به زنانی که باردار نشده‌اند،‌خطر سرطان تخمدان ۳۰ تا ۶۰ درصد کاهش می‌یابد.

       همچنین اگر اولین فرزند یک زن قبل از ۳۰ سالگی او به دنیا آمده باشد، این خطر بیشتر کاهش می‌یابد و با هر بارداری بعدی این خطر بیشتر کاهش می‌یابد. به نظر می‌رسد شیردهی از پستان نیز اثر محافظتی در برابر سرطان پستان داشته باشد.

       مشاوره ژنتیک:مشاوره ژنتیک در صورتی که زنی سابقه خانوادگی مبنی داشتن ژن‌های مربوط به افزایش خطر سرطان تخمدان را داشته باشد، توصیه می‌شود.

       در این مورد فرد پیش از انجام آزمایش ژنتیکی برای این مورد باید در مورد منافع و مخاطرات این آزمایش‌ها با پزشکش مشورت کند. یک آزمایش منفی ممکن است باعث آسودگی خاطر زن شود، اما مثبت بودن آن ها م ممکن است تشویش خاطر او را باعث شود. با این وجود بسیاری از زنان در معرض خطر بالای سرطان تخمدان احساس می کنند مشاوره ژنتیک می‌توانند به آنها کمک کند با اطلاع در مورد نحوه پیشگیری از سرطان تخمدان تصمیم بگیرند.

       بستن لوله‌ها:بستن لوله‌ها یک عمل جراحی است که در ان لوله‌های فالوپ (لوله‌های رحمی) بسته می شوند. در زنانی که پس از بچه‌دار شدن لوله‌های‌شان را بسته‌اند، خطر سرطان تخمدان کاهش پیدا می‌کنند،‌هر چند که علت این اثر محافظتی به طور دقیق مشخص نیست.

       برداشتن تخمدان: اگر زنی بالای ۴۰ سال است و به علت یک بیماری غیرسرطانی مانند فیبروئیدهای رحمی باید تخمدان‌هایش برداشته شود، ممکن است تصمیم بگیرد ضمن این عمل تخمدان‌هایش را هم بردارند تا احتمال ابتلا به سرطان تخمدان در آنها کاهش یابد. انجام این عمل را که به آن تخمدان‌برداری پیشگیرانه می‌گویند‌‌، مورد اختلاف بوده است، زیرا ممکن است باعث یائسگی زودرس در زنان قبل از سن یائسگی شود.

       تخمدان‌ برداری پیشگیرانه معمولا برای زنانی توصیه می‌شود که تعداد بچه‌های‌شان کامل است و سابقه خانوادگی قوی سرطان تخمدان دارند. توجه داشته باشید که حتی برداشتن تخمدان تضمین‌کننده صدردرصد پیشگیری از سرطان تخمدان نیست، چرا این سرطان هنوز ممکن است از سلول‌های پوشاننده حفره لگن منشا بگیرد.

       کارشناسان بهداشتی مجموعه‌ای از علائم جسمی را شناسایی کرده‌اند که در زنان مبتلا به سرطان تخمدان رخ می‌دهند و ممکن است نشانه‌های هشداردهنده اولیه برای این بیماری باشند.

       این علائم بسیار معمول و شایع هستند، و اغلب زنانی که آنها را بروز می‌دهند، مبتلا به سرطان تخمدان نیستند. اما برای زنان مبتلا به سرطان تخمدان، امید این است که آگاهی بیشتر در مورداین علائم به تشخیص زودرس و درمان بیماری منتهی شود.

        

       جامعه سرطان آمریکا و جامعه متخصصان سرطان‌های زنان آمریکا بر این چهار علامت به عنوان علائمی که در زنان مبتلا به سرطان تخمدان از  عموم مردم شایع‌ترند، ‌تاکید دارند:

       - آروغ زدن وافزایش اندازه شکم

       - درد شکمی یا لگنی

       - اشکال در غذا خوردن و احساس سیری زودرس و تکرر و فوریت ادرار

        

       بر اساس این رهنمود هر زنی یک یا تعداد بیشتری از این علائم را تقریبا هر روز برای چند هفته تجربه می‌کند باید به یک پزشک بالینی ترجیحا متخصص زنان و زایمان مراجعه کند تا مورد معاینه لگنی قرار گیرد.

       اگر معاینه لگنی فرد مشکوک بود، معمولا به دنبال آن از یک روش غیرتهاجمی  تشخیصی، سونوگرافی از راه واژن و احتمالا اندازه‌گیری خونی یک شاخص سرطان به نام CA-125 استفاده می‌شود.

       تنها راه تشخیص قطعی سرطان تخمدان در حین جراحی است، که بهتر است بوسیله متخصص زنانی که در زمینه سرطان تخمدان تجربه دارد، انجام شود.

       پژوهش‌ها نشان داده است که بسیاری از زنانی که دچار سرطان تخمدان هستند، مدت‌ها پیش از تشخیص سرطان، از علائمی که در بالا ذکر شد، شکایت داشته‌اند، اما این علائم یا نادیده گرفته‌ شده‌اند یا به بیماری‌های دیگر نسبت داده شده‌اند.

       چهار علامتی که ذکر شد در بسیاری از بیماری‌های دیگر مانند اختلالات قاعدگی، سندروم روده تحریک‌‍‌پذیر و عفونت‌های مثانه بروز می‌کنند.

       اما اگر چنین علائمی بدون سابقه قبلی بروز کنند، برای چند هفته ادامه پیدا کنند، و در طول زمان بدتر شوند،‌ممکن است نشانه سرطان تخمدان باشند .

       عوامل , ریسک فاکتورها و میزان شیوع : سرطان تخمدان بیماری چندان رایجی نیست و پنجمین عامل مرگ ومیر زنان در اثر سرطان و بیماری های زنان محسوب می شود. علت این بیماری ناشناخته است . این سرطان بیشتر در جوامع صنعتی , البته به جز ژاپن , دیده می شود. زنان مسن بیشتر در خطر ابتلا به سرطان تخمدان قرار دارند. بیش از نیمی از مرگ ومیر ناشی از سرطان تخمدان در زنان ۵۵ تا ۷۴ ساله دیده می شود و تنها ۱,۴ از زنان ۳۵ تا ۵۴ ساله در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند.

       با این که سرطان تخمدان , شیوع چندان زیادی ندارد اما به دلایلی باعث مرگ ومیر زیادی می شود. یکی از این دلایل , مبهم و غیرمشخص بودن علایم سرطان تخمدان است که در نتیجه زنان و پزشکان آنها معمولا این علایم را مربوط به بیماری های رایج دیگر تصور می کنند و زمانی که سرطان تشخیص داده می شود. اغلب تومور به خارج از تخمدان سرایت کرده است .

       همچنین تخمدان سرطانی , سلول های بدخیمی را از خود بیرون می ریزد که اغلب برروی رحم , مثانه , روده و دیواره روده جای می گیرند. این سلول ها حتی پیش از آنکه سرطان شناسایی شود , شروع به ساخت تومورهای جدیدی می کنند.

       دلیل دیگر مرگ ومیر زیاد بیماران مبتلا به سرطان تخمدان اینست که آزمایش تشخیص موثری برای این بیماری وجود ندارد. بیش از ۵۰ درصد از زنان مبتلا به سرطان تخمدان در مراحل پیشرفته بیماری , متوجه بیماری خود شده اند.

       به نظر می رسد که خطر ابتلا به سرطان تخمدان ناشی از چند عامل باشد. هرچه تعداد فرزندان یک زن بیشتر باشد , احتمال ابتلا او به سرطان تخمدان کمتر می شود. حاملگی در سنین پایین و مصرف قرص های ضدبارداری نیز اثر پیشگیرنده دارند و برعکس به نظر می رسد که مصرف داروهای باروری با افزایش احتمال ابتلا به این سرطان در ارتباط باشد. اگرچه هنوز در اینباره اختلاف نظر وجود دارد.

       برخی از ژن ها مثل که خطر BRCA 2 و BRCA 1 ابتلا به سرطان سینه و سایر سرطان ها در سنین پایین تر را افزایش می دهند , احتمالا در بالابردن خطر ابتلا به سرطان تخمدان نیز موثر هستند. بیمارانی که قبلا به سرطان سینه مبتلا شده اند و یا یکی از اعضای خانواده آنها سابقه ابتلا به سرطان سینه یا تخمدان را داشته باشد , در خطر بیشتری هستند.

       سابقه فامیلی ابتلا به سرطان رحم , روده یا سایر سرطان های معده ای ـ روده ای , ممکن است علامت وجود سندرومی به نام سرطان غیرپولیپی ارثی روده باشد که احتمال ) HNPCC ( ابتلا به سرطان تخمدان را بسیار بالا می برد.

       سایر عوامل احتمالی عبارتند از مصرف پودر تالک , قرارگرفتن در معرض پنبه نسوز , مصرف غذاهای پرچرب , و ابتلا به بیماری اریون در کودکی ; که البته تاثیر هیچ کدام از این عوامل هنوز به اثبات نرسیده است .

        

       پیشگیری :

       اگر چه هنوز هیچ راه قطعی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان تخمدان شناخته نشده است , اما با تمرینات ورزشی دائمی و منظم عضلات لگن خاصره , شاید در مجموع بتوان خطر را کاهش داد. مطالعات نشان می دهد که خطر ابتلا به این نوع سرطان در بیمارانی که قرص های ضدبارداری خوراکی مصرف کرده اند. به نسبت کسانی که از سایر انواع داروهای ضدبارداری استفاده نموده اند. کمتر بوده است . در تحقیقات اخیر مشخص شده در زنانی که موتاسیون ژن های (ژن های BRCA 2 و BRCA 1 مربوط به سرطان سینه و تخمدان ) دیده می شود , خارج کردن تخمدان از طریق جراحی می تواند به طور چشمگیری خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش دهد.

        

       علایم :

       • احساس سنگینی لگن خاصره
       • دردهای خفیف در ناحیه پایین شکم
       • خونریزی واژینال
       • افزایش یا کاهش وزن
       • قاعدگی غیرطبیعی
       • درد بی دلیل ناحیه پشت که با گذشت زمان افزایش پیدا می کند
       • افزایش اندازه دور شکم
       • علایم معده ـ روده ای که عبارتند از :
       • افزایش گاز
       • سو هاضمه
       • بی اشتهایی
       • تهوع و استفراغ
       • نفخ و تجمع گاز در معده و روده
       • ناتوانی از خوردن میزان همیشگی غذا
       • سایر علایمی که ممکن است به همراه این بیماری دیده شوند عبارتند از :
       • افزایش دفعات دفع ادرار
       • رشد موهای زاید

        

       توجه :

       این علایم تا آخرین مراحل پیشرفت بیماری ظهور نمی کنند.

       اگر علایم این بیماری در شما وجود دارد , پزشک خود را در جریان بگذارید. همچنین اگر سن شما بیش از ۴۰ سال است و به تازگی معاینه لگن خاصره و آزمایش پاپ اسمیر را انجام نداده اید , حتما به پزشک خود مراجعه کنید (به همه زنان بالاتر از ۲۰ سال توصیه می شود که به صورت منظم آزمایش پاپ اسمیر و معاینات لگنی را انجام دهند.)

        

       معاینات و آزمایش ها :

       با معاینه فیزیکی می توان متوجه اندازه دور شکم یا آسیت (آب آوردگی حفره شکمی ) شد. با معاینه لگن خاصره می توان توده های شکمی یا تخمدانی را شناسایی نمود.

       سایر آزمایش های تشخیصی عبارتند از :

       • آزمایش شیمی خون
       • آزمایش خون بارداری
       • آلفافتو پروتئین
       • آزمایش ادرار
       • لاپاروتومی تحقیقی
       • اولترا سوند
       • از MRI اسکن شکمی و CT ناحیه شکم

        

       درمان :

       جراحی بر سایر روش های درمانی ترجیح داده می شود و اغلب برای تشخیص بیماری ضروری است . مطالعات نشان می دهد که پزشکان متخصص تومورشناسی زنان نیز از نتایج جراحی در درمان این سرطان بیشتر راضی هستند.

       شیمی درمانی معمولا پس از جراحی برای درمان بقایای بیماری مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از شیمی درمانی می توان برای درمان عود این بیماری در زنان استفاده کرد. پرتودرمانی به ندرت در درمان سرطان تخمدان استفاده می شود.

        

       چشم انداز :

       سرطان تخمدان معمولا در مراحل اولیه تشخیص داده نمی شود و این بیماری در زمان تشخیص بسیار پیشرفت کرده است . نتیجه اغلب ناخوشایند است . تنها ۳۵ تا ۳۸ درصد امکان دارد که بیماران در هر مرحله ای از بیماری که باشند تا پنج سال زنده بمانند. البته اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود , امکان زنده ماندن بیمار تا پنج سال , ۹۰ تا ۹۸ درصد افزایش پیدا می کند.

        

       عوارض :

       این بیماری عوارضی را به دنبال دارد که برخی از آنها عبارتند از :

       • گسترش سرطان به سایر اندام ها
       • آب آوردن شکم یا آسیت
       • مسدودشدن روده
       • با معاینات منظم و کنترل علایم احتمالی , به تشخیص زودهنگام سرطان تخمدان کمک نمایید تا از عوارض , مشکلات و پیامدهای ناخوشایند آن در امان بمانید.
       • سرطان تخمدان
       • کاهش سرطان تخمدان
       • پیشگیری از سرطان تخمدان
        ]]>
        arianrahimi_88@yahoo.com (دکتر آرین رحیمی) تازه های بهداشت بانوان Thu, 08 Oct 2015 15:38:50 +0000